Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Nelamurire achizitie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

 edi10000, on 27 aprilie 2022 - 20:57, said:

...si dormitor lipit de toaleta...

ăsta-i visu' oricărui rumân!!! :P
NU există proiect de casă nouă, care să n-aibă WC lângă pat...
(una din două: ori vezica-i mică, ori colonu'-i scurt la mioritici... :) )

#20
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
urmaresc de 2 ani anunturile de imobiliare din zona, sunt fix aceleasi anunturi cu fix aceleasi preturi ... nu se vand dar se insista pe acelasi pret sau cica negociabil dar pt vanzator negociabil inseamna  de la 150k euro la 148k euro, un fel de praf in ochi ... daca nu esti dispus sa negociezi nici 10% din pret mai bine scrii nenegociabil ... iti dau eu o bere la perfectarea actelor.
probabil mai sunt si gascani care pun ciupul la ofertele astea de le dau curaj speculantilor.
nici vizitate nu merita proprietatile unora.
OP stai calm si nu te grabi ca nu merita sa imbogatesti niste indivizi care cred ca lutul lor cu paie valoreaza aur.

#21
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

 GabrielB90, on 27 aprilie 2022 - 17:53, said:

Cea din mazepa 2 este o casa de rromi

Nu la asta atasata ma refer :)))
Mai e una la acelasi pret ;)
O fi si aia la fel... posibil dar stilul, cel putin, e diferit.

@gushpi
Daca zici ca e excelenta oferta, propun sa se dea cate una de persoana, sa ajunga la toti.

 represor, on 27 aprilie 2022 - 22:59, said:

nici vizitate nu merita proprietatile unora.
Totusi OP a vizitat si lemnul cariat din pod si a incercat negociere, mai ca ar lua. Treburile astea dau curaj amatorilor de facut bani usor.

Attached Files


Edited by trandafirdoru, 28 April 2022 - 00:13.


#22
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

 GabrielB90, on 27 aprilie 2022 - 13:17, said:

nu isi arata varsta ,este o 'investitie buna ' pentru mine pe termen lung ? (tinand cont ca 80% este din paianta cimentata )
- am luat si in calcul varianta ca ,in caz ca nu sunt multumit de anumite aspecte sa o 'imbunatatesc putin ' si sa o vand
Tine cont ca daca iei in calcul sa o vinzi, posibil sa iti fie greu daca nu gasesti cumparator cu banii jos. Paianta, pretul mare si bancile sunt o combinatie nefericita, cel putin.


Nu mai pot edita postarea anterioara, scuze.



#23
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 22.08.2012
Regula e simpla: daca o cumperi azi, maine o poti vinde la aceiasi bani?
Daca da, atunci ia-o!
Daca nu, atunci mai stai.

#24
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022

 represor, on 27 aprilie 2022 - 22:59, said:

urmaresc de 2 ani anunturile de imobiliare din zona, sunt fix aceleasi anunturi cu fix aceleasi preturi ... nu se vand dar se insista pe acelasi pret sau cica negociabil dar pt vanzator negociabil inseamna  de la 150k euro la 148k euro, un fel de praf in ochi ... daca nu esti dispus sa negociezi nici 10% din pret mai bine scrii nenegociabil ... iti dau eu o bere la perfectarea actelor.
probabil mai sunt si gascani care pun ciupul la ofertele astea de le dau curaj speculantilor.
nici vizitate nu merita proprietatile unora.
OP stai calm si nu te grabi ca nu merita sa imbogatesti niste indivizi care cred ca lutul lor cu paie valoreaza aur.

Da ,de multe ori ceea ce fac ei nu are vreun sens indiferent cum ai gandi ,deoarece sunt case care oricum la preturi umflate si stau de mai mult de un an dar ca idee de afacere au mai crescut pretul cu 10k sa zicem .Ma gandesc unde este logica .Am mai intalnit multi care spun 'domle am pus pretul asta asa mare in anunt sa ma feresc de bagatorii in seama dar per total nu vor sa scada foarte mult fata de pretul pus in anunt .Sau ceva tipic si amuzant in acelasi timp .Multi pun pretul in functie de nevoie pe care au ,de exemplu eu vreau sa cumpar un apartament cu 2 camere in Cluj si stiu ca am nevoie suma X ,atunci o sa pun imobilul la vanzare la suma X ca asta e suma de care eu am nevoie ca sa pot cumpara altceva nu neaparat ca atat ar valora proprietatea mea .

#25
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022

 trandafirdoru, on 28 aprilie 2022 - 00:23, said:

Tine cont ca daca iei in calcul sa o vinzi, posibil sa iti fie greu daca nu gasesti cumparator cu banii jos. Paianta, pretul mare si bancile sunt o combinatie nefericita, cel putin.


Nu mai pot edita postarea anterioara, scuze.

Da ,intr-adevar ai dreptate .Am observat o mare reticenta la altii care cauta sa cumpere case cand vine vorba de 'paianta '

#26
GabrielB90

GabrielB90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2022
Stie cineva sau a auzit de la prieteni ce costuri de incalzire sunt cu o centrala pe peleti ? Am gasit si o casa frumos aranjata in afara orasului gen urmatorul sat (pentru cunoscatori Sendreni ) dar nu stiu exact ce costuri de incalzire pot sa fie cu o centrala de 35kw cu peleti tinand cont ca casa este de peste 120 m2 un singur nivel .Ar putea sa consume un sac de 15 kg de peleti la zi sau poate mai mult .

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in ce zona mai exact in Galati ati cumparat? Cunosc ff bine orasul.
Ai sobe in camere pentru incalzire? Ai put in curte? Wc-ul este in casa?sau in curte.
Are foarte mare dreptate colegul shymano :)

 shymano, on 27 aprilie 2022 - 19:10, said:

"Bă, ej nebun ??"Posted Image
Cum sa dai, frate, +120k euro pe casa de paianta, fie ea si renovata (spoita sa ia ochii unora ...) ??
Bașca, e Galati, nu Paris ...!!!
Isi face un vecin/prieten casa in Bragadiru (Ilfov), langa parc, cu aproape 150k ...
Etaj, dotari/finisari peste medie, casa noua ...
Piata imobiliara e blocata, nu se vinde, nu se cumpara, decat foarte putin.
Au ridicat preturile enorm de mult, pe principiul "lasa ca nu cere de mancare, daca nu o dau acum" (atat la case, cat si la terenuri).
In zone unde mai ieri era terenul la 20E/mp, au ajuns peste noapte la peste 100E/mp.
Sa stea cu ele nevandute pana crapa ...
Prieteneste vorbind, trebuie sa fii nebun sa dai banii aia pe asa ceva.

Edited by MembruAnonim, 30 April 2022 - 10:38.


#28
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Fa-ti bro casa ta  cu banii aia, nu da bani pe un ciuruc!

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

 GabrielB90, on 29 aprilie 2022 - 18:42, said:

Stie cineva sau a auzit de la prieteni ce costuri de incalzire sunt cu o centrala pe peleti ? Am gasit si o casa frumos aranjata in afara orasului gen urmatorul sat (pentru cunoscatori Sendreni ) dar nu stiu exact ce costuri de incalzire pot sa fie cu o centrala de 35kw cu peleti tinand cont ca casa este de peste 120 m2 un singur nivel .Ar putea sa consume un sac de 15 kg de peleti la zi sau poate mai mult .

1.costurile sunt proporționale cu izolația termică  a casei, dar și cu ce regim termic interior dorești (tre să ții cont că dacă ridici temp int de la 20 la 23*C, consumul crește cu 15...20%)
1.1.eu - în extrema cealaltă (Costi) - la 111 mp, într-o iarnă reală, am avut un consum de 2500 kg peleți (2 persoane, încălzire și preparare ACM)
1.2.în medie ar fi cam 1,5-2 saci/zi

2.centrala aceea de 35 kW este imensă pt casa cu suprafața de 120 mp... Posted Image
2.1.io am termoșemineu pe peleți de 21+3kW (21 „bagă” prin agentul termic, 3 „bagă” prin radiația directă a șemineului)

Edited by gushpi, 02 May 2022 - 13:16.


#30
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010
O solutie ar mai fi pompa de caldura cu ceva ajutor de la niste panouri solare.
De asemenea va fi gaz in Sendreni, in viitorul nu foarte indepartat.
In orice caz, asa cum a zis si gushpi, izolatia este esentiala, inclusiv a fundatiei.
Ia in calcul acolo ca inca nu e canalizare si daca va fi, va fi cu probleme la cum au ingropat baietii tevile in pamant...
Deci vezi si fosa cum e, de care e.

PS: stiu pe cineva care isi vindea in sendreni (in anumite conditii) la cheie, casa parter, garaj, foisor cu bucatarie de vara, iesire la doua strazi, super intretinuta, pe la 90.000. Nu cred ca e pe olx & co.
Daca nu si-a gasit cumparator si vrei Sendreni, te pun in legatura.

Edited by trandafirdoru, 02 May 2022 - 23:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate