Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Curea distributie slaba?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nepriceput nu e opusul lui destept.Posted Image Dayco Pirelli sunt niste curele modeste.De ceva ani incoace,in cea mai pura traditie la moda se falsifica la greu Continental.De Gates am auzit insa numai de bine.

#38
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

 mariustpz, on 03 octombrie 2022 - 01:42, said:



Asta am zis si in prima postare. Insa am dorit pareri si de la alte persoane care CUNOSC, ca sa nu schimb degeaba si sa ma trezesc ca face fix la fel. M-am gandit ca o sa primesc raspunsuri pe subiect.

Si poate  ca  urmatoarea  nu  face  la  fel.Schimbi  producatorul,pui role  noi,intinzatoare  noi.Macar  stai  cu inima iimpacata.Plus ca  daca o pui intr-un  service,ai  garantie la lucrare.Totusi  este masina  ta ,tu o conduci.Tu   o intretii.Ar  trebui  sa iti  pui intrebarea  altfel.Iti permiti sa  platesti   reparatia motorului,in caz  ca....?

#39
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 adip1962, on 03 octombrie 2022 - 06:51, said:

Initiator, sa o luam babeste.
La Ford, cureaua de distributie se schimba la intervalul dat de cartile masinii. Spui ca la tine este 180k, la mine este 150k... Doar ca a mea e mai veche si motorul este 1,6. Nu conteaza insa diferenta. Poti sa schimbi distributia cand vrei tu, kitul complet costa parca vreo 500 lei (curea + 2 role (parca 2), din care doar una este intanzatoare, cealalta fixa). Cel mai bine este sa folosesti firma de la prima dotare si nu altceva. Dar fiecare dupa buget, mereu sunt unii care-si inchipuie ca daca dau foarte multi bani pe numele firmei, masina lor va merge mai bine....
Pe langa kitul de distributie, cu aceasta ocazie se mai schimba:
- pompa de apa,
- cureaua de accesorii, ceea ce ridica costul pieselor la cca 1000 lei.
SI evident ca se face si o verificare a ce se vede.
Ce ai tu acolo este fie o functionare latenta a rolei intanzatoare (aceasta nu mai actioneaza imediat), fie o curea care s-a intins (mult mai putin probabil). Dupa parerea mea este o rola care nu mai actioneaza imediat din cine stie ce cauze, cea mai la indemana fiind murdaria sau vechimea (mai ales daca nu a fost schimbata odata cu cureaua).
Motorul insa merge si asa, Ford chiar nu e o masina sport, asa ca daca te feresti de accelerari bruste poti sa mai mergi multa vreme asa. E de tinut in observatie. Vrei sa schimbi ceva, nu ai ce face cu banii? Schimba rolele, schimba distributie, pompa de apa, cureaua de accesorii, masina.
Scuza-ma, dar daca te pricepeai cat de cat la ce vorbesti, nu deschideai subiectul aiurea.
Rola a fost schimbata odata cu cureaua, acum 64k. Rola originala facea la fel. M-am uitat la alte masini care practic fac la fel una cu distributia relativ noua.
Si nu am zis nicaieri ca sunt cel mai priceput, odata ce te lovesti de ceva nou e normal sa deschizi un subiect (fiind o sectiune de service aici) si sa intrebi, mai ales daca nu esti de meserie mecanic.

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce am vazut eu acolo, e ok. Singura chestie care ar putea fi arcul de la rola intinzatore. In rest daca nu prezinta crapaturi sau semne de uzura, e ok
Important e sa o schimbi in intervaul de timp.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 arg, on 02 octombrie 2022 - 20:36, said:

... citeste codurile de pe ea si vezi cand e fabricata...
Am schimbată a doua curea la mașina actuală, Contitech, nu se lasă, nu se întinde.
Da, clar, este cauciuc, trebuie ținut cont de anul de fabricație.

M-am uitat și la a mea, după ce am citit aici, am apăsat pe ea, este foarte întinsă, am privit la ea și în funcționare, este ok, am uitat să accelerez, dar data viitoare fac și asta.

#42
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Mersi, dacă poți sa verifici și să-mi spui as aprecia. Măcar sa știm pe viitor dacă e sau nu normal asa ceva. 🤣
Am mai verificat și eu azi la VW meu și am apăsat pe curea, la fel in funcție de poziția axei uneori pare la fel de slaba, iar în accelerație flambeaza la fel. Aseară la încă un Ford 1.6, care e aproape la fel, parca sa zic ca era puțin mai strânsă decât la mine dar avea și ăla tot același comportament în accelerație.
Am luat legătura și cu service-ul care au montat-o și băiatul de acolo a spus ca nu i se pare nimic anormal și ca e ok.

#43
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Ii slab/gresit tensionata. Nu are voie sa o intinzi asa usor cu un deget.
Nu ca ar fi o metoda de verificare, dar aia nu e curea tensionata corespunzator.
Sa verifice din nou rola intinzatoare, as face pariu ca a reglat-o ca pixu



#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
rola nu se regleza in atelier.
vine calibrata din fabrica. cu marcaje de min-max.

#45
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Ba o reglezi in atelier (intre marcajele de care pomenesti) nu o prinzi in surub cum o fi si gata


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
vorbim de role care intind curele? toate au surub si un pinten in care se fixeaza. nu ai ce regla.
dar ma rog din spatele tastaturii toti ne dam experti.

#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Pai cel mai simplu verifica marcajele de pe rola intinzatoare. Daca indicatorul e in limite, atunci asa trebuie sa fie.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 tehnics, on 05 octombrie 2022 - 07:09, said:

...
nu te pricepi de loc.
slabeste um pic surubu trage um pic de intizator si-l aduce in pozitia corecta. dupa care automat gaseste si ralantiul ala cazutd in baia de ulei.

#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 arg, on 05 octombrie 2022 - 07:09, said:

vorbim de role care intind curele? toate au surub si un pinten in care se fixeaza. nu ai ce regla.
dar ma rog din spatele tastaturii toti ne dam experti.
da, rola intinzatoare de la distributie nu este la fel ca rola intinzatoare de la accesorii.

cea de la accesorii e asa cum zici tu cu pinten si nu reglezi nimic ca are arc in schimb cea de la distributie este diferita, are un excentric si cu un imbus de 6 (cam asa e pe la majoritatea, dar in unele cazuri au cap hexagonal) se roteste de rola pan cand acul indicator se afla intre doua marcaje. apoi se strange cu cheia dinamometrica surubul intinzatorului.

 arg, on 05 octombrie 2022 - 07:11, said:

nu te pricepi de loc.
slabeste um pic surubu trage um pic de intizator si-l aduce in pozitia corecta. dupa care automat gaseste si ralantiul ala cazutd in baia de ulei.
Nope, trebuie sa fie intre marcaje. daca e prea slaba poate sa sara, daca e prea intinsa, se deterioreaza.

Edited by tehnics, 05 October 2022 - 07:14.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
lamsurul ala umblii doar cand pui rola. nu te joci cu el. ca se duce zmacul de blocat surubu, se slabeste si iti sare de la punct.

 tehnics, on 05 octombrie 2022 - 07:13, said:

...
Nope, trebuie sa fie intre marcaje. daca e prea slaba poate sa sara, daca e prea intinsa, se deterioreaza.

 arg, on 02 octombrie 2022 - 14:47, said:

te uiti la intizator, daca e intre marcaje, in limita normala de functionare.
...


#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 arg, on 05 octombrie 2022 - 07:09, said:

vorbim de role care intind curele? toate au surub si un pinten in care se fixeaza. nu ai ce regla.
Pai eu m-am luat ce ai zis aici, ca aia de la distributie nu are nici un pinten si ba da, ai ce regla, tensiunea in curea.

 arg, on 05 octombrie 2022 - 07:17, said:

lamsurul ala umblii doar cand pui rola. nu te joci cu el. ca se duce zmacul de blocat surubu, se slabeste si iti sare de la punct.
Se poate slabi putin, nu scoate de tot. Locktite-ul ala albastru de blocare isi face treaba si daca slabesti putin si strangi la loc. Doar nu ai impresia ca atunci cand il infiletezi prima data el ramane pe surub....se imprastie cam pe tot filetul.

Edited by tehnics, 05 October 2022 - 07:39.


#52
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Am luat oricum distributia s-o schimb.
413 lei kit dayco + pompa de apa, redusa de la 700 la bardi, pe firma. Ceva lichidare de stoc cred, era ultima.

#53
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, am impresia ca orice am spune noi, tu deja stiai ce si cum. SI atunci de ce ne-ai lasat sa scriem 3 pagini?
La orice meserias mergeai ai s-ar fi uitat la rola intinzatoare sa vada ce si cum. La 64K nu merita sa schimbi distributia.
Pe langa kitul de distributie ai luat pompa. Foarte bine. Dar daca o schimbi mereu la 64k, nu ai facut nicio branza. Cele mai bune pompe de apa pentru Ford sunt cele de la HEPU.
Iti sugerez sa schimbi si cureaua de accesorii - tot trebuie data jos.

#54
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Eu cred ca trebuie sa citesti prima postare inca odata, ca altfel imi bat capul sa repet acelasi lucru.
Apreciez parerile celor ce au fost pe subiect, ca de altfel, din alea 3 pagini majoritatea au mers pe mistouri. Am mai cerut parerea si pe alt forum inclusiv in afara si am fost sfatuit in mare sa schimb. Oricum, e mai bine asa ca sa nu mai stau cu griji. Degeaba reglez intinzatorul daca e slab, ca tot as sta cu girji sa nu se slabeasca iar.
Iau cu tot cu pompa de apa pentru ca e oferta buna, chiar daca are 64k. Ca idee, kit-ul fara pompa e mai scump cu 30 lei.
O sa schimb si antigel + curea accesorii, de asemenea.
Multumesc inca odata celor ce mi-au oferit o parere.

Edited by mariustpz, 05 October 2022 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate