Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Acte cumparare auto masina iesita din leasing.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
puiu81

puiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2007
Salutare!

Urmeaza sa cumpar o masina de la o persoana juridica, care a terminat leasing-ul operational si detine factura de la firma de leasing.

Intrebarea mea este: firma dupa ce primeste actele masinii de la firma de leasing si are mentionat pe talon "Instrainat catre..." trebuie sa o mai inregistreze la finante daca in cateva zile urmeaza sa faca mi-o factureze mie(persoana fizica)? Mentionez ca masina nu va fi inmatriculata de catre firma de la care o voi cumpara.

Pe talonul masinii se va trece iar "Instrainat catre..." intre persoana juridica de la care o cumpar si mine?

Ca si documente din ce m-am documentat as avea nevoie de:
- CIV-ul masinii
- talon
- factura stampilata de la fisc
- fisa de inmatriculare
- fiscalul persoanei juridica de la care cumpar masina.

Daca mai sunt necesare si alte documente va rog sa-mi spuneti. Orice sfaturi de asemenea sunt bine-venite.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Daca a fost leasing operational, nu e masina lor.

Edited by Argv, 04 January 2023 - 16:56.


#3
puiu81

puiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2007

 Argv, on 04 ianuarie 2023 - 16:55, said:

Daca a fost leasing operational, nu e masina lor.
Firma de leasing a vandut masina catre firma de la care urmeaza sa o cumpar la sfarsitul leasing-ului.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine era proprietarul masinii la 31 decembrie 2022 ?

#5
puiu81

puiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.03.2007

 pasilla, on 04 ianuarie 2023 - 17:08, said:

Cine era proprietarul masinii la 31 decembrie 2022 ?
Firma de leasing dar urmeaza sa fie cumparata de catre firma de la care ar trebui sa o cumpar eu.

Edited by puiu81, 04 January 2023 - 17:33.


#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
O masina aflata in leasing este deja inregistrata la financiar (Directia de Impozite si Taxe Locale). La finalizare leasing se face o noua operatiune pentru a se trece noul proprietar in acte - tot de financiar este bvorba. Probabil se va face intr-o singura etapa si 2 pasi trecerea la financiar pe firma care a platit leasing-ul si apoi transfer spre vanzare (radiere de la finante). In orice caz, pentru instrainare trebuie sa ajunga la financiar - acolo unde deja figuraza de la inceputul leasing-ului.

Edited by icename, 04 January 2023 - 17:31.


#7
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002
Am facut exact chestia asta acum cativa ani, cand am transferat asa o masina de pe PFA pe PF la expirarea leasingului.
Discuta cu firma de leasing, daca nu au facut deja actele in care vand masina catre firma care a avut leasingul, exista posibilitatea ca sa ti-o vanda tie direct, ai doar nevoie de un acord din partea firmei.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Esti sigur ca e leasing operational si nu financiar?

La finalul leasingul operaţional obiectul contractului de leasing nu poate fi achizitionat.

Edited by Argv, 04 January 2023 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate