Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Curea distributie slaba?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Ei lasa ca nu se duc decat cel mult 4 valve si simeringurile aferente, nu trebuie refacut nimic major.

#20
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Da, simplu, nu-i asa?
E bine ca din toate raspunsurile 90% au chef de misto si de pareri pe langa subiect. Ce sa mai. :roflmaofast:

#21
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 09.08.2009
Bun, dar tot nu ne-ai spus daca rola intinzatoare este intinsa la semn? Daca este la marcajul corespunzator, atunci ar trebui sa fie ok!

#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca se rupe cureaua,si sau sare de la punct,trebuie-kit de distributie nou,supape strambe de inlocuit,scaune supape alezate planat chiuloasa,simeringuri supape,set garnituri macar partial,eventual piston lovit de schimbat,se aduna.......plus ulei,antigel,etc......

#23
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 mariustpz, on 02 octombrie 2022 - 17:32, said:

Garantie a fost 12 luni pe piese si 6 luni manopera, e dusa de mult.
Si oricum, nu sunt fanul "hai sa crape ca o fac pe garantie", un motor distrus refacut nu mai e la fel.

Parerea mea, care probabil e subiectiva pentru ca ma invart in domeniul asta si cunosc multe service-uri, e ca un service serios o sa zica sa te duci cu masina sa o verifice. Sau daca chiar sare de la punct o sa zica ca o repara. Poate stiu eu doar service-uri bune, nu stiu ce sa zic dar cred ca imaginea conteaza. Din ce cunosc eu nu si-ar compromite imaginea pentru ca posteaza unul pe facebook cu link si tag.
De ce nu e duci la service-ul care a montat distributia?

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
In Romanaia intinzatorul si rolele se schimba la minim 2 schimburi de curea , este o lege nescrisa "merge si asa domle'" idem si cu pompa de apa "daca nu transpira, nu suna , nu curge mai merge o tura " . Nu e numai la garaj de colt de bloc , inclusiv in unele service-uri monomarca se practica dar tu sti ca ai distributia schimbata si asa ii spui si celui la care o vinzi - din acest motiv in unele locuri pretul e 700 lei iar in altul 1500 lei , nimeni nu intra in amanunt sa vada cate piese s-au inlocuit numai uau ce mult ai dat .

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 mariustpz, on 02 octombrie 2022 - 17:42, said:

Da, simplu, nu-i asa?
E bine ca din toate raspunsurile 90% au chef de misto si de pareri pe langa subiect. Ce sa mai. Posted Image
Trecand peste glumele unora acu pe bune, am trecut si eu prin rupere e drept la un Renault si paguba a fost sub 1300 lei acu cativa ani buni... la un motor mai mare sau diesel poate fi mai serioasa treaba in functie de interferenta la pistoane dar totusi... nu moare un motor pentru asta. Se face rectificare, se schimba valvele indoite si simeringurile aferente + ceva reglaj si evident kit nou de distributie. Nu e ca si cum masina ar avea dauna totala ca i s-a rupt o curea... e de evitat fireste dar nu e cine stie ce cand se intampla.
Cat despre acea rezonanta/vibratie pe care o numesti flambare in opinia mea nu e o problema serioasa mai ales ca e ceva care se intampla in acceleratie cand apar niste sarcini suplimentare asimetrice... si care se intampla indiferent de tensiunea in curea, nu poti opri asa ceva strangand mai tare, faci mai mult rau.
Pai acceleratia presupune un regim tranzitoriu mai special in care totul capata inertie/frecare diferita si se strimba intr-un fel sau altul, pana si motorul se torsioneaza din suporti si tampoane la acceleratie, important e ca la turatie constanta sa lucreze normal si nu trebuie sa-ti mai faci alte griji... nici nu vreau sa ma gandesc la cate masini cureaua aia rezoneaza/vibreaza fara ca proprietarii sa stie ca e totul inauntru. O curea nu se rupe de la asa ceva ci de la uzura straturilor, structurii, frecari aiurea etc...

Iar ca schimbare nu te lua dupa aplicatii si chestii teoretice, 4 ani e viata uzuala a unei curele si trebuie schimbata, chiar daca nu atingi limita de km. DIn considerente financiare multi duc curelele peste limita de viata ca timp, de multe ori tine dar la limita.

Edited by andreic, 02 October 2022 - 18:55.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
@andreic, chiar dacă colegul a crezut că spun ceva amuzant, mai în urmă, și pentru tine și pentru el, spun iar, nu este normal să aibă acel joc, ca buzele cămilei cînd rumegă.
Ceva nu este bine acolo.

 dan210, on 02 octombrie 2022 - 15:33, said:

tot capac este si ala, demonteaza pana se vede daca tot este la capitolul check, nu?
Poate am scris în dodii, mai explic o dată  😉
A dat capacul, ce vede pe sus aia este tot, ce vedem și noi.
Pentru detalii, și aprofundat, elevator/groapă, scos scut & etc.
Clar acum?!

Edited by crisstonne, 02 October 2022 - 19:03.


#27
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
M-am uitat acum la încă 2 mașini, și se pare ca la ambele face cam la fel cureaua în accelerație.

#28
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 mariustpz, on 02 octombrie 2022 - 15:47, said:

Amuzant, pana in momentul actual mi-am bagat nasul singur in masini. La o masina din 2003 care mi s-a rupt distributia in mers si am facut singurel motorul de la chiulasa - supape pana la distributie, masina merge si in ziua de azi perfect si distributia sta foarte bine fara sa flambeze.
La asta am zis ca daca tot am dat o caruta de bani mai pot da 500 euro sa o fac la service sa fie "ca lumea", desi, mai bine o faceam eu.
Cu toata stima
Dupa felul cum te exprimi nu cred ca ai facut singur reparatia la acea masina,probabil ai asistat /ajutat cu scule la mana.

Edited by florinellll, 02 October 2022 - 19:46.


#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 mariustpz, on 02 octombrie 2022 - 19:07, said:

M-am uitat acum la încă 2 mașini, și se pare ca la ambele face cam la fel cureaua în accelerație.
Ce sa rezulte din postarea asta?Ca de fapt nu esti un priceput?

#30
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 florinellll, on 02 octombrie 2022 - 19:45, said:


Cu toata stima
Dupa felul cum te exprimi nu cred ca ai facut singur reparatia la acea masina,probabil ai asistat /ajutat cu scule la mana.
Trebuia sa detaliez tot procesul? Fiecare e liber sa creadă ce vrea.

 Melteanu, on 02 octombrie 2022 - 20:02, said:


Ce sa rezulte din postarea asta?Ca de fapt nu esti un priceput?
Da, și ca tu le știi pe toate. Mai ai doar sa înveți unde se pune î din i.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la golf am acu niste ani schimbat cureaua, si era asa:
conti 5 ani sau niste zeci de k
gates 4 ani fara limita de km.
si asta din ce ziceau producatori curelei nu ai motorului.

vechea curea avea vreo 5ani si cca 40k, conti si era lasata intinzatorul era aproape la maxim dar inca in cursa normala.

din ce citisem atunci e vorba artura din curea, care la unelearci se lasa la altele nu. atunci gates citisem ca punea insertii din fibra sticla (carbon, etc) care sunt mai rigide decat cele din textil. dar imi este teama ca sunt doar balade.

pe scurt mare atentie la ce montati, la ce zice fabricantul motorului si la ce zice fabricantul curelei.
+ eu sunt de parere ca la distributie trebuie schimbat tot ce atinge cureaua (toate rolele, intizator pompa etc), ma rog fara rotile dintate ale motorului.


+ la masina mea stau langa ei.

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pai se presupune ca dupa o varsta avem ceva experienta de viata,ce cuprinde mai multe domenii.Si nu in ultimul rind postam unde pricepem ceva despre subiect.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
+ chiar daca cureau e pusa in cel mai smecher service, citeste codurile de pe ea si vezi cand e fabricata, daca are deja 5ani te duci peste ei sa o schimbe. tot asa gasisem ca putea fi motata in maxim 3 ani de la fabricatie (dar nu mai stiu daca conti sau gates).

#34
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 09.01.2009
Chiar asa de mult sa coste o distributie,incat sa risti  atat?Adica  preferi sa  fac  motorul  doar ca sa nu faci distributia?Daca ti se pare  ca  nu arata  bine schimba-o  si gata,ce mai stai la discutii.

#35
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

 Melteanu, on 02 octombrie 2022 - 20:33, said:

Pai se presupune ca dupa o varsta avem ceva experienta de viata,ce cuprinde mai multe domenii.Si nu in ultimul rind postam unde pricepem ceva despre subiect.
rând
Si ce ai priceput aici? Ca sunt eu nepriceput si tu destept, nu? Ce bine.

 cotizo_dacul, on 02 octombrie 2022 - 22:29, said:

Chiar asa de mult sa coste o distributie,incat sa risti  atat?Adica  preferi sa  fac  motorul  doar ca sa nu faci distributia?Daca ti se pare  ca  nuarata  bine schimba-o  si gata,ce mai stai la discutii.
Asta am zis si in prima postare. Insa am dorit pareri si de la alte persoane care CUNOSC, ca sa nu schimb degeaba si sa ma trezesc ca face fix la fel. M-am gandit ca o sa primesc raspunsuri pe subiect.

 arg, on 02 octombrie 2022 - 20:36, said:

+ chiar daca cureau e pusa in cel mai smecher service, citeste codurile de pe ea si vezi cand e fabricata, daca are deja 5ani te duci peste ei sa o schimbe. tot asa gasisem ca putea fi motata in maxim 3 ani de la fabricatie (dar nu mai stiu daca conti sau gates).
Cica dayco au ceva "special" la curele.
In rest, da, schimbat tot ce atinge cureaua. La mine intervalul dat de producator e 180k, ceea ce mi se pare tras de par, iar 90k minim ziceau la service unde am facut-o. Tocmai de asta mi-am pus intrebari si am zis sa cer si alte pareri.

Am mai citit acum pe forumuri in afara si cica e normal sa se miste asa, astept sa vad si ce zice de la service unde am montat-o.

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, sa o luam babeste.
La Ford, cureaua de distributie se schimba la intervalul dat de cartile masinii. Spui ca la tine este 180k, la mine este 150k... Doar ca a mea e mai veche si motorul este 1,6. Nu conteaza insa diferenta. Poti sa schimbi distributia cand vrei tu, kitul complet costa parca vreo 500 lei (curea + 2 role (parca 2), din care doar una este intanzatoare, cealalta fixa). Cel mai bine este sa folosesti firma de la prima dotare si nu altceva. Dar fiecare dupa buget, mereu sunt unii care-si inchipuie ca daca dau foarte multi bani pe numele firmei, masina lor va merge mai bine....
Pe langa kitul de distributie, cu aceasta ocazie se mai schimba:
- pompa de apa,
- cureaua de accesorii, ceea ce ridica costul pieselor la cca 1000 lei.
SI evident ca se face si o verificare a ce se vede.
Ce ai tu acolo este fie o functionare latenta a rolei intanzatoare (aceasta nu mai actioneaza imediat), fie o curea care s-a intins (mult mai putin probabil). Dupa parerea mea este o rola care nu mai actioneaza imediat din cine stie ce cauze, cea mai la indemana fiind murdaria sau vechimea (mai ales daca nu a fost schimbata odata cu cureaua).
Motorul insa merge si asa, Ford chiar nu e o masina sport, asa ca daca te feresti de accelerari bruste poti sa mai mergi multa vreme asa. E de tinut in observatie. Vrei sa schimbi ceva, nu ai ce face cu banii? Schimba rolele, schimba distributie, pompa de apa, cureaua de accesorii, masina.
Scuza-ma, dar daca te pricepeai cat de cat la ce vorbesti, nu deschideai subiectul aiurea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate