Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Nelamurire achizitie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022
Salut ,
Am revenit iar cu o nelamurire pe vesnicul subiect care nu imi da pace [casa ]
Daca cumva nu am postat la categoria corespunzatoare as aprecia daca cineva ar muta topicul acolo sau m ar lamuri totusi chiar daca nu apartine de categoria corespunzatoare .

Doresc sa cumpar de ceva timp o casa in Galati dar de fiecare data s a ivit ceva care m a impiedicat sa duc procesul la capat .Si prin asta enumar ,probleme cu actele ,vanzatori indecisi etc .
Recent am gasit o casa de 107 m2 si teren de 400 m2 intr-o zona mai linistita a orasului ,pretul pus in anunt umflat fiind este de 125.000 euro .
Dupa multe negocieri am reusit sa mai scad pretul dar nu foarte foarte mult .Acum intervine urmatoarea problema :
- casa este 80% construita din paianta cimentata ,peretii find de 30,35 cm .Restul este facuta din boltari si BCA .
- casa este destul de veche ,are peste 20 de ani ,nu a fost renovata recent si arata perfect adica nu are vreo crapatura pe undeva sau sa isi arate varsta .
- capriorii din pod sunt cam slabiti si afectati de carii ale lemnlui ,ei fiind si la jumatate taiati fata de cum se pune normal (am inteles ca asta se poate rezolva fara mare bataie de cap )
- in viitor casa va mai necesita investitii tinand cont ca curentul electric este prin pod si jumatate este pe aluminiu si jumatate pe cupru ,fara impamantare .
Acum intervine dilema mea ,chiar daca casa este solida si nu isi arata varsta ,este o 'investitie buna ' pentru mine pe termen lung ? (tinand cont ca 80% este din paianta cimentata )
- am luat si in calcul varianta ca ,in caz ca nu sunt multumit de anumite aspecte sa o 'imbunatatesc putin ' si sa o vand mai departe reusind sa imi recuperez suma investita in ea ,aici fiind cu dus-intors ca e posibil sa nu o mai cumpere nimeni
Voi atasa niste poze mai jos ca sa aveti ceva context .
Nu am experinta cu case ,constructii .Sunt doar un tanar care doreste sa stea la curte si sa aiba o casa decenta nimic wow .
Astept pareri si intrebari in caz ca o sa fie necesar .
Multumesc !

Attached Files



#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Argument pro:
Am casa bunicilor la tara construita din paianta sau cum se numeste, armata cu niste lemn(salcam?) si tine si acum dupa 70 de ani. Are urme de uzura, evident, dar e in picioare.

Argument contra:
Sigur gasesti altceva mai bun de 100k euro. Fara sa imi vina in cap vreun motiv bine intemeiat, nu as da banii aia pe casa respectiva. Poate as da 50k pe teren si sa fac una similara de restul banilor, asa da.

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Un pic off topic, asa scumpe sunt terenurile in Galati? Adica presupun ca terenul este foarte scump, probabil spre 80K, ca acea casa sa fie mai mult de 40K nu cred.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Indiferent la ce nivel sunt preturile pe-acolo (aici in Maramures dai 108-110k Euro pe o casa noua cu 150-200mp in oras), dar nu as da 125k Euro pe o casa din paianta nici sa aiba fundatia din aur masiv.
Sa vezi distractie la prima inundatie sau primul cutremur serios daca locuiesti intr-o astfel de casa.

Edited by Hider141, 27 April 2022 - 13:54.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Paianta cimentata ?! Sa iti dea foto cu casa inainte de cosmetizare, zici ca tu vrei sa torni placa de ciment peste sa faci o mansarda, vezi ce spune vanzatorul.

Apropo ca s-a facut vorbire de fundatie... de cand e constructia, ce fundatie are ?

Tinand cont de evolutia preturilor, se poate sa ti-o vanda la un pret corect, dar dpdv constructiv sa fie cam praf.

#6
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 22.10.2007
Incearca sa spargi un perete sa vezi ca n-o sa fie usor. E solida ca ca si structura, pretul e cam mare. Ca sa o dai mai departe o sa bagi ceva bani in ea. Banii aia nu i recuperezi prea curand, o sa gasesti cu greu cumparatori in urmatorii 2 ani. Mai bine mai asteapta si o sa ti-o dea mai ieftin daca ti s-a pus pata pe ea.

#7
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022

View Postvictor29cr, on 27 aprilie 2022 - 13:41, said:


-Aici intervine distractia ca este o nebunie mare la mine in oras si in banii astia chiar nu ai multe optiuni .Casele care sunt de caramida tot vechi marea majoritate au teren de 700,800 m2 si se vand la preturi colosale .

View Postcristiandrei, on 27 aprilie 2022 - 13:42, said:

Un pic off topic, asa scumpe sunt terenurile in Galati? Adica presupun ca terenul este foarte scump, probabil spre 80K, ca acea casa sa fie mai mult de 40K nu cred.
- Un vecin de langa vindea teren de 730m2 cu 200 e /m2  ,e posibil sa fie umflat ca deobicei .

View PostHider141, on 27 aprilie 2022 - 13:53, said:

Indiferent la ce nivel sunt preturile pe-acolo (aici in Maramures dai 108-110k Euro pe o casa noua cu 150-200mp in oras), dar nu as da 125k Euro pe o casa din paianta nici sa aiba fundatia din aur masiv.
Sa vezi distractie la prima inundatie sau primul cutremur serios daca locuiesti intr-o astfel de casa.

La pretul pe care l ai spus la noi in oras ai sanse la casa noua doar in afara orasului gen urmatoarele sate .Asta e nelamurirea la tipul asta de casa ,sa imi dau seama la ce ma bag si ce probleme pot sa fie pe viitor

View Postoverseas, on 27 aprilie 2022 - 14:03, said:


E posibil sa fie o greseala in exprimarea mea ,ceea ce stiu este ca ,casa a fost construita in 1980 si avea doar 2 camere din paianta si dupa ulterior s a facut din boltari si bca inca o camera si s a latit holul .Ulterior am inteles ca ,casa a fost consolidata in anul 2001 si peretii au fost consolidati ,s a pus parchet ,izolatie etc .Initial in actele vechi este trecuta din paianta dar in actele facute noi in 2001 este trecuta din boltari ,nu stiu exact care a fost smecheria .La fundatie nu imi aduc aminte in momentul asta dar urmeaza sa intreb iar si revin cu raspuns .
Tinand cont ca eu nu ma pricep ,am chemat un meserias sa isi dea cu parerea si ce mi a explicat el + proprietara este exact ce transmit si aici .
Un alt amanunt ,in pod are o izolatie cu valatuci cum era pe timpuri daca stie cineva ,poate e important si detaliul asta .

Edited by Dany_Darke, 27 April 2022 - 14:21.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu inteleg, care e graba?
Preturile sunt la maxim, de ce ai cumpara acum?

#9
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022

View Postcrocko.dilul, on 27 aprilie 2022 - 15:03, said:

Eu nu inteleg, care e graba?
Preturile sunt la maxim, de ce ai cumpara acum?

Un raspuns sincer ,din simplul fapt ca ma gandesc ca daca tin suma asta in banca in timp se va devaloriza si poate totul se va scumpi si mai mult si chiar nu o sa mai am sanse sa cumpar ceva .
Uneori poate asteptatul prea mult ,nu e cea mai buna idee .
Dar in unele cazuri nici grabitul ,nu e cea mai buna idee .
Pe scurt ,sunt intr-o mare dilema .Nu e ca si cum am banii astia si caut cu disperare sa ii 'arunc' doar ca ma gandeam ca e posibil ca daca astept sa o iau in freza mai tare .

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
Daca e de investitie, ia mai bine apartament/ garsoniere, vandabile oricand si fara suprize la fundatie. Sau teren intravilan gol.
Cand te hotarasti sa te muti la casa, lichidezi cele de mai sus.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View PostHider141, on 27 aprilie 2022 - 13:53, said:

Indiferent la ce nivel sunt preturile pe-acolo (aici in Maramures dai 108-110k Euro pe o casa noua cu 150-200mp in oras), dar nu as da 125k Euro pe o casa din paianta nici sa aiba fundatia din aur masiv.
Sa vezi distractie la prima inundatie sau primul cutremur serios daca locuiesti intr-o astfel de casa.
poate nu e in zona inundabila.
iar la cutremur, probabil juma de cartier e moloz, si paianta lui ramane in picioare. pe la tara gasesti lejer case de nuiele, care or implinit de mult centenarul.

de scumpa... e scumpa.

#12
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022
In legatura cu fundatia ,mi a fost spus ca s-au folosit pietre mari de rau cum se facea pe timpuri.

#13
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View PostGabrielB90, on 27 aprilie 2022 - 14:17, said:

si se vand la preturi colosale .
Esti sigur ca se vand?
Nu lua casa din paianta. Cel putin nu la suma asta.
A fost una cu etaj vis a vis de club s din beton si caramida la 115.000...
Mai e una la 150.000 moderna, pe energiei, langa metro.
La 135.000 in mazepa 2, din caramida cica...

#14
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022

View Posttrandafirdoru, on 27 aprilie 2022 - 17:25, said:

Esti sigur ca se vand?
Nu lua casa din paianta. Cel putin nu la suma asta.
A fost una cu etaj vis a vis de club s din beton si caramida la 115.000...
Mai e una la 150.000 moderna, pe energiei, langa metro.
La 135.000 in mazepa 2, din caramida cica...

Cea din mazepa 2 este o casa de rromi pe care agentia o scumpeste in functie de val dar toata lumea fuge de ea .
Cea de la metro nu e zona chiar ok si pretul este alta liga .

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,912
  • Înscris: 27.04.2010
"Bă, ej nebun ??"Posted Image
Cum sa dai, frate, +120k euro pe casa de paianta, fie ea si renovata (spoita sa ia ochii unora ...) ??
Bașca, e Galati, nu Paris ...!!!
Isi face un vecin/prieten casa in Bragadiru (Ilfov), langa parc, cu aproape 150k ...
Etaj, dotari/finisari peste medie, casa noua ...
Piata imobiliara e blocata, nu se vinde, nu se cumpara, decat foarte putin.
Au ridicat preturile enorm de mult, pe principiul "lasa ca nu cere de mancare, daca nu o dau acum" (atat la case, cat si la terenuri).
In zone unde mai ieri era terenul la 20E/mp, au ajuns peste noapte la peste 100E/mp.
Sa stea cu ele nevandute pana crapa ...
Prieteneste vorbind, trebuie sa fii nebun sa dai banii aia pe asa ceva.

Edited by shymano, 27 April 2022 - 19:13.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Înainte de orice, afla și ce fel de vecini ai în zona. Sa nu te trezești ulterior, după ce cumperi, ca la câteva case mai încolo unii o țin tot în petreceri și muzica la maxim, sau ca unul dintre vecini creste pasari/porci fix lângă gardul tău.
Proprietarul de ce vinde, se muta la bloc, pleacă din tara?
Spui ca unul dintre vecini vinde un teren. Dacă reușește, acolo va răsări o casa, ești pregătit sa suporți disconfortul produs de construcția acesteia?
Canalizare, gaze, apa curenta exista? Ce sistem de încălzire are casa? Bucătăria, baia - sunt spațioase? Ce valoare a avut cea mai mare factura de electricitate/gaze din noiembrie 2021 încoace?
Ar trebui sa ceri părerea unui inginer constructor în legătură cu casa, ce pregătire sau experienta are meseriașul pe care l-ai adus?

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
ținând cont că ÎN oraș se cere 200 euro/mp de teren gol, restul de 45000 de euro pt o casă + utilități + gard este EXCELENT!!!

deci, dacă nu te deranjează să dai ATÂT pe teren - GO GADGET!!!

pân'la urmă ai dreptate: banii din bancă își pierd valoarea de la  zi la alta, iar războiul de lângă noi ne va sărăci extrem... :(

#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Lasa Galatiul si vino in Bucuresti. Iei un jeg de apartament de 50 mp fara hol de intrare, cu bucatarie open space inclusa in sufragerie si dormitor lipit de toaleta la doar 150k euro. Si asta fara loc de parcare! Cool pentru investitii facute fara cap.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate