Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

reMarkable 2

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pai este simplu. Pe PC folosesti aplicatia reMarkable si ai acces la tot ce ai notat pe tableta, le vezi si pe PC. Dar doar in aplicatie. Daca vrei sa le vezi in afara aplicatiei le expoti ca PDF.
Iar daca folosesti share-screen atunci iti poti edita notitele in timp real si pe PC


Eu sunt foarte impresionat si drept dovada astazi am mai cumparat un reMarkable 2 pentru folosit acasa in familie.

#38
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
…sleeping…

Attached Files



#39
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022

 tehnics, on 26 octombrie 2022 - 17:31, said:

…sleeping…

Ahahaha, genial.

PS. Vezi că vine update 3.0 beta.

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Sa vina ca sunt abonat

#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
…si a venit si 3.0
Sper sa fie ok si fara buguri, oricum m-am inrolat la “teat user” asa ca ma astept sa gasesc cate ceva

Attached Files



#42
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022

View Posttehnics, on 03 noiembrie 2022 - 13:48, said:

…si a venit si 3.0
Sper sa fie ok si fara buguri, oricum m-am inrolat la “teat user” asa ca ma astept sa gasesc cate ceva

A venit și la mine astăzi. Sunt destul de prudent, trebuie săpat puțin înainte de feedback.

#43
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022
Bun. Update 3.0 beta.

The good:

- Exceptional rendering in pdf-uri si epub-uri. Au standardizat view-ul, așa că acum, când deschizi un document nou, arata de fiecare dată la fel. Super util.
- Se poate tasta text direct in note. Textul poate fi apoi editat pe aplicația de pe calc.
- Poate e in capul meu, dar au optimizat antialiasing-ul pentru că acum textul îmi pare și mai crisp.
- Au reușit să reducă și mai mult meniul, arată și mai curat.
- Sync-ul e mult mai rapid (dar cred că asta ținea de o versiune beta precedentă. 2.8.15)

The bad:

- Chestia cu infinite scrolling (poti face o pagină în care scrii oricât de lungă vrei) e pentru mine disfuncțională pentru că scrolling-ul e prea brut. Partea bună aici este că, dacă nu ai nevoie de asta, nu trebuie să o folosești și poți să o ignori. După ce m-am jucat puțin cu ea, am ales să o ignor.
- Textul se scrie pe tastatura on-screen, care e efectiv problematică. Adică nu o folosesc decât ca să-mi numesc fișierele și până și atunci mă deranjează.

Ce vrem? Vrem două lucruri, după cum cei de la reMarkable au fost deja anunțați de mii de ori:

1. Vrem tastatură dedicată, fie ca atare, fie folie cu tastatură. Pogo pin-urile sunt acolo, iar noi am așteptat deja o groază de vreme.
2. Vrem dictionare asociate pentru pdf-uri și epub-uri. Minimalismul nu înseamnă că nu mai învățăm cuvinte. Minimalismul înseamnă că învățăm cuvinte și apoi învățăm să le tratăm cu simplitate. Nu trebuie nimic spectaculos, vrem doar dicționare de bază. Un Merriam, un MDA, un Larousse. Majoritatea limbilor suportate de reMarkable au online free dicts bune, ce pot fi side-loaded. Nu înțeleg de ce nu o fac.  
3. Vrem un editor de text (ideal ar fi ca tableta să devină compatibilă cu docx-uri). Eu chiar visez că într-o zi o să-mi mut toată munca pe remarkable și să las calculatorul pentru detaliile de editare.

Cam așa.

#44
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Pt ca m-a exasperat FB cu reclamele la Remarkable și fiind mare amator de Kindle in concedii, am zis vad daca ar fi momentul sa-mi schimb setup-ul actual (saraca tableta si-a luat ceva trante in 4 ani si parca incepe sa oboseasca)...eu folosind iPad Pro 2018 12,9 + Apple Pen + paperlike (+ Magic Keyboard)...si GoodNotes + Liquidtext + Concepts ca aplicații. Si evtl CamScan sau Notes pt "scanat" documente...

Sincer, din experienta perso treaba cu "scrisul ca pe hartie" e mult supraevaluata...Scriai urat pe hartie, tot urat scrii si pe tableta si invers...Nu ma pricep eu prea bine la desen pe hartie, dar poti sa iei notite la o sedinta sau la un curs, fara nici un fel de probleme pe iPad iar eu il folosesc la asta de aproape 4 ani.

Așa că am citit cu mare interes p-aici, ca să descopăr că in final, tot ce-și dorește lumea de fapt de la Remarkable, e sa functioneze ca un iPad...

Cu Goodnotes ai tot ce vrei, importa pdf poze whatever ti le salveaza/exporta sau le trimite unde vrei, Concepts (preferata mea cand stai si mazgalesti aiurea ca sa-ti vina idei) e ca o foaie infinita unde poti sa tot scrii pe ea in orice directie oricat de mic/mare, iar in Liquidtext poti sa-ti importi mai multe documente si sa-ti faci legaturile intre ele si sa le ai toate la un loc.

Plus restul chestiilor obisnuite pe care le poate face un iPad...  

La un moment dat mi-am pus problema daca sa nu-mi iau un laptop, dar dupa ce am stat si m-am gandit un pic nu m-as mai intoarce never ever doar la laptop, cand pe tableta am tot ce vreau.

Remarkable asta costa vreo 600 de euro la ei pe site (cu toate rahaturile adaugate) deci nu e deloc ieftin, iar daca mai adaugi si un laptop decent iesi inca mai scump.

Deci upgrade daca o sa-mi fac o sa fie un M1 iPad Pro 2021 refurbished si gata...Sorry de interventie

#45
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Clayman, on 28 noiembrie 2022 - 20:15, said:

Scriai urat pe hartie, tot urat scrii si pe tableta si invers...

Nu ma pricep eu prea bine la desen pe hartie, dar poti sa iei notite la o sedinta sau la un curs, fara nici un fel de probleme pe iPad iar eu il folosesc la asta de aproape 4 ani.

Așa că am citit cu mare interes p-aici, ca să descopăr că in final, tot ce-și dorește lumea de fapt de la Remarkable, e sa functioneze ca un iPad...

Remarkable asta costa vreo 600 de euro la ei pe site (cu toate rahaturile adaugate) deci nu e deloc ieftin

Sorry de interventie
Pai te asteptai sa scrii mai bine pe reMarkable decat scriai pe hartie ? Prea tare asta.

Bineinteles. Si eu am ipad si apple pencil doar ca nu m-a dat pe spate deloc...adica la mine feelingul decat la tine.

Eee, nu e chiar asta. Chiar am ipad si apple pencil si nu poti sa-mi spui ca eu am ales remarkable doar pentru ca vroiam ipad Posted Image.

Eu le-am luat cu 400euro cu toate incluse. Deci se poate. Scump sau ieftin este o notiune subiectiva. Mi se parea scump daca nu facea ce vroiam, dar face fix ce vreau.

N-ai de ce sa-ti ceri scuze. E bine ca ti-ai spus punctul tau de vedere.

Edited by tehnics, 29 November 2022 - 08:02.


#46
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022

 Clayman, on 28 noiembrie 2022 - 20:15, said:

Pt ca m-a exasperat FB cu reclamele la Remarkable și fiind mare amator de Kindle in concedii, am zis vad daca ar fi momentul sa-mi schimb setup-ul actual (saraca tableta si-a luat ceva trante in 4 ani si parca incepe sa oboseasca)...eu folosind iPad Pro 2018 12,9 + Apple Pen + paperlike (+ Magic Keyboard)...si GoodNotes + Liquidtext + Concepts ca aplicații. Si evtl CamScan sau Notes pt "scanat" documente...

Sincer, din experienta perso treaba cu "scrisul ca pe hartie" e mult supraevaluata...Scriai urat pe hartie, tot urat scrii si pe tableta si invers...Nu ma pricep eu prea bine la desen pe hartie, dar poti sa iei notite la o sedinta sau la un curs, fara nici un fel de probleme pe iPad iar eu il folosesc la asta de aproape 4 ani.

Așa că am citit cu mare interes p-aici, ca să descopăr că in final, tot ce-și dorește lumea de fapt de la Remarkable, e sa functioneze ca un iPad...

Cu Goodnotes ai tot ce vrei, importa pdf poze whatever ti le salveaza/exporta sau le trimite unde vrei, Concepts (preferata mea cand stai si mazgalesti aiurea ca sa-ti vina idei) e ca o foaie infinita unde poti sa tot scrii pe ea in orice directie oricat de mic/mare, iar in Liquidtext poti sa-ti importi mai multe documente si sa-ti faci legaturile intre ele si sa le ai toate la un loc.

Plus restul chestiilor obisnuite pe care le poate face un iPad...  

La un moment dat mi-am pus problema daca sa nu-mi iau un laptop, dar dupa ce am stat si m-am gandit un pic nu m-as mai intoarce never ever doar la laptop, cand pe tableta am tot ce vreau.

Remarkable asta costa vreo 600 de euro la ei pe site (cu toate rahaturile adaugate) deci nu e deloc ieftin, iar daca mai adaugi si un laptop decent iesi inca mai scump.

Deci upgrade daca o sa-mi fac o sa fie un M1 iPad Pro 2021 refurbished si gata...Sorry de interventie

:) Le iau pe rând:

1. reMarkable nu promite niciunde ore de caligrafie. Aceea este o abilitate care, se presupune, trebuie să fie a utilizatorului. Nu poate fi de vină device-ul (iPad sau reMarkable) pentru o incapacitate sau o limitare externă sieși.

2.Eu pur și simplu nu am putut  să mă obișnuiesc cu scrisul pe sticlă sau pe tot felul de folii paperlike. Se simt fals. De fapt, e mai mult de atât: SUNT false. Și reMarkable-ul e fals, din punctul acesta de vedere, dar, uite, gradul de falsitate contează. E ca problema cu latența la scriere. Dacă treci de 20 de milisecunde, brusc ai parte de magie: pentru că la 20 de milisecunde e calibrat creierul uman să perceapă. De fapt, puțin mai jos, cam 16-17, și depinde de persoană. Nu e interesant că un avans tehnologic poate crea o senzație nouă? ;) Pentru mine, scrisul de mână este intim, cald, personal și subtil.

3. Lumea nu își dorește ca reMarkable să funcționeze ca un iPad. E o comunitate întreagă foarte interesată de e-ink tocmai pentru că e o tehnologie care oferă altceva și care, implicit, acoperă alte nevoi (dintre care, da, unele sunt create). iPad și reMarkable sunt device-uri care au scopuri distincte în medii distincte. Eu nu pricep, am tot văzut pe net, comparația dintre cele două (care, apropo, e ghidată de un marketing foarte atent făcut de cei de la Apple): e ca și cum ai compara o pătură caldă cu o mașină de curse. Ce-mi pasă că pătura nu zboară? Ce-mi pasă că mașina nu mă învelește seara?

4. Nu înțeleg de ce lauzi iPad-ul în contextul acesta. Sunt device-uri foarte bune. La fel sunt Boox-urile, apropo, cu capacitate genială de gestionare a pdf-urilor, la care reMarkable nici nu visează. Să vezi ce bine joci Asphalt 9 pe un ROG 6 Pro! Să vezi ce performante sunt mașinile de făcut paste, ultimă generație, în Bologna.

5. Ți-ai pus problema dacă să nu-ți iei un laptop sau dacă să-ți iei un laptop? Nu am înțeles ce ai vrut să spui.

6. Cu prețul cred că ai dreptate, și eu cred că sunt scumpe, dincolo de limbajul tău. Eu l-am luat cu mult mai puțin, acum ceva vreme. Ca alternativă bună la preț mult mai mic, există toată gama Boox.

O tehnologie nouă creează întotdeauna o zonă nouă în percepție. Există foarte multe avioane care zboară cu o viteză mult mai mică decât un Porche 911 GT3. Diferența este că zboară. Nu e de ce sorry de intervenție, doar că mi s-a părut că erau două lucruri distincte.

#47
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Inteleg ca esti fan de remarkable...e normal. Ideea e ca in aceeasi masura in care tu zici ca reclama Apple e mincinoasa si reclama astora e mincinoasa...ba chiar mai mult. Eu ii inteleg au trebuit sa vina cu ceva sa-si creeze o "comunitate" in care sa-i adune p-aia de nu-i suporta pe Apple si sa le dea ceva motivatie si argumente. Chiar imi place concurenta la Apple....N-as fi scris nimic daca nu m-ar fi exasperat cu reclamele lor...zicand ca voila, aruncati-va tabletele ca sunt depasite si luati-va produsul nostru.

Scrisul pe suport dur, ca de fapt despre asta e vb...Eu m-am obisnuit..ideea e ca cine scrie si "impunge" hartia va avea dificultati pe orice tip de ecran, nu conteaza ca e LCD sau alta tehnologie. Deci daca esti din ala, probabil o sa ai probleme. Folia sunt de acord imi pare o prostie vis-a-vis de reclama (de fapt ea doar incetineste alunecarea pe sticla), dar are totusi o utilitate...ocazional pe ecran iti ajunge cate o particula de "whatever" dar dura...dac-o prinzi cu varful creionului si-o tragi, zgarii ecranul...din acest punct de vedere folia e buna...ca si husa la telefon...

Cu lag-ul la scris pe iPad Pro e sub 10ms deci nush de ce l-ai adus in discutie...chiar nu e o pb.

Dincolo de marketing-ul care insinueaza ca daca ti-ai luat un remarkable devii automat scriitor sau pictor sau whatever, in realitate sunt device-uri direct concurente...cu diferente de intepretare. Evident ca poti sa-ti opresti netul sau whatever si sa nu te distraga nimic pe el cand il folosesti si sa poti sa te concentrezi pe ce faci in momentul ala.

Comparatia e intradevar greu de facut pt ca iPad-ul e mult mai versatil, avand mult mai multa putere....face orice face remarkable (ajungem aici la comparatie gen Apple Watch Ultra vs Garmin Epix), dar mult mai mult. Evident poti sa zici nu mai pot fara bateria aia de 2 saptamani, dar chiar am nevoie sa tina atat de mult? Imi imaginez un grup de fani care nu mai pot fara ecranul ala, dar cata lume nu mai poate fara el? S-aici ajung la ideea cu laptopul....ocazional mai lucrez audio-video, pe langa classicul office, fara sa al nevoie de un device optimizat pt asta. Cu Rem esti legat de maini si de picioare (de fapt esti legat si pe office) deci vrand nevrand iti mai trebuie un alt calculator, dar performanta iPad-ului fiind comparabila cu un Macbook Air, nu-ti trebuie un alt device...

Ca sa inchiei, ideea e ca pt categorii de persoane si cum am descoperit, eu ma numar printre acestea (si destule persoane care au scris aici), char daca in prima instanta pare o alternativa la Apple, totusi Remarkable-ul nu e o solutie pentru ei (prea multe contre in relatie cu pro-urile).

#48
displacing

displacing

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2022

 Clayman, on 02 decembrie 2022 - 11:19, said:



Nu spun că reclama Apple e mincinoasă. Dimpotrivă, cred că sunt produse bune și am menționat asta de mai multe ori în post. Spun că tehnica lor de marketing este foarte implicată în a demonstra o comparație între cele două produse (fac asta pe mai multe planuri: review-uri comparative, posturi pe forumuri specializate pe reMarkable etc), implicând prin aceasta că o comparație este necesară. Dar comparația nu este necesară pentru că targetul este distinct. Problema este că emergența produselor de tip reMarkable (uite, alte exemple: emergența produselor e-ink, emergența telefoanelor mobile într-o lume saturată de telefoane fixe, emergența smartphone-urilor într-o lume saturată de telefoane mobile etc.) creează nevoi noi și ne arată că ne putem dori și altceva. Iar a menține piața în orizontul nevoilor existente atunci când tu, ca companie, nu intenționezi să îți diversifici tipologia produselor, este una dintre metodele de bază (și primare) prin care îți asiguri cumpărători potențiali în viitor. Dar ce te faci cu un om care, în fața unui dispozitiv e-ink, înțelege că ecranul LCD sau OLED îi distruge ochii? Dacă tu vinzi numai ecrane din tehnologiile respective, este mult mai bine să-l păstrezi într-o zonă în care nu înțelege cât de diverse pot fi alternativele decât să-i pui soluțiile pe masă. Mie îmi plac produsele Apple, dar nu își au locul în această discuție. Cât despre reclamă, toți încearcă, firește, să manipuleze. ReMarkable vorbesc despre eficiența gestionării fișierelor și nu ar trebui să o facă (pentru că, în acest moment, numai eficientă și flexibilă nu este). În 2007, Steve Jobs anunța primul telefon cu interacțiune directă pe ecran (iPhone 1) și, ca să fie totul inept, până astăzi se vorbește despre revoluția pe care au produs-o atunci. Eu aveam deja de peste 3 ani, un Sony-Ericsson P800, pe care interacționam în acel fel. Halucinant. Și toți aplaudau în sală. Halucinant.

Duritatea suportului contează, într-adevăr, dar este doar un aspect în cadrul acestei diferențe. Să adăugăm: textură, adâncime de culoare, raport între textura nib-ului și textura suportului, latența de scriere, grad de alb, lumină și, fii atent, grad de aleatorism al modului cum reprezintă ecranul linia trasă, în funcție de presiune și înclinație. Dacă mă fascinează ceva la tehnologia e-ink, asta este: particulele negre din ecran se ridică la suprafață într-un mod care nu este controlabil decât parțial de către algoritmii device-ului. De aceea, se poate argumenta că scrisul pe e-ink este mult mai real decât scrisul pe ecran clasic, deși, firește, nu ajunge la complexitatea scrisului pe hârtie.

Lag-ul la scris (latența) pe orice LCD contemporan este net superior lag-ului de pe un e-ink. reMarkable 2 conduce de departe, de 3 ani, cu 21 ms. Acum, recent, am văzut că cei de la Boox au scos 19 ms.

Eu scriu pe reMArkable. Și este primul device de când sunt care m-a făcut să renunț pentru ce scriu la hârtie. Și marketingul celor de la reMarkable într-adevăr face asta, ai dreptate. Acum vreo 3 ani, aflându-mă încă în imposibilitatea de a-mi cumpăra un reMarkable, le-am trimis o scrisoare (caligrafiată, cerneală cu tente maronii, o nebunie Posted Image ) în care le propuneam să-mi dea un device, iar eu să le fac reclamă pe pagina de intro a cărții pe care urma s-o scriu pe device. Ceva de genul „Written on reMarkable”. Au refuzat, pe motive legale (?). După care anunță în add-uri că device-ul e pentru scriitori. Not nice.

Bateria la reMarkable 2 nu ține 2 săptămâni. Depinde foarte mult ce faci. La 8 ore de scris pe zi, te asigur că nu ține atât.

Și ca să închei și eu: reMarkable nu este o alternativă la iPad sau, ca să dau un exemplu mai simpatic, Lenovo Tab P12 Pro. Este altceva.

Edited by althea, 02 December 2022 - 19:00.


#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Clayman, on 02 decembrie 2022 - 11:19, said:

au trebuit sa vina cu ceva sa-si creeze o "comunitate" in care sa-i adune p-aia de nu-i suporta pe Apple si sa le dea ceva motivatie si argumente.
Colegu, eu am cam tot ce a scos apple pana acum. Si nu, nu pentru ca sunt fan Apple, ci pentru ca imi place ecosistemul.
Dar nu mi-am luat reMarkable doar pentru ca nu-mi place Apple sau mai stiu eu ce.
Incearca sa termini comparatiile astea. Apple e apple, reMarkable e reMarlable.
Daca tot vrei sa faci comparatie, fa comparatie intre reMarkable si Boox.

In rest cred ca e o chestie subiectiva cum se simte reMarkable in mana fiecaruia. Ca la tine nu s-a pupat, asta e, nu s-a pupat, asta nu inseamna ca reMarkable este un device prost sau out-dated doar pentru ca nu face ce nu face altele. Fix asa a fost gandit, sa faca un singur lucru, dar sa-l faca cat mai perfect. Iar cine cauta doar acel lucru, il gaseste perfect la reMarkable.

 displacing, on 02 decembrie 2022 - 14:17, said:

Și ca să închei și eu: reMarkable nu este o alternativă la iPad sau, ca să dau un exemplu mai simpatic, Lenovo Tab P12 Pro. Este altceva.
Corect. De acord.

 displacing, on 02 decembrie 2022 - 14:17, said:

Eu scriu pe reMArkable. Și este primul device de când sunt care m-a făcut să renunț pentru ce scriu la hârtie.
Eu de cand am reMarkable, si acasa si la munca, am pus pixul in cui.
Pana si copii mei isi fac exercitiile la matematica pe reMarkable.

Edited by tehnics, 04 December 2022 - 13:47.


#50
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 07.08.2003
Hi,

Am comandat si eu azi. Imi puteti spune in cat timp a ajuns comanda?

Merci

#51
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 07.08.2003
A venit in 48 de ore.

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
A venit repede.
Sa ne spui parerea ta despre tableta...

Aprop, cat te-a costat ? De unde ai luat-o ?

Edited by tehnics, 19 January 2023 - 09:24.


#53
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 07.08.2003
Dețin deja un Boox Note Air 2 Plus și am luat rM2 la 349 euro doar tableta (transport inclus) de pe site-ul lor. Folosesc Pen-ul de la Boox (ambele suporta standardul EMR și oferta este mare pe piața). Nu am luat husa.
rM2 este o tableta minimala, poate fi folosită doar la scris și citit pdf și ePub. Nu are lumina in background și e destul de limitată la opțiunile de scriere (de exemplu la grosimea scrisului și la culorile pe care le poți alege pt notițele exportate). Boox e mai darnic in privința aceasta.
Pt cineva care dorește mai mult decât un “caiet” electronic, Boox e mai util pt ca e o tableta adevarata care are multe plusuri fata de rM2. De ex: Google Play, suporta formatul Kindle, suporta formatele MS Office, integrare perfecta cu One Note, multe opțiuni de scriere, mail, etc.
Însă, dacă vrei sa folosești Boox pt job, nici o firma serioasă nu te lasă sa înrolezi Boox in sistemul lor din motive de securitate. Nici eu nu mi-as lasă toate datele pe mâna poporului chinez. Am preferat sa plătesc cu PayPal și nu cu cardul.
In schimb rM2 are alt regim fiind companie norvegiană. Suplimentar, rM2 este infinit mai bun la recunoașterea scrisului in limba română dacă vrei sa faci conversia la text.

In rezumat, depinde ce vrea sa facă fiecare și unde o va folosi. La comparație directa: Boox e tableta cu ecran alb-negru, rM2 e un “caiet”.
Dacă cineva vrea pt facultate (proiecte, co-working, sync) recomand iPad.

Edited by daniel28, 19 January 2023 - 12:49.


#54
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Am un Book Lumi 2 (format A4). Am schimbat stylusul cu un wacom one, e mai bun (plus ca are si 'radiera').
Cand luat in considerare ce tableta e-ink sa iau, au luat in calcul si remarkable, dar a cam pierdut la comparatia caracteristicilor, dimensiunea fiind una importanta.

Edited by parabellum, 27 January 2023 - 23:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate