Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

E necesara autorizatie pentru aducerea unui garaj monobloc beton la tara?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 24.11.2002

 BaXXXon, on 17 februarie 2022 - 13:26, said:

E acelasi lucru !
Q.E.D


Nu neaparat , de ex containerele . La fel si acest garaj dintr-o bucata . Mobil inseamna ca se pot muta , pe roti , cu macara etc .
Intrebare la tine : o casa din zidarie cu fundatie o poti lua cu macaraua s-o muti ?

Eu ce am inteles e ca sunteti invidiosi si rai , orice numa sa puna pe altu la plata aiurea . Stiu ca e nasol rau sa stai in bloc...
Normal ca se pot muta casele, chiar si unele cu etaj, dar nici acele case nu au nevoie de autorizatie, nu? Link la mutari: aici si aici
Apartamentul meu costa mai mult decat multe case vandute la marginea orasului. Eu/noi incurajez lumea sa respecte legea, asa am putea scrie: "mergeti cu peste 50km/h pe ora prin oras, ca nu prea sta politia cu radar si daca il prindeti pe @BaXXXon pe trecerea de pietoni nu conteaza, trecerea se poate muta. Si oricum nu se da cu executare..."
Intrebarea mea e simpla: ii platesti tu amenda initatorului?

#38
Meteor-XL5

Meteor-XL5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2006
Invitatie la dialog: Cand cineva are o dilema de doi bani si timp berechet pentru discutii interminabile care nu fac nici cat o ceapa degerata, sa o expuna aici!

#39
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 vestale, on 17 februarie 2022 - 13:38, said:

Normal ca se pot muta casele, chiar si unele cu etaj, dar nici acele case nu au nevoie de autorizatie, nu? Link la mutari: aici si aici
Apartamentul meu costa mai mult decat multe case vandute la marginea orasului. Eu/noi incurajez lumea sa respecte legea, asa am putea scrie: "mergeti cu peste 50km/h pe ora prin oras, ca nu prea sta politia cu radar si daca il prindeti pe @BaXXXon pe trecerea de pietoni nu conteaza, trecerea se poate muta. Si oricum nu se da cu executare..."
Intrebarea mea e simpla: ii platesti tu amenda initatorului?
Pune linkuri din Rpmania daca vrei sa te bag in seama . Conform legii ai voie pe terenul propriu sa ai constructii mobile , nu ai nevoie de autorizare sa amplasezi asa ceva pe proprietatea personala.
Pana una alta ai platit amenda parintilor tai ?

#40
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 24.11.2002
Am pus linkmai sus cu articol din presa in care autoritatile locale din Romania asigurau ca se respecta legea si demolau/mutau garajele amplasate fara autorizatie. Acel link l-ai ignorat.
Au platit-o ei, ei au incalcat legea, eu le-am spus sa o respecte, nu m-au ascultat pe mine, ci de altii precum tine. A fost mai ieftin pe moment, mai scump pe termen lung.

Edited by vestale, 17 February 2022 - 14:02.


#41
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

 vestale, on 17 februarie 2022 - 14:00, said:

Am pus linkmai sus cu articol din presa in care autoritatile locale din Romania asigurau ca se respecta legea si demolau/mutau garajele amplasate fara autorizatie. Acel link l-ai ignorat.
Au platit-o ei, ei au incalcat legea, eu le-am spus sa o respecte, nu m-au ascultat pe mine, ci de altii precum tine. A fost mai ieftin pe moment, mai scump pe termen lung.

Eşti un cetăţean model, ascultător şi bun plătitor.
Ceilalţi colegi au indicat o problemă a legii iar scopul dezbaterii este găsirea soluţiilor de îndreptare sau chiar de schimbare a legii.
Să nu crezi că fiind ascultător şi supus în faţa oricărei hârtii devii util pentru ceilalţi oameni. Acest comportament este bun pentru sistemele abuzive dar foarte rău pentru victime. abuzurilor.


@BaXXXon este acid dar ideile şi demersurile lui îi ajută pe cei care luptă împotriva abuzurilor.

#42
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru indreptarea legii, propui modificarea ei in parlament. Dar asta dupa ce obtii functia de parlamentar sau gasesti pe cei/cel(parlamentari) care sa depuna o astfel de initiativa.
Pe forum aici se pare ca discutam cum sa "pacalim/eludam" legea asta, cum sa ne "descurcam", nu? Lucru care nu prea corespunde cu regulamentul forumului. Sau s-a schimbat si acest regulament?

#43
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005

 rim80, on 17 februarie 2022 - 13:05, said:

Dupa logica asta si o magazie de lemne sau un cotet de caini este constructie provizorie. Suntem in tara nebunilor?Posted Image

Cat de logica este legea este alta discutie. Deocamdata asta este legea pe care initiatorul trebuie sa aleaga daca o respecta sau nu.

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

 terratec, on 17 februarie 2022 - 14:21, said:

Ceilalți colegi au indicat o problemă a legii iar scopul dezbaterii este găsirea soluțiilor de îndreptare sau chiar de schimbare a legii.
Scopul actualei discuții e cel dat de întrebările inițiatorului - ar fi nevoie de vreo autorizatie ca sa il aduc si sa il tin pe teren? respectiv Daca totusi trebuie autorizatie, cum se procedeaza?
Că legea are scăpări, că e perfectibilă - asta e clar. Din păcate pentru inițiator, în problema lui legea e clară - ce dorește el nu e încadrat la cazurile exceptate. Asta e situația. Singura potențială cale de evitare a balamucului administrativ pe care îl presupune o autorizație ar fi un funcționar de la primărie care să îi spună - de preferință în scris - că nu îi cer autorizație.
Cît privește restul - că e bine sau nu, putem discuta oricît. Cum putem îndrepta scăpările din lege - iarăși putem discuta și mi-ar place să aflu o soluție eficientă pentru că deocamdată nu știu să existe așa ceva.

 terratec, on 17 februarie 2022 - 14:21, said:

@BaXXXon este acid dar ideile și demersurile lui îi ajută pe cei care luptă împotriva abuzurilor.
Colegul și-a prezentat opiniile fără însă să să spună și dacă are vreo bază legală pentru ele. E treaba lui, îl privește, are dreptul să scrie orice cît timp nu încalcă regulile forumului. Dar avînd în vedere că discutăm de o lege și aplicarea ei, opiniile bazate pe raționamente și experiențe personale e bine să fie verificate înainte de a fi urmate.
Pentru că altfel riști să dai cu nasul de realitatea bazată pe lege, indiferent cum e aceasta, iar rezultatele în general sînt neplăcute.
Mai ales cînd te lupți cu birocrația - singura metodă de a cîștiga e să le dai în cap cu propriile arme. Altfel pierzi înainte de a începe.

#45
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

 vestale, on 17 februarie 2022 - 14:33, said:

Pentru indreptarea legii, propui modificarea ei in parlament. Dar asta dupa ce obtii functia de parlamentar sau gasesti pe cei/cel(parlamentari) care sa depuna o astfel de initiativa.
Pe forum aici se pare ca discutam cum sa "pacalim/eludam" legea asta, cum sa ne "descurcam", nu? Lucru care nu prea corespunde cu regulamentul forumului. Sau s-a schimbat si acest regulament?

 radunic, on 18 februarie 2022 - 14:50, said:

Scopul actualei discuții e cel dat de întrebările inițiatorului - ar fi nevoie de vreo autorizatie ca sa il aduc si sa il tin pe teren? respectiv Daca totusi trebuie autorizatie, cum se procedeaza?
Că legea are scăpări, că e perfectibilă - asta e clar. Din păcate pentru inițiator, în problema lui legea e clară - ce dorește el nu e încadrat la cazurile exceptate. Asta e situația. Singura potențială cale de evitare a balamucului administrativ pe care îl presupune o autorizație ar fi un funcționar de la primărie care să îi spună - de preferință în scris - că nu îi cer autorizație.
Cît privește restul - că e bine sau nu, putem discuta oricît. Cum putem îndrepta scăpările din lege - iarăși putem discuta și mi-ar place să aflu o soluție eficientă pentru că deocamdată nu știu să existe așa ceva.


Colegul și-a prezentat opiniile fără însă să să spună și dacă are vreo bază legală pentru ele. E treaba lui, îl privește, are dreptul să scrie orice cît timp nu încalcă regulile forumului. Dar avînd în vedere că discutăm de o lege și aplicarea ei, opiniile bazate pe raționamente și experiențe personale e bine să fie verificate înainte de a fi urmate.
Pentru că altfel riști să dai cu nasul de realitatea bazată pe lege, indiferent cum e aceasta, iar rezultatele în general sînt neplăcute.
Mai ales cînd te lupți cu birocrația - singura metodă de a cîștiga e să le dai în cap cu propriile arme. Altfel pierzi înainte de a începe.


Rândurile sunt frumoase dar nu sunt în favoarea contribuabilului, sunt doar în favoarea celor care trăiesc din bugetul primăriei (angajaţi direcţi şi diverse firme abonate).
Îmi place apelul la regulament atunci când vine vorba de susţinerea unor greşeli din lege.

Starea actuală trebuie păstrată pentru că ea convine unora.  Posted Image

#46
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Normal ca nu ne convine ca nu putem face ce vrem in propria curte.

Dar nu ne convine nici daca vecinii isi fac toate traznaile ce le trec prin minte in propria curte.

Ce parere ai, ar trebui sa fie liber la orice?

Si democratia e prost inteleasa, multi nu inteleg ca esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu aduci atingere altora si comunitatii.
Vei zice: "Cu ce te deranjeaza un garaj?"
Poate ar trebui respectate niste retrageri sau o arhitectura?
Nu stiu! Zic doar ca e mai simplu sa intri in legalitate decat sa te tot codesti. Deja primeai si aprobare de la primarie si stiai retragerile etc

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

 terratec, on 19 februarie 2022 - 11:26, said:

Rândurile sunt frumoase dar nu sunt în favoarea contribuabilului, sunt doar în favoarea celor care trăiesc din bugetul primăriei (angajaţi direcţi şi diverse firme abonate).
Îmi place apelul la regulament atunci când vine vorba de susţinerea unor greşeli din lege.

Starea actuală trebuie păstrată pentru că ea convine unora.  Posted Image
Orice stare convine unora și altora nu. Așa e de cînd a apărut prima societate.
Orice birocrație tinde să inventeze noi reguli care să o apere și să-i dea de lucru. De la începuturi pînă azi.
Greșelile nu le susțin dar dacă ai de gînd să faci ceva vrînd nevrînd ești condiționat de prevederile legii așa că e bine să știi ce ți se poate întîmpla. Pe bune, nu pe vorbe.

Vrei să schimbi ceva? Pui mîna și te lupți.
Vrei să ocolești regulile? Nu te oprește nimeni dar îți asumi și posibilele consecințe.
Varianta de evitat e aia cînd faci ceva ignorînd regulile sau din auzite. Atunci nici măcar nu știi de ce să te ferești.

Edited by radunic, 21 February 2022 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate