Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Acte cumparare auto masina iesita din leasing.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
puiu81

puiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2007
Salutare!

Urmeaza sa cumpar o masina de la o persoana juridica, care a terminat leasing-ul operational si detine factura de la firma de leasing.

Intrebarea mea este: firma dupa ce primeste actele masinii de la firma de leasing si are mentionat pe talon "Instrainat catre..." trebuie sa o mai inregistreze la finante daca in cateva zile urmeaza sa faca mi-o factureze mie(persoana fizica)? Mentionez ca masina nu va fi inmatriculata de catre firma de la care o voi cumpara.

Pe talonul masinii se va trece iar "Instrainat catre..." intre persoana juridica de la care o cumpar si mine?

Ca si documente din ce m-am documentat as avea nevoie de:
- CIV-ul masinii
- talon
- factura stampilata de la fisc
- fisa de inmatriculare
- fiscalul persoanei juridica de la care cumpar masina.

Daca mai sunt necesare si alte documente va rog sa-mi spuneti. Orice sfaturi de asemenea sunt bine-venite.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Daca a fost leasing operational, nu e masina lor.

Edited by Argv, 04 January 2023 - 16:56.


#3
puiu81

puiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2007

 Argv, on 04 ianuarie 2023 - 16:55, said:

Daca a fost leasing operational, nu e masina lor.
Firma de leasing a vandut masina catre firma de la care urmeaza sa o cumpar la sfarsitul leasing-ului.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine era proprietarul masinii la 31 decembrie 2022 ?

#5
puiu81

puiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2007

 pasilla, on 04 ianuarie 2023 - 17:08, said:

Cine era proprietarul masinii la 31 decembrie 2022 ?
Firma de leasing dar urmeaza sa fie cumparata de catre firma de la care ar trebui sa o cumpar eu.

Edited by puiu81, 04 January 2023 - 17:33.


#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
O masina aflata in leasing este deja inregistrata la financiar (Directia de Impozite si Taxe Locale). La finalizare leasing se face o noua operatiune pentru a se trece noul proprietar in acte - tot de financiar este bvorba. Probabil se va face intr-o singura etapa si 2 pasi trecerea la financiar pe firma care a platit leasing-ul si apoi transfer spre vanzare (radiere de la finante). In orice caz, pentru instrainare trebuie sa ajunga la financiar - acolo unde deja figuraza de la inceputul leasing-ului.

Edited by icename, 04 January 2023 - 17:31.


#7
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Am facut exact chestia asta acum cativa ani, cand am transferat asa o masina de pe PFA pe PF la expirarea leasingului.
Discuta cu firma de leasing, daca nu au facut deja actele in care vand masina catre firma care a avut leasingul, exista posibilitatea ca sa ti-o vanda tie direct, ai doar nevoie de un acord din partea firmei.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Esti sigur ca e leasing operational si nu financiar?

La finalul leasingul operaţional obiectul contractului de leasing nu poate fi achizitionat.

Edited by Argv, 04 January 2023 - 18:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate