Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

reMarkable 2

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Salutare,
Pentru ca demult ma saturasem sa tot scriu pe foi si ciorne diferite insemnari temporare ce am nevoie in timpul zilei la lucru, cu un an in urma mi-am luat un Boogie Board, e o tablita de scris, utila sa faci o insemnare iar la o apasare de buton ai foaia libera. Imi este extrem de utila, rapida, si face fix ce am nevoie. Copii mei folosesc astfel de tablita la scoala si e foarte utila si lor..

Dar nu despre asta e vorba in topic....este vorba de next level la care am trecut si anume, nici nu stiu cum sa-i spun, caiet electronic cel mai adecvat cuvant.
Pentru ca in curand voi schimba jobul in care voi fi mai mult prin prin sedinte, mailuri si alte chestii ce tin de partea de management (da, trec la alt nivel in cariera de la anul) si voi lasa un pic in spate partea de inginerie, asa ca m-am gandit ca ar fi bine sa am si ceva adecvat pe care sa-mi iau notite. Stiam demult de reMarkable 2...dar am cautat alternative. Si ajunsesem la cateva review-uri si cea mai stransa "batalie" era cu Onyx Note Air 2. Dar nu gaseam SH plus ca pe partea de scris reMarkable 2 iesea mai bine. Nu ma intereseaza alte chestii gen browser, aplicatii si chestii. Doar sa scriu notite.

E drept ca demult imi facuse cu ochiul dar nu ii gaseam justificarea la ceea ce faceam momentan iar pretul...offf, pretul care e si sarat si piperat, nu conta. Daca am nevoie si face ce trebuie, cumpar, indiferent ca dau cu sare si piper pe pret. Oricum va anunt de pe acum ca l-am luat SH deci nu e nou dar a fost folosit de o studenta foarte putin timp din ce scria in anunt. Si se observa ca a avut grija de el.

Cu husa si pen l-am luat la pretul modic de 2000 lei. Eu zic ca e un "good deal". Am fost un pic cam incet ca mai dadeam un pic mai mult si luam varianta cu de pen cu radiera...dar in 5 minute s-a dat cat am incercat eu sa negociez un pic pretul.

Bun...ca prezentarea a fost facuta, sa trec direct la fapte si anume ca am intrat in posesia lui acum cateva ore. Eram ca un copil care deschide cadoul de Craciun.

Feelingul e unul extraordinar. N-ai cum sa nu-ti placa. E solid, subtire, bine inchegat, usor. Stiloul sau creionul cum sa-i spun, se simte bine in mana, are un strat aderent, e bine echilibrat si ai impresia ca tii un creion.
Se misca repede. Curios, mi se pare ca se misca mai repede decat am vazut eu in review-uri. Poate o fi un update ceva instalat, nu m-am uitat sa verific, dar se misca rapid.
Scrisul e ceva senzational. Ai impresia ca scrii pe hartie cu creionul sau stiloul, nu cu pixul. Am si iPad si apple pencil, nu se compara deloc la senzatia de scris cu reMarkable.

Deocamdata nu l-am testat prea mult, am luat niste notite, m-am jucat un pic cu acele ustensile de scris si cam atat. Trebuie sa-l conectez la net si sa ma loghez la contul lor.

Partea nasoala, ca nu totul e perfect, e ca trebuie platit abonament lunar pentru extra optiuni (dropbox, google drive, conversie text si mai era ceva) . Nu ma grabesc. Am sa vad cum se misca si daca e, platesc si abonamentul.

Cateva poze mai jos. Intrebarile sunt binevenite. Eventual mai revin cu impresii ca deocamdata n-am avut timp sa-l explorez.

Attached Files


Edited by tehnics, 22 September 2022 - 09:59.


#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Am un coleg la lucru care are un reMarkable 2, si da e wow... Am incercat si eu cu un Tab S7+ dar software-ul e mult mai bine implementat pe reMarkable 2.

Daca vrei aceeas senzatie pe ipad trebuie sa ii pui o folie mata si ai aceeas senzatie de scrie.

Atuurile unu reMarkable 2 fata de o tableta normala dpmdv:

- Ecranul, ai un ecran monocrom care nu iti solicita asa tare ochii ca un ecran de tableta
- Vrei sa iti iei o notita in 5-10 secunde ai o "foaie" in fata de cand device-ul e stins.... cu o tableta normala iti trebuie minim un minut daca ai tableta stinsa...
- Feeling-ul e ceva mai bun la scris fata de o tableta, dar cu o folie mata de calitate ajungi la acelas feeling.
- Aplicatiile mult mai bine implementate, poti sa scri si sa desenezi tehnic mult mai usor ca in aplicatia Samsung Notes (cea de pe tabletele Samsung spre exemplu).
- Si cel mai mare avantaj DPMDV e ca nu esti distras de la task-uri pentru ca nu ai aplicatiile de pe o tableta... pe o tableta mai primesti un mesaj pe messenger, whatsapp si raspunzi, mai o muzica, etc... pe reMarkable 2 e mai greu sa fi distras.

View Posttehnics, on 22 septembrie 2022 - 09:57, said:

Partea nasoala, ca nu totul e perfect, e ca trebuie platit abonament lunar pentru extra optiuni (dropbox, google drive, conversie text si mai era ceva) . Nu ma grabesc. Am sa vad cum se misca si daca e, platesc si abonamentul.

Platesti doar daca nu iti ajunge spariul oferit graturit de Google (Drive) sau Dropbox... mai ai si cei 8Gb memorie a tabletei unde iti poti salva documentele...

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmirel3003, on 22 septembrie 2022 - 10:22, said:

Platesti doar daca nu iti ajunge spariul oferit graturit de Google (Drive) sau Dropbox... mai ai si cei 8Gb memorie a tabletei unde iti poti salva documentele...
Ba nu, platesti abonamentul ala doar ca sa ai acces la conturile tale de Google Drive si Dropbox. Ce plan de stocare ai la Gdrive sau Dropbox, nu are treaba cu abonamentul remarkable.

In rest, da, de acord cu ce ai zis tu. In schimb nu stiu cat de mult se schimba ecranul la tableta din punct de vedere vizual daca pun folie de scris (stiu ca exista optiunea asta, dar cum ai zis si tu, nu stau cu tableta tot timpul aprinsa).

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttehnics, on 22 septembrie 2022 - 10:29, said:

Ba nu, platesti abonamentul ala doar ca sa ai acces la conturile tale de Google Drive si Dropbox. Ce plan de stocare ai la Gdrive sau Dropbox, nu are treaba cu abonamentul remarkable.

In rest, da, de acord cu ce ai zis tu. In schimb nu stiu cat de mult se schimba ecranul la tableta din punct de vedere vizual daca pun folie de scris (stiu ca exista optiunea asta, dar cum ai zis si tu, nu stau cu tableta tot timpul aprinsa).

Nu stiam ca trebuie sa platesti sa ai acces... cam porc faza asta...
Vizual nu se schimba daca pui folie de scris, in schimb se schimba feeling-ul cand treci cu pen-ul peste folie, iti da impresia aia de hartie....

Sa il stapanesti sanator, e un super device.... si pe mine ma bate gandul sa imi iau unu... m-a mancat in cur acum la 35 ani sa ma mai inscriu la un master si parca imi surade ideea sa imi iau notitele pe un reMarkable. La lucru nu prea am ce face cu el ca in 95% din timp stau in fata calculatorului....

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmirel3003, on 22 septembrie 2022 - 10:41, said:

Nu stiam ca trebuie sa platesti sa ai acces... cam porc faza asta...

Vizual nu se schimba daca pui folie de scris, in schimb se schimba feeling-ul cand treci cu pen-ul peste folie, iti da impresia aia de hartie....

Sa il stapanesti sanator, e un super device....
Da, e cam de porc, multi se plang de asta.

Ok, e posibil. Dar tot nu ma pasioneaza un ipad+pen vs remarkable.

Multumesc.

#6
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 25.10.2016
Nu ai bagat la avantaje si partea cu mediul, ca nu se mai consuma hartie, copaci, etc.

On Topic: device-ul este absolut wow, pusesem si eu ochii pe el acum un an, l-am pus chiar pe lista cu dorinte pentru mos craciun (se facea anul trecut asta in firma). Din pacate nu s-a acceptat propunerea mea, fiindca trebuia sa fie de folos pentru toti colegii.

#7
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
serviciul cloud de conversie/recunoastere scris de mana intelege limba romana?

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View Postzeroice, on 22 septembrie 2022 - 13:20, said:

serviciul cloud de conversie/recunoastere scris de mana intelege limba romana?
Da. Uite am pus poze

Faza e ca acum mi-am sincronizat device-ul cu contul remarkable. Dupa imperecherea device-ului cu contul a inceput sincronizarea. Odata cu asta, desi nu am nici un plan platit, vad ca s-a activat automat "Convert to text" si "Send by e-mail".
I-am facut si update de soft si acum vad ca a mai aparut o optine "Screen Share" care, din cate trag concluzia, pot folosi calculatorul sa vad in timp real ce scriu pe device (un fel de tableta grafica) doar ca trebuie sa instalez aplicatia lor. O sa ma mai joc cu ea cand prind timp, ca acum sunt un pic ocupat, si va tin la curent

View Postdrive-x, on 22 septembrie 2022 - 13:17, said:

Nu ai bagat la avantaje si partea cu mediul, ca nu se mai consuma hartie, copaci, etc.
:D. Da, sigur. La cat scriu eu, am salvat fix 10 lemne de foc

Attached Files


Edited by tehnics, 22 September 2022 - 13:45.


#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Ma uimeste cat de bine poate face recunoasterea textului….

LE: Softpedia imi roteste automat pozele catre stanga. Nu stiu de ce.

Attached Files


Edited by tehnics, 22 September 2022 - 14:11.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Si asa arata exportul catre mail, tip text. Se poate exporta si tip PDF.

Attached Files



#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
si eu ma tot tin sa comand unul, m-am jucat cu cel al unei colege si am zis ca asta e ce trebuie. Vine ziua mea in curand, sper sa mi-l fac cadou.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu astept zile speciale. Cand vreau, iau si gata. Pe mine sincer m-a convins grav. Adica cel putin partea de Text recognition jos palaria.

Edited by tehnics, 22 September 2022 - 15:04.


#13
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022
Salut,

am și eu reMarkable 2 din ianuarie.

Câteva clarificări apropo de abonament:

1. NU trebuie abonament lunar pentru optiunile existente. Treaba asta este aplicabila de... ieri (21 sept), tocmai au anuntat. Asta inseamna ca lucrurile care erau disponibile doar dacă plăteai abonament (cele mai importante: integrarea drive, dropbox, onedrive și partea de handwriting recognition) sunt acum free (tehnics, de aceea s-au activat automat. pentru că te-ai legat la cont la mai putin de o zi dupa ce le-au facut free Posted Image ). Eu tineam abonamentul pentru handwriting si mi se parea o magarie destul de mare din partea lor... Adică nu puteai face handwriting recognition fără abonament.
2. Pe noua varianta, au unificat toate abonamentele intr-unul singur (de 3 euro pe lună, deja se vede in contul meu de la ei ca au schimbat suma), cine cumpara tableta nouă are... un an gratis de abonament, iar în cei 3 euro sunt incluse features noi, inca indisponibile, de editare on the go de text typed plus inca câteva chestii minore. Pare interesant, o să aștept să văd cum merge și dacă nu e ok, anulez abonamentul.
Ce incerc să spun e că tableta e perfect functională și fără abonament.

Acum despre tabletă, care arata și se simte excepțional. La propriu.

1. Nicio folie Apple nu poate reproduce feelingul de pe reMarkable. Sunt mai multe motive pentru asta:
- textura suprafeței pe care scrii (asta e singura unde poate face ceva concurența);
- distanța de la layerul de eink la vârful penului e infimă, ai efectiv senzația că vârful e lipit de ceea ce scrie. Au obținut asta prin mai multe șmecherii, printre care cea mai importanta este lipsa layerului de luminozitate; ca un ecran să fie iluminat, trebuie un layer intre el și sticla de afară, iar asta crește foarte mult distanța de la eink la vârful penului;
- viteza de răspuns, care e comparabilă la 21 ms cu orice alt ecran cât privește percepția ochiului: nu ai latență ca la celelalte ecrane eink. Din punctul ăsta de vedere, reMarkable 2 e muuuuuult mai nice decât 1.
- tipul nibului; mai am un pen, de la un Onyx, și nu se simte (pe reMarkable) la fel de bine, nici pe departe. Am stat un pic să sap: folosesc alt material, care se consumă mai repede, dar care dă clar senzatia de scriere.
2. Da, stie handwriting recognition in romana (intreba Zeroice). Sugerez scriere la două rânduri si recunoasterea va fi mai bună. E foarte bună recunoașterea, nu am intalnit atât de bună și am incercat de-a lungul timpului tot felul de variante (eu scriu foarte puțin lizibil).
3. Se mișcă nesperat de repede pe pdf-urile mari (gen 500 de pagini cu imagini). Chiar nu stiu cum au facut chestia asta. Probabil randarea paginii pe care urmează să o afisezi e camuflată in perioada in care oricum trebuie să facă refresh la ecran (e eink, să nu uitam), dar e bine asa: ai senzatia că se mișcă fără probleme si intr-un fel chiar o face, printr-un document super mare, deși teoretic, la ce stiu eu din procesare, nu prea are cum să o facă având in vedere caracteristicile. Cu pdf-urile text only nu simti nimic, așa rapida e.
4. E complet inflexibilă in privinta ecosistemului. Din pacate, dar așa e. Adică trebuie să lucrezi cu uneltele lor și asta e. Sau poti să o slash pentru cine stie. Eu nu m-am riscat. E un ecosistem plăcut, dar orice inchisoare luxoasă tot inchisoare e.
5. O am de jumatate de an si inca nu m-am obisnuit cu senzatia ca e un device. E foarte ciudat: pur si simplu nu ma raportez așa la ea. Stiti cele 20 de momente pe zi cand luati stresati telefonul in mana sa cititi o notificare? Cu tableta asta nu il traiesti niciodata, ca si cand te intorci de fiecare data intr-o oaza de liniste. Atat de violent a fost pentru mine faptul ca nu are notificari de niciun fel. Nici ceas nu are. Sa vedeti ce ciudat e cand vrei sa vezi cat e ceasul si trebuie sa-ti iei ochii de la tableta si sa cauti altundeva. Plus, când se deschide, se deschide la ultima pagină din care citeai sau pe care scriai. Și e instantaneu. Ca si când deschizi un caiet. Adică sistemul de operare și navigatorul pot fi ignorate total, which is amazing.
6. Mi-am cumparat din china o lampa de citit atasabila care se reincarca prin usb. Vreo 7 dolari. Seara, citesc cu ea pe remarkable. Sunt multe momente când uit că nu e o carte.
7. Nu se poate deocamdata atasa tastatură (decât cu foarte multe complicații, care strica feelingul de simplitate). Au promis că iau asta in calcul. Pe mufa de USB am inteles ca e imposibil (e limitata din hard pe directia asta!), Bluetooth nu are tableta și singura optiune sunt pinurile pogo de pe laterală. Presupun că o sa scoată la un moment dat o tastatură în care să introduci tableta, legată prin pogo pins. Pentru mine e foarte frustrant faptul că nu am un editor de text și tastatură la ea. Dar aștept și sper. Cu update-urile astea pe care le-au anuntat ieri, văd o rază de speranță... Cu tastatură și editor de word ar fi efectiv splendidă.

Cam atât. Mai intru pe aici dacă aveti intrebări. Ask away, am săpat foarte mult despre tableta asta.

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Poate recunoaste mai multe limbi concomitent? Am prostul obicei de a incepe o propozitie / fraza intr-o limba, dupa cateva cuvinte scriu in alta si termin monumental in a 3-a sau a 4-a limba. Nu e o chestie intentionata, scriu cuvantul care-mi vine mai repede in cap, asa ca de obicei la mine arata o notita ceva de genul “pt Lidar release werden wir hablar con the testing colleagues und apoi definim planul para die Erstbemusterung” :lol:
Il bag in ceata sau face fata?


#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005

View PostLowrider, on 22 septembrie 2022 - 20:23, said:

Poate recunoaste mai multe limbi concomitent? Am prostul obicei de a incepe o propozitie / fraza intr-o limba, dupa cateva cuvinte scriu in alta si termin monumental in a 3-a sau a 4-a limba. Nu e o chestie intentionata, scriu cuvantul care-mi vine mai repede in cap, asa ca de obicei la mine arata o notita ceva de genul “pt Lidar release werden wir hablar con the testing colleagues und apoi definim planul para die Erstbemusterung” Posted Image
Il bag in ceata sau face fata?
Il bagi in ceata. Are transcriere doar pentru o limba selectata. Poti schimba limba din setari, nu e problema, dar nu e multi-lingv

View Postdisplacing, on 22 septembrie 2022 - 17:31, said:

Salut,

am și eu reMarkable 2 din ianuarie.

Câteva clarificări apropo de abonament:

1. NU trebuie abonament lunar pentru optiunile existente. Treaba asta este aplicabila de... ieri (21 sept), tocmai au anuntat. Asta inseamna ca lucrurile care erau disponibile doar dacă plăteai abonament (cele mai importante: integrarea drive, dropbox, onedrive și partea de handwriting recognition) sunt acum free (tehnics, de aceea s-au activat automat. pentru că te-ai legat la cont la mai putin de o zi dupa ce le-au facut free Posted Image ).
Interesant. Ai un link unde zice ca de la 21 sept e free ? N-am gasit nicaieri.

#16
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022

 tehnics, on 22 septembrie 2022 - 22:18, said:

Il bagi in ceata. Are transcriere doar pentru o limba selectata. Poti schimba limba din setari, nu e problema, dar nu e multi-lingv

Nu există așa ceva (și e foarte greu de făcut pentru că trebuie corelate mai multe gramatici).


Interesant. Ai un link unde zice ca de la 21 sept e free ? N-am gasit nicaieri.

Dap. Uite chiar pe site-ul lor. Au apărut și câteva blog posts. Spuneam că eu văd deja schimbarea în contul meu de reMarkable. E important pentru că tableta e alta cu acele unelte free. Pe de altă parte, politica in sine nu s-a schimbat, chiar dacă s-a redus abonamentul la 3 euro: de acum, alte lucruri o să fie disponibile doar pentru cei care platesc. Principial nu e nice, dar chiar nu sunt mulți bani (ei spun că sunt banii de o cafea și cam au dreptate).

Încă ceva nice, că uitasem: add-in-ul Read on reMarkable. Asta se poate integra in browser (nu foarte interesant) și... în Word. Termini un text în Word, apeși pe buton și bingo, ai textul pdf pe tabletă. Foarte foarte util (dar și foarte specific) pentru cine scrie.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Revin.
Asa cum bine zicea colegul @displacing, se pare ca Google Drive, Dropbox merg fara sa platesti vreun plan tarifar. Le-am activat din myRemakable si la restartul tabletei, au aparut imediat in bara din stanga gata conectate la conturile mele. Asta e un pas bun inainte ca au scos acel plan tarifar si care era de porc. Singura sursa unde am gasit ceva despre asta este aici

Singurul plan tarifar este de Connect care este undeva la 3.9 euro/luna si care iti ofera spatiu nelimitat in cloud-ul remarkable si ceva garantie la tableta timp de 3 ani. cei care au cumparat tableta mai devreme de 12 Octombrie 2021 au planul Connect gratuit. Nu stiu daca tableta care o am eu s-ar incadra, am sa verific desi nu m-ar incanta prea mult pentru ca tableta are undeva la 6Gb memorie libera (8Gb minus spatiul utilizat de soft)


Intr-adevar eram curios cu PDF-urile cum zicea colegul mai sus. Le deschide instant. Chiar impresionant.

Ce mi-ar fi placut e sa fi avut conector USB C si la partea de sus pentru a folosi incarcatorul pe la partea de sus.

Ce mi-ar fi placut un calendar care sa se sincronizeze cu mailul si eventual un calculator. In rest, e perfecta.

Edited by tehnics, 23 September 2022 - 07:30.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru calendar exista o optiune, se poate crea un PDF care apoi se importa in tableta.
Pe acest site fiecare isi poate crea propriul calendar dupa cum doreste. Se creaza un PDF cu hyperlinkuri catre zile, saptamani, luni, etc. Foarte misto.
Apoi acel PDF este importat in tableta si poti face notite ca un calendar obisnuit.
Eu am creat unul si l-am atasat.

Attached Files


Edited by tehnics, 23 September 2022 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate