Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Astra j sau Megane 3

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Va salut. Sunt in căutarea unei mașinii, si la bugetul pe care îl am eu(aproximativ 5000€) cred ca cea mai buna varianta ar fi un astra j 1,7 125cp sau un Megane 3 1,5 110cp. Din ce am mai citit pe net cică ar fi mai fiabil Megane. Dacă sunt pe aici deținători/ cunascatoru ai acestor mașinii si motorizări aștept sfaturi si din partea voastra.

Edited by Mishhuu, 18 May 2022 - 07:25.


#2
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Cea care este in stare mai buna.
La Megane 3 poti lua orice motorizare diesel,fiindca toate sunt bune. Eu am avut si 1.5 si 1.9,ambele Euro 5,si nu au facut niciodata probleme.

#3
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Megane 3 recomand si eu.Am avut 1.5 dci 110cp,an 2014 automat si nu am avut probleme deloc cu el.L-am vandut cu 227.000km.Revizii la timp,motorina petrom,omv si mol.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Astra e mai frumos si mai greu, Megane mai fiabil. Incearca sa maresti bugetul, un 1.6dci ar fi ideal.

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Am destui prieteni si cunostinte care detin Astra J, toti cu motorul 1.7. Singura problema ce a avut-o unul dintre ei a fost la cutia de viteze (defect cunoscut pentru modelul dinainte de 2013), in rest nimic in afara de consumabile. Prieteni cu Megane 3 nu am, dar am care au Logan sau Clio sau ma rog, alte masini cu motorizarea 1.5dci. Foarte fiabil, consum mic.

Daca ar fi sa aleg strict dintre cele doua, parca personal as merge mai mult pe Opel, pentru ca am atatia cunoscuti care il detin si stiu deja cum se comporta. Plus de asta, daca ceri sfaturi de la cunoscuti care mai si lucreaza in service, o sa inclini mai mult spre Opel. Romanul inca tremura cand aude de masini frantuzesti, desi sunt foarte bune. Si confortul la o masina frantuzeasca e peste una germana de obicei (aceeasi gama de pret).

A, la Opel Astra J parca gasesti piese mai usor in srot, cel putin aici la noi in partea de vest. Avem chiar un srot care doar cu Opel se ocupa si duce cate un Astra J din strainatate saptamanal doar pentru piese. Megane-ul personal mi se pare mai bine desenat un pic.

#6
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

 Galacticul, on 18 mai 2022 - 11:33, said:

...

A, la Opel Astra J parca gasesti piese mai usor in srot, cel putin aici la noi in partea de vest. Avem chiar un srot care doar cu Opel se ocupa si duce cate un Astra J din strainatate saptamanal doar pentru piese. Megane-ul personal mi se pare mai bine desenat un pic.

Srot?

#7
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Srot = dezmembrari auto

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 ClaudiuB10, on 18 mai 2022 - 13:30, said:


Srot?

Schrott (din germana) adica fier vechi :)

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Eu iti recomand Megane, motoarele de 1.7 diesel de pe Astra sunt petarde rau...

#10
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Pe Astra J au fost puse si 1.6 cdti, care sunt mai fiabile decat vechile 1.7 cdti.
De preferat sa cauti masinile echipate cu primele.

#11
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Iti recomand megan 3, opelul cu motorizarea 1.7 cdti euro 5 injectoare denso, au mari probleme, iti vor pica injectoarele,ramna de inalte, regulatorul de presiune de pe pompa de inaltesi infundarea filtrului de particule,  vei avea probleme si cu chiuloasa daca fortezi masina peste 130 km pe distante mari,  au o problema pe racire  si ard chiuloasa intre pistonul 3-4 ( lucrez la dezmembrari Opel, deci doar opel si stiu sigur, se cauta motoare intr-o nebunie, iar cutiile de viteza in 6 trepte+ marsalier, sunt proaste) au probleme si cu volanta, daca totusi te hotarasti sa iei opel, nu lua cu multi km si masina doar care detine carte service sa poti macar verifica nr de km si interventiile la acea masina

#12
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 08.02.2011
Am avut 5 ani un GTC cu motorul ala de 125 cp, A17DTR. Nicio problemă. Doar consumabile. Am fost foarte multumit atat de consum, cat si de cum trage masina. Preturile la consumabile foarte bune. Recomand Astra J, o masina robusta, la care gasesti piese peste tot.la.preturi super decente. Pe astra j sunt puse ultimile generatii de 1,7 cdti la care au fost eliminate toate problemele, un motor Isuzu ff reusit.
Eu nu vb din auzite, ci din traite. Ca legende cu Meganuri facute in Turcia sunt destule...

Edited by mondo_76, 19 May 2022 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate