Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

racordare curent container modular

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007
Buna seara,

Intentionez sa achizitionez un container cu grup sanitar pe un teren intravilan unde nu am constructie si nici nu sunt racordat la curent.

Este posibil sa fie aprobata solicitarea de racordare la reteaua electrica doar pentru ca am un container?

Ce autorizatii suplimentare as avea nevoie pentru a putea plasa containerul pe teren ?

Cel mai apropiat stalp de curent este la circa 350 de metri. Precizez ca am si o rulota pe teren.

Care sunt minimul de cerinte pentru a  ma putea racorda la reteaua electrica fara a trebui sa construiesc o casa ?

Multumesc .

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti trebuie Autorizatie de construire, dupa ce o obtii mergi la distribuitorul de energie  pentru emiterea ATR.

Edited by pasilla, 21 May 2022 - 19:07.


#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu sunt in chestiune dar cred ca un contract de furnizare nu necesita constructie.Apoi containerul e amovibil,deci e ceva ce se poata muta,nu necesita acte.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 pasilla, on 21 mai 2022 - 19:07, said:

Iti trebuie Autorizatie de construire

total gresit, pt containere nu este necesara autorizatia de constructie. este un "bloc" asezat pe pamant, containerul nu are nevoie de fundatie, asadar, nu are nevoie de autorizatie de constructie. daca nu stii, macar nu mai indica eronat

la cusca de caine se scoate autorizatie de constructie? e fix acelasi principiu.

Edited by Dany_Darke, 21 May 2022 - 19:51.


#5
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Intreaba-l pe @victor29cr , el si-a facut bransament si la gaze si la energie electrica cu o casuta din dedeman.

Cred ca trebuie sa inscrii in cartea funciara containerul ca si constructie provizorie sau ceva de genul.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Dany_Darke, on 21 mai 2022 - 19:48, said:

total gresit, pt containere nu este necesara autorizatia de constructie. este un "bloc" asezat pe pamant, containerul nu are nevoie de fundatie, asadar, nu are nevoie de autorizatie de constructie. daca nu stii, macar nu mai indica eronat

la cusca de caine se scoate autorizatie de constructie? e fix acelasi principiu.
Asa credeam si eu, dar noua forma a Legii 50/1991 pare ca  spune altceva.

Edited by pasilla, 21 May 2022 - 19:54.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 ghendi, on 21 mai 2022 - 18:56, said:

Cel mai apropiat stalp de curent este la circa 350 de metri.
Lasand la o parte aspectele autorizarii consumatorului (pentru ca se pare ca fiecare Primarie are cate-o politica proprie) acolo ai nevoie de o extindere de retea.
Eu cred ca asta nu se va autoriza.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
In cat timp recuperezi investitia chiar daca se va autoriza vs sa folosesti un generator la nevoie si atat ?

#9
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 modoran, on 21 mai 2022 - 20:10, said:

In cat timp recuperezi investitia chiar daca se va autoriza vs sa folosesti un generator la nevoie si atat ?

Este gratuit bransamentul la energie electrica.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
La 350 m?

#11
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 crocko.dilul, on 21 mai 2022 - 20:33, said:

La 350 m?

Pana de curand era gratuit indiferent de distanta, acum de curand au modificat si este gratuit, dar fara sa depaseasca valoarea medie a unui bransament, daca depaseste platesti diferenta

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Minimul de cerințe pentru curent fără construcție autorizată e să ai relații. Începând de la primărie, apoi la distribuitorul de energie. Sau măcar să știi cine ia atenții.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Primul pas este sa mergi la distribuitor si sa ceri ATR.

Problema este ca totul e posibil, dar oamenii au vieti atat de scurte...

#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Daca ar fi sa dau un sfat, cauta o firma care se ocupa cu asta: realizarea de bransamente electrice (proiectare si executie).

In principiu cred ei te vor putea sfatui, in situatia data,  sa iti iei un certificat de producator de la Pirmarie, iar apoi ei itivor intocmi o documentatie de bransare pentru pompa  - ca te ocupi cu agricultura. Ca tu o sa iti conectezi containerul...treaba ta. Treaba distribuitorului este bransamentul cu contor la limita de proprietate. Unii si-au tras si trifazic asa. Cel putin asa circula legendele.

Mai intreaba, legendele pot fi diferite de la zona la zona.

Edited by Batranelul, 22 May 2022 - 09:49.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcrocko.dilul, on 21 mai 2022 - 20:09, said:

Lasand la o parte aspectele autorizarii consumatorului (pentru ca se pare ca fiecare Primarie are cate-o politica proprie) acolo ai nevoie de o extindere de retea.
Eu cred ca asta nu se va autoriza.

Exact.

View Postghendi, on 21 mai 2022 - 18:56, said:


Cel mai apropiat stalp de curent este la circa 350 de metri. Precizez ca am si o rulota pe teren.


Exista, sau cel putin exista o circulara in acest sens emisa de ANRE.
Pentru inceput ar trebui sa mergi la primarie sa intrebi daca au in plan sa asigure extinderea retelei electrice

#16
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Nu ma mir ca sunt opinii diferite, nu am gasit nici online informatii clare.

Incerc sa-mi dau seama cat m-ar costa o constructie mica, pana la urma cred ca tot va trebui sa o fac, containerul fiind o solutie provizorie la fel ca si rulota. Posibil ca decat sa am 2 spatii/investitii provizorii mai bine vand si rulota si in locul lor sa fac o investitie/constructie definitiva gandita intr-un fel in care voi putea ulterior sa o extind si atunci gratuit sau nu - sau partial - tot va trebui sa ma racordez la un moment dat la reteaua electrica.

O saptamana frumoasa sa aveti!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate