Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Laptop bun la "toate", best buy, buget 4000 lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012

View Postpufarin, on 24 iulie 2022 - 12:06, said:

Ziua buna.

Nu are 120Hz si nci tastatura RGB cam astea ar fi diferentele.
Nu imi place Asus-ul ca m-am fript cu ei, incepand cu celebrul Asus Quaiet track care a fost de departe cea mai galagioasa unitate optica pe care am avut-o si sfarsind cu Asus EEPc.
Corect, doar sa aibe sloturi libere, mai nou vad ca fac economie si la astea.

Salut din nou pufarin !

Parerea mea ie sa dai 3.998,99 RON pe laptopu Lenovo Gaming 15.6'' IdeaPad 3 15ACH6, FHD IPS 120Hz, Procesor AMD Ryzen™ 7 5800H (16M Cache, up to 4.4 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 4GB, No OS, Shadow Black, 4-Zone RGB
https://www.pcgarage...ack-4-zone-rgb/

E cam scump da are tot ce vrei pana in 4000 de Roni:
- display de 120 Hz
- tastatura RGB
- nu ie Asus, e Lenovo
- are doua sloturi ram da sant deja populate cu 2x 8gb

Poate mergi o perioada cu 16 gb si mai tarziu schimbi memoria cu 32 sau 64 gb cand mai maresti si SSD ul
Ca daca vrei direct cu 32 gb te costa peste 4000
Si am cautat laptop cu exact ce vrei tu sa aiba decat un ram de 16 gb si un slot liber sa mai pui tu da n am gasit

Ori il iei p ala de la emag pus de tine cu 8 gb ram ori il iei p asta de la pcgarage acelas da mai scump cu 16 gb
Nu stiu tu decizi ce faci

#20
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
^ si mai are inca 10% reducere, +1 si din partea mea. Singura chestie de care trebuie sa tii cont la Lenovo este ca pentru orice operatie de upgrade trebuie trimis in service (depanero) asa ca mai bine ia-l cu 16 gb ram si Ryzen 7 /i7 din prima pentru a nu mai sta cu el pe drumuri dupa aia. Pentru stocare poti folosi si ceva hdd/sdd extern.

Edited by arkhangel, 25 July 2022 - 19:08.


#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La ce faci tu pe laptop mult RAM nu e necesar...
Dar tine minte... ce nu cumperi acum, daca nu ai mare nevoie... asa ramane!
Cand mi-am luat laptop-ul am preferat inca un ssd pe pcie si-am zis ca mai cumpar RAM mai incolo... asa a ramas! Si am doar 8. L-am luat de la PC Garage si-am renuntat la garantie a doua zi (i-am bagat al 2-lea ssd). Uite ca au trecut 2 ani si n-are nimic.

#22
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Dupa doua zile de sapaturi pe net, inca nu m-am hotarat, cred ca o sa suplimentez bugetu pentru RTX 3060  si Ryzen7.

#23
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Ar trebui sa il suplimentezi destul de bine daca vrei ceva ok :)
1. https://www.pcgarage...s-phantom-blue/
2. https://www.pcgarage...no-os-stingray/
Si astea sunt modelele de anul trecut, incep sa apara cele de anul asta cu ddr5 ...

#24
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012

View Postpufarin, on 26 iulie 2022 - 19:26, said:

Dupa doua zile de sapaturi pe net, inca nu m-am hotarat, cred ca o sa suplimentez bugetu pentru RTX 3060  si Ryzen7.

Vezi daca asta de 16 inch ie pe placu tau
HP Gaming 16.1'' Victus 16-e0008nq, FHD IPS 144Hz, Procesor AMD Ryzen™ 7 5800H (16M Cache, up to 4.4 GHz), 8GB DDR4, 512GB SSD, GeForce RTX 3060 6GB, Free DOS, Ceramic White
4.398,99 RON

https://www.pcgarage...-ceramic-white/

Singurele bile negre ie ca nu are tastatura RGB si are ecran de 16 inch, are 2 kile si 2 x 4 gb ram
Daca il iei tre sa maresti neaparat memoria si te costa alti bani

Restu e peste 5000 de roni
https://www.pcgarage...ta-refresh-120/

Astea ie si cu RGB
https://www.pcgarage...ta-refresh-120/

Edited by pateu_98, 26 July 2022 - 22:00.


#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Victus-ul are o alta hiba, mai mare, RTX3060 este limitat la 95W pe cand la altele urca pana 130-135W.

#26
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
De MSI Delta ce ziceti?

#27
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Acesta mi se pare best buy, ai placa video dedicata destul de buna si posibilitatea de a face upgrade la ram pe parcurs:

LAPTOP ASUS ROG STRIX G15 G513IE-HN012, AMD RYZEN 7 4800H, 15.6INCH, RAM 8GB, SSD 512GB, NVIDIA GEFORCE RTX 3050 TI 4GB

https://devodep.ro/l...8saAlQuEALw_wcB

#28
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Pare decent pentru ofera, poti vedea un review aici: https://www.youtube....?v=gDhVyft04AQ.
Mi se pare totusi ca este cam subtire, asta va avea impact in racire. Nu are Mux switch ceea ce pentru mine e un deal breaker si nici numpad. Placa video pare sa fie totusi peste 3060 iar cei 10 gb ram o ajuta sa fie mai future proof. Depinde si ce jocuri vei vrea sa joci pe el.

Ca sa iti faci o idee de cum e racirea pe laptop-uri, eu am un Legion 5 Pro (Ryzen 7/3070/32 gb ram) si am temperaturi de maxim 85 de grade in jocuri gen BF2042, Metro Exodus, WoT etc (cu CPU boost disabled) asta pe cooler pad la temperatura ambianta de 21 de grade. La temperatura ambianta de 30 de grade deja ajunge la 90 de grade in World of Tanks Blitz (cel pentru mobil) singura chestie fiind ca ma joc pe 120 FPS.

#29
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Sunt obisnuit cu temperaturile mari la laptopuri, toate le-am avut cu placa video dedicata si intradevar lipsa MUX-ului ma pune si pe mine pe ganduri are in schimb super autonomie pe baterie, 11h pe youtube, daca adaugi si faptul ca-i subtire si usor il face "bun la toate".

View PostMariusEXxTREME, on 27 iulie 2022 - 09:59, said:

Acesta mi se pare best buy, ai placa video dedicata destul de buna si posibilitatea de a face upgrade la ram pe parcurs:

LAPTOP ASUS ROG STRIX G15 G513IE-HN012, AMD RYZEN 7 4800H, 15.6INCH, RAM 8GB, SSD 512GB, NVIDIA GEFORCE RTX 3050 TI 4GB

https://devodep.ro/l...8saAlQuEALw_wcB

L-am studiat, era pe lista dar l-am eliminat, procesorul generatie mai veche, RTX 3050 plus ca-i Asus.

Pe lista mi-a ramas Victus-ul cu  Ryzen 7 si RTX 3060, MSI-ul si un Legion 5 pro.

#30
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postpufarin, on 26 iulie 2022 - 23:58, said:

De MSI Delta ce ziceti?

Fain, dar cu ceva neajunsuri, unele aș zice mai mult inerente acestui format, decât unui producător anume, altele însă sunt doar alegeri nefericite din partea MSI.

Ecran slăbuț în general (luminozitate și culori slabe). Dar s-ar putea să nu conteze prea mult pentru toată lumea, însă azi intră la capitolul necompetitiv. Se poate mai rău, dar alea la alții sunt mult mai ieftine. La MSI se poate mai rău, de asemenea, inclusiv și mai scump. Nu știu de ce fac din astea când Lenovo, de exemplu, poate folosi ecrane mult mai interesante. Nu e ca și cum n-ar fi posibil. În trecut am întâlnit alegeri mult mai bune la ei. Strict pentru mine, a devenit de mulți ani un aspect important. Prea sunt rahați producătorii. Să vezi cum e când lucrezi pe ecrane calibrate și omul urmărește rezultatele pe ecranul lui de desene animate. N-ar trebui să mai fie cazul.

Greu de ajuns la piesele din interior dacă vrei să mai adaugi sau să schimbi ceva (exceptând componenta Wi-Fi, care însă e okay). Dar să zicem că e ceva făcut rar, poate o dată la început (?). Bănui că alegerile s-au făcut în contextul temperaturilor ridicate. În realitate, este fierbinte aproape în orice situație de utilizare. Cred că numai Zephyrus l-am întâlnit atât de fierbinte. Prin comparație, ROG zici că sunt închise, atât de mare este diferența. La ROG, utilizarea AMD chiar se simte, rămân reci și/sau silențioase cam în orice tip de utilizare.

Dificil de apreciat la grămadă, însă am întâlnit unele probleme de stabilitate (BSOD din senin), fără să fie identificată sursa. Dar suficient de rar încât să nu fie prea deranjant. Chestia e că la MSI am mai întâlnit așa ceva. Poate ține de noroc, nu știu.

Pe de altă parte, bateria foarte bună și la un nivel ridicat pe performanță. În general oferă un nivel ridicat de performanță (inclusiv în jocuri). Unul dintre cele mai portabile laptopuri dintre cele atât de rapide și cu această dimensiune. Știu că nu pare important, dar e ceva ce devine repede apreciat, indiferent de situație.

O cârcoteală de-a mea ar fi diferența de generație, ținând cont că are cam un an deja. Dar am văzut că mulți au rămas în urmă cu actualizările hardware.

#31
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012

View Postpufarin, on 26 iulie 2022 - 23:58, said:

De MSI Delta ce ziceti?

Ie bun laptopu ! Da vezi daca iti place astalant cu i7-11800H si 500 de roni mai scump
MSI Gaming 15.6'' Pulse GL66 11UEK, QHD 165Hz, Procesor Intel® Core™ i7-11800H, 16GB DDR4, 1TB SSD, GeForce RTX 3060 6GB, No OS, Titanium Gray 6.498,99 RON
https://www.pcgarage...-titanium-gray/

Are si iluminare RGB cum iti place tie
Eu daca as avea bani l as cumpara p asta cu i7 11800H ca are placa video RTX 3060 mai buna decat RX6700M

#32
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu tin neaparat la taste luminare RGB, doar sa le vad noaptea, baietilor mei sigur le-ar place.

#33
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View Postpufarin, on 27 iulie 2022 - 21:37, said:

Nu tin neaparat la taste luminare RGB, doar sa le vad noaptea, baietilor mei sigur le-ar place.
Văd că este vorba de doi băieți, cum rezolvi cine se joacă primul?
Bugetul a crescut de la 4000 la peste 6000.
Nu mai bine cauți să iei două care să se incadreze într-un buget 6500-7000 și sunt băieții ultra fericiți?
Zic și eu, tu știi mai bine.
Acum depinde și ce vârstă au, ce joacă, etc.

Edited by xymzar, 28 July 2022 - 07:19.


#34
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Unul din baieti e la casa lui iar cel mic (15 ani) poate folosi desktopul, ideea era sa facem un party LAN cand ne intalnim sau o plimbare cu bicicletele Posted Image.

Azi trebuie sa ma hotaresc, intre Legion 5 pro si Hp Invictus, ambele Ryzen 7 5800H si RTX 3060, Legion-ul are full power la video, 135W si MUX plus un monitor foarte bun 16:10 2k, Invictus este limitat la 95W si procesorul subvoltat, diferenta de pret intre ele este de 1500 lei. Mai am si a trei varianta, tin bani la ciorap ca nu arde, Posted Image

L.E. Cadoul este de la baiatul cel mare.

Edited by pufarin, 28 July 2022 - 07:28.


#35
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Eu recomand Legion 5 Pro daca tot ai posibilitatea. La 5600 lei este best buy.

#36
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Legion 5 Pro recomand și eu. Este ce trebuie.😍
Verifică preturile și la "garaj".

@Pufarin, super tată.✌️🍻

Edited by xymzar, 28 July 2022 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate