Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camera <5000lei care sa filmeze sesizabil mai bine decat un Telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Exista vreo camera care sa coste sub aprox 5000 lei si sa filmeze considerabil si foarte sesizabil mai bine decat un telefon de top ?


Sunt "creator de continut" pe social media, nu am nevoie de video-uri perfecte adresate profesionistilor, ci oamenilor obisnuiti ce se uita pe TikTok, YouTube, Instagram etc

Filmez foarte multe video-uri scurte, ideea e sa iasa bine din prima si fara editare ulterioara (nu as avea timp sa stau sa editez fiecare imagine/video ce o fac, sau sa setez diferit aparatul de fiecare data cand filmez in alt loc). Ma intereseaza deci si sa fie o camera simpla si rapid de folosit


Eu folosesc Note 20 Ultra, fata de noul S23 Ultra sunt diferente minore si cvasi-insesizabile (am testat personal)


Filmez in marea majoritate a cazurilor in lumina de zi, pe cat posibil buna, nu in miscare, fara zoom (deci nu ma intereseaza avantaje ca filmeaza mai bine noaptea sau ca are zoom de 100x). Fotografiile sunt pe plan secundar, in primul rand ma intereseaza partea de video. Sunt filmari cu mine, de fitness, deci nu peisaje


Ce credeti ?

Edited by allah2, 18 March 2023 - 22:50.


#2
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Camere care sa filmeze mai bine decât un telefon sigur există.
Problema este ca filmările bune nu prea se fac pe modul auto, cum vrei tu adică oriunde ești sa scoți camera și sa filmezi și sa iesa bine din prima - filmările bune se fac în general cu setari manuale sau cel putin o parte din setari sa fie mamuale, adica le schimbi în funcție de locație, lumina, distanta fata de subiect etc.

Deci răspunsul este ca pana în 5000 lei dar și mai sus nu există ce vrei tu.

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Recomand sa testezi si cu un iPhone. Chiar daca nu-ti schimbi telefonul, vezi daca sesizezi diferente asa (un pro max ceva). Nu am folosit decat in fuga, dar prin reviewuri dau mai bine pe partea de video decat ce vrei tu. Poate la urmatorul schimb de telefon il pui si pe ala in balanta, si aia e.

In rest, de acord cu colegii, si daca iei o camera decenta, va trebui sa-ti complici procesul pentru a avea rezultate mai bune. Setari, pozitie, o lavaliera ceva, apoi trecut pe PC pentru niste editare, etc. etc..

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu prea exista ce vrei tu.

Telefoanele "editeaza" mai mult decat o camera, atat la shadows/highlights, poate avea stabilizare mult mai buna decat o camera mai ales in bugetul tau cu tot cu obiectiv - de care, ca depinde ce filmezi.
Strict informatie - daca setezi camera corect, bitrate, etc, mirrorless-ul va fi superior, da dar in conditia in care ai lumina buna pentru ca altfel telefoanele fac HDR-uri si editari direct, stabilizare daca misti camera - gimbal dar in cazul tau nu e nevoie, si filmezi poate in s-log sau hlg ceva si editezi ulterior sa extragi informatia asadar necesita colorizare. La mirrorless ai avea nevoie poate, in functie de lumina, si de un obiectiv luminos f2.8 sau f1.8, care daca e si wide in functie de spatiu, destul de scump.

Pentru shorts telefonul e cea mai buna optiune, rapid filmezi si aia e. E mic, pui pe un trepied mic si usor, se descurca si in lumina mai slaba desi nu stiu cum e la sala acolo, le-ai scurtat/lipit/editat in telefon si shareuit.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022
In general ar fi bine sa faci filmari cu mai mult de  30 cadre/s
De preferat 60 c/s.  Stabilizarea optica e importanta. Cauta  camera cu optica cat mai llarga.
Tot ce vezi pe tik-tok e 99% filmat cu telefonul.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil GoPro sau ceva similar o sa filmeze mai bine decat un telefon.

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Note 20-ul tau cred ca e ok inca, filmat in mod manual incat sa nu ajusteze singur setarile si sa ai fundalul expus corect si tu negru, in lumina buna si pe loc trebuie sa scoata oricum rezultate ok.
S23U e mai bun, totusi, dar nu stiu daca in situatia ta va face diferenta.
Cum ziceam, cu un mirrorless, filmat 4K, un obiectiv wide probabil si luminos, prefocalizat pe tine, setari corecte, te va scoate "in evidenta" un pic, dar nu e mai putina munca, ci mai multa la scos din aparat fisiere, editat, postat, fata de facut totul in telefon. Adica nu stiu daca te avantajeaza sa dai banii, efortul pentru ceva rezultate care in cazul asta de short format nu e prea relevant.

View PostPaco_ste1, on 19 martie 2023 - 09:19, said:

In general ar fi bine sa faci filmari cu mai mult de  30 cadre/s
De preferat 60 c/s.  Stabilizarea optica e importanta. Cauta  camera cu optica cat mai llarga.
Tot ce vezi pe tik-tok e 99% filmat cu telefonul.
Stabilizarea optica e importanta dar nu in cazul lui, chiar deloc. A spus ca nu filmeaza in miscare si e vorba de fitness, probabil telefon pe trepied si el face exercitii in fata camerei.

View PostLensFlare, on 19 martie 2023 - 09:49, said:

Probabil GoPro sau ceva similar o sa filmeze mai bine decat un telefon.
Nu prea in cazul asta... Are FOV foarte larg, si desi poate fi setat pe un crop care sa faca imaginea mai "plata" nu aproape fisheye, nu vad cu ce avantajeaza o camera de actiune la a filma static exercitii.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View Postd4m4g3, on 19 martie 2023 - 10:13, said:

nu vad cu ce avantajeaza o camera de actiune la a filma static exercitii.

calitate mult mai buna a imaginii? iar FOV poate fi ajustat pentru vlogging.

Edited by LensFlare, 19 March 2023 - 10:15.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Care calitate mult mai buna? Si FOV liniar sau ceva am zis ca se poate, dar nu e ca si cum schimba calitatea imaginii.
Sunt atatea review-uri, comparatii si nu e nicio calitate "mult mai buna". E mai buna poate daca filmezi ultrawide doar, ca acolo camerele sunt mai slabute pe telefon, dar pe camera principala nu.
Mai ales in lumina de zi cum a zis.

Daca luam in calcul si efortul in plus de a scoate fisierele, vizualiza, edita comparativ cu ce face in telefon direct, nu are sens pentru shorts.

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Seria Sony ZV-x e creata special pt. acest use-case si gandita sa fie mai usor de folosita de potentialii utilizatori care au experiente doar cu filmatul pe telefoane .

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Eu din ce am auzit, din câte am citit ,la capitolul filmare cu telefonul ,cel mai bine o face iPhone ul.

#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostLensFlare, on 19 martie 2023 - 10:14, said:

calitate mult mai buna a imaginii?
Nu prea.
Am filmat recent cu GoPro 8 black si cu telefonul in aceleasi conditii (de fapt filmam simultan cu ambele), si nu mi se pare superior gopro-ul, ba chiar se descurca mai prost cu HDR, ceea ce nu ma asteptam. Chestia asta cred ca s-a imbunatatit semnificativ la ultimele generatii dar daca vorbim de calitate per se, era mai ok telefonul, si n-am telefon cine-stie-ce (xiaomi 12t pro).
GoPro are alte avantaje: lentila, stabilizare (aici e diferenta enorma), etc., dar senzorul e 1/2.3", destul de mic, nu prea ai de unde scoate foarte multa calitate.

Alea Sony de mai sus s-ar putea sa fie exact ce cauta autorul, un middle ground intre telefon si profi, si vad ca nici nu-s aberant de scumpe (3000 de lei ZV-1 la f64).
Poate merita incercat, desi daca scopul e sa pui tot pe auto si sa folosesti materialul asa cum iese din camera, cred ca tot cu telefonu' iesi mai bine overall.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
GoPro e practic datorita dimensiunilor, dar ca sa filmeze decent trebuie sa fii pe o partie de ski sau intr-o zi cu soare pe un varf de munte. Eu am invatat pe de rost aparatul asta si nu stiu daca am facut cu el o singura poza de care sa fiu multumit. Vrea cineva sa cumpere un HERO 9?

#14
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Las si eu linkul asta aici, la prima cautare pe Google

https://www.techrada...vlogging-camera

#15
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
E ușor penibil să recomandați telefoane pt filmare aici pe aria video.
Dacă vrei camera video dedicată, o să găsești destule în funcție de scop și bani.
Chestia cu calitatea imaginii e discutabilă, presupun că nu vreți toți calitate cinematografică pt postări mediocre pe internet.

#16
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Nu vrem calitate de camcorder cu senzor din secolul 18.
Vrem calitate mai bună decât la un Iphone 14 Max sau Samsung S23 Ultra cu un buget de 1000 euro.
K?

#17
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
.

Edited by AzADumitru, 25 May 2023 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate