Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Curea distributie slaba?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Salutare,

Un Ford din 2016, cu motor 1.5, distributie schimbata acum 64k, in carte are intervalul de schimbare la 180k pe OE dar mie mi s-a spus ca pe la 90k ar trebui facuta.

Am verificat ieri cureaua si mi se pare slaba, ce am observat insa e ca in functie de cum pica motorul cand se opreste, in ce pozitie se opreste axul cu came (cred), e fie stransa fie slaba, axul are un punct unde se da putin inapoi.

Aici e un video cu ea in acceleratie: https://streamable.com/ff6i85 unde cand bagi talpa parca flambeaza, iar la final se observa ca e cureaua slaba (parerea mea)
Iar aici e un video dupa o oprire random: https://streamable.com/dxizwq unde e intinsa.

Sunt pe aici cunoscatori sau mecanici care au lucrat pe tipul asta de motor? Eu ma gandeam s-o schimb ca nu prea imi place cum flambeaza cureaua, dar parca nici s-o schimb si sa fie ceva normal si sa faca la fel. Treaba e ca are distributie originala pe ea, care costa dublu fata de continental, si sa faca asa dupa 64k...

Cand am schimbat-o pe cea de fabrica, care a tinut 140k, facea mai rau, dar la service ziceau ca era ok, de asta nu stiu ce sa fac...

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 mariustpz, on 02 octombrie 2022 - 14:26, said:

verificat ieri cureaua si mi se pare slaba
vezi tu, asta nu mi se pare in regula aici

sa nu fie daca functioneaza desfacem sa vedem de ce functioneaza

intinzatorul ce spune, daca tot ai inceput sa demontezi

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
te uiti la intizator, daca e intre marcaje, in limita normala de functionare.
cureaua se schimba la nr de km sau la nr de ani care vine prima.
daca ajunge ulei pe ea, trebuie schimbata. in general daca ajungi sa o dai jos din x motive nu se pune la loc cea veche.
daca nu-ti place cum arata se schimba.

p.s. la ultimul schimb a fost schimbat si intinzatorul?

Edited by arg, 02 October 2022 - 14:49.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Intră cureaua în rezonanță 🤭
Posibilă problemă de la rola întinzătoare.

 dan210, on 02 octombrie 2022 - 14:39, said:

... demontezi
Doar capacul.
Nu are ce să vadă în poziția aia.

Edited by crisstonne, 02 October 2022 - 15:00.


#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
De la ingineri citire: "Daca ceva functioneaza nu umbli acolo".
Mecanicii te iubesc, vor sa te vada cat mai des. SI sa-ti ia banii...
Numai in Romania, traficul e infernal, numai in Romania strazile/soselele sunt proste, asa ca nu schimbam uleiul la 15.000, ci la 8-9000, distributiile la jumatate, bateriile trebuie neaparat supradimensionate s.a.m.d. Toate intervalurile de service sunt la jumatate pentru omul normal. In schimb daca e vorba de firma, sa vezi cum intervalele sunt respectate...
Cureaua este foarte buna. Dar cred ca e aftermarket, nu originala (de prima echipare).

Edited by adip1962, 02 October 2022 - 15:07.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Poate totuși auzea un zgomot, o bătaie", cine știe!
Doar el  🤭

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
De obicei poate ceda arcul de la intinzatorul curelei de distributie...Posted Image


Attached File  0000000000000000000000000000000pompa apa ford focus 2.jpg   189.53K   26 downloads

La al meu Focus 2 cand s-a inlocuit kitul de distributie Continental cu altul identic, am observat ca intinzatorul nu avea probleme.

Edited by xmanyacs77, 02 October 2022 - 15:33.


#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 crisstonne, on 02 octombrie 2022 - 15:02, said:

Doar capacul.
Nu are ce să vadă în poziția aia.
tot capac este si ala, demonteaza pana se vede daca tot este la capitolul check, nu?

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Gaseste alt mecanic care schimba distributii des,el va vedea imediat daca e ceva in neregula.Alt comentariu e inutil,parerea mea.Daca ai ajuns sa ai dubii privitor la mecanici,schimba mecanicii..

#10
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 dan210, on 02 octombrie 2022 - 14:39, said:

vezi tu, asta nu mi se pare in regula aici

sa nu fie daca functioneaza desfacem sa vedem de ce functioneaza

intinzatorul ce spune, daca tot ai inceput sa demontezi
Ce nu ti se pare in regula? Sa verifici masina periodic? Las' sa stea altii pana li se rupe in mers.

 arg, on 02 octombrie 2022 - 14:47, said:

p.s. la ultimul schimb a fost schimbat si intinzatorul?
Da, kit original Ford.

 adip1962, on 02 octombrie 2022 - 15:04, said:

De la ingineri citire: "Daca ceva functioneaza nu umbli acolo".
Mecanicii te iubesc, vor sa te vada cat mai des. SI sa-ti ia banii...
Numai in Romania, traficul e infernal, numai in Romania strazile/soselele sunt proste, asa ca nu schimbam uleiul la 15.000, ci la 8-9000, distributiile la jumatate, bateriile trebuie neaparat supradimensionate s.a.m.d. Toate intervalurile de service sunt la jumatate pentru omul normal. In schimb daca e vorba de firma, sa vezi cum intervalele sunt respectate...
Cureaua este foarte buna. Dar cred ca e aftermarket, nu originala (de prima echipare).
Ideea e ca la alta masina sta fixa, nu flambeaza in acceleratie.

 crisstonne, on 02 octombrie 2022 - 15:13, said:

Poate totuși auzea un zgomot, o bătaie", cine știe!
Doar el  ��
Amuzant, pana in momentul actual mi-am bagat nasul singur in masini. La o masina din 2003 care mi s-a rupt distributia in mers si am facut singurel motorul de la chiulasa - supape pana la distributie, masina merge si in ziua de azi perfect si distributia sta foarte bine fara sa flambeze.
La asta am zis ca daca tot am dat o caruta de bani mai pot da 500 euro sa o fac la service sa fie "ca lumea", desi, mai bine o faceam eu.

 xmanyacs77, on 02 octombrie 2022 - 15:19, said:

De obicei poate ceda arcul de la intinzatorul curelei de distributie...Posted Image


0000000000000000000000000000000pompa apa Ford Focus 2.jpg

La al meu Focus 2 cand s-a inlocuit kitul de distributie Continental cu altul identic, am observat ca intinzatorul nu avea probleme.
Stiu ca a fost o problema generala la ford in 2015 2016 cu intinzatoarele, treaba e ca eu am schimbat distributia si e alt intinzator.
Ieri cand am facut revizia am zis sa ma uit totusi la curea si am vazut-o asa.
La o masina din 2003, distributia are km mai multi, cureaua e perfect intinsa si nu flambeaza in acceleratie.

Edited by mariustpz, 02 October 2022 - 15:49.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ce inseamna kit original ford?

#12
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 arg, on 02 octombrie 2022 - 15:52, said:

ce inseamna kit original ford?
curea originala si role cred ca ina, ca nu exista oe Ford role sau alte nebunii.
treaba e ca acum originala e 650 lei si aftermarket continental 370, nu prea as da diferenta doar pentru curea.

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu nu pricep un aspect.Cind merge omul la mecanic,se plange de ce se plange apoi in final plateste prestatia si aia e.Cind se rupe raspunderea e a mecanicului.Ce cauti sa privesti curelele si sa tragi matale concluzii ca flambeaza ca e slaba,ca e lulu?

#14
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 Melteanu, on 02 octombrie 2022 - 15:57, said:

Eu nu pricep un aspect.Cind merge omul la mecanic,se plange de ce se plange apoi in final plateste prestatia si aia e.Cind se rupe raspunderea e a mecanicului.Ce cauti sa privesti curelele si sa tragi matale concluzii ca flambeaza ca e slaba,ca e lulu?
Asta e singura pe care am dus-o la mecanic, si nu oriunde ci la u service mare renumit, la restul imi faceam singur distributia si niciuna nu facea asa, deci pot trage o concluzie ca e slaba. Eu am postat o problema si o intrebare pentru cei care cunosc si poate au facut la astfel de motoare, nu am nevoie de pareologi. Repet, daca mentalitatea la unii e sa mearga cu ea pana crapa, e problema lor, daca se rupe nu e nici o raspundere a mecanicului ca nimeni nu-ti da garantie pe manopera mai mult de 6 luni, si chiar si asa, daca se rupe/sare si imi distrug motorul nu prea am chef sa schimb motoare sau sa repar un motor relativ nou. De aia verific.

Edited by mariustpz, 02 October 2022 - 16:02.


#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Mai baiatule,daca e pusa aiurea ti se va rupe sau va sari de la punct.Cu consecinte in bani.Nu cumva era mai simplu sa te adresezi unui mecanic ce chiar daca era mai scump iti oferea o garantie,el sau firma unde lucra?Apoi daca service-ul e mare si renumit are si o forma de garantie scrisa pentru lucrari.Concluziile tale tehnice nu pasioneaza pe nimeni,daca erai stapin pe ce faci o faceai singur.Daca ai ales sa platesti ca sa ti se presteze manopera,nu priveste pe nimeni parerea ta tehnica.

#16
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Ai inteles tot si nimic. Tine-ti parerile pentru tine, mersi.

#17
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am un prieten care are service. A venit unu' sa isi schimbe cureaua de distributie si a zis ca vrea OE. Asta i-a zis ca OE vine in 3 zile daca vrea sa stea atat ii pune OE. Masina Nissan.
Pana la urma clientul a zis bine, pune ce curea vrei. Prietenul, ca sa faca un lucru bun credea el, a luat producatorul OEM care era Bosch si l-a montat pe masina.
Ce sa vezi? A venit clientul dupa doua luni ca lui nu ii convine Bosch ca, si citez din declaratia catre ANPC, supureaza dupa ploaie si ca vibreaza. SI ca el vrea curea OE ca asa a zis.
Norocul prietenului e ca avea devizul semnat de client si ca masina mergea. Oricum l-au controlat si la ochiul maro...
Decat asa clienti cu pareri cand ei amesteca coca la job mai bine lipsa clienti. Te mai trezesti si cu probleme cand poti sa stai pe ouale tale lejer.

On topic: Lasa cureaua. Da-i talpa si daca se rupe sau sare te duci la garantie. A... Nu ai? Ghinion. Te-ai dus la service cat de cat acceptabil? Daca da ai.
Nu sare ea de la punct asa usor.

#18
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 Seteh, on 02 octombrie 2022 - 17:30, said:

On topic: Lasa cureaua. Da-i talpa si daca se rupe sau sare te duci la garantie. A... Nu ai? Ghinion. Te-ai dus la service cat de cat acceptabil? Daca da ai.
Nu sare ea de la punct asa usor.
Garantie a fost 12 luni pe piese si 6 luni manopera, e dusa de mult.
Si oricum, nu sunt fanul "hai sa crape ca o fac pe garantie", un motor distrus refacut nu mai e la fel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate