Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31449 replies to this topic

#30925
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 01 iulie 2022 - 11:22, said:

prexistenta
gresesc?

Da. Data trecută ai pus trei ”i”, acum ai mâncat un ”e”. Posted Image

#30926
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Este plin de foști adventiști la Organizația religioasă ”Martorii lui Iehova”, dar nu găsești niciodată un fost martor al lui Iehova, care să fi devenit adventist! Posted Image
Radurus, te invit să faci cunoștință cu adevărații creștini, care au în învățătura lor religioasă, exact modul de gândire cu privire la natura lui Dumnezeu, cu o mică variație acolo, al pionierilor adventiști, de care voi v-ați lepădat, între timp.

[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/502012468/univ/art/502012468_univ_sqr_xl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vino ca să fii mântuit, Radurus, altfel, vei pieri pe vecie în iazul de foc! Posted Image

Noe a avut o singură arcă, nu două sau mai multe! Posted Image

Edited by dark, 02 July 2022 - 06:37.


#30927
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Uite, Radu Rus, ce scria soțul profetesei:

https://thethirdange...ite_trinity.php

Exact aceasta este poziția Martorilor lui Iehova, cu o mică nuanță, că martorii consideră că Isus este prima ”creație” a lui Iehova, ceea ce ar echivala cu termenul ”născut”. Dar în rest, sunt identici cu concepția pionierilor adventiști, pe care BAZS a lepădat-o, ca să fie primiți ca cult religios recunoscut printre neoprotestanți.
Deci Radu, ar fi bine să iei în considerare să părăsești BAZS în favoarea Martorilor lui Iehova, ”studenții în biblie” și la propriu, și la figurat!

Eu voi fi alături de tine ca să te asist în această importantă decizie! Posted Image

#30928
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 02 iulie 2022 - 08:51, said:

Uite, Radu Rus, ce scria soțul profetesei:

https://thethirdange...ite_trinity.php

Exact aceasta este poziția Martorilor lui Iehova, cu o mică nuanță, că martorii consideră că Isus este prima ”creație” a lui Iehova, ceea ce ar echivala cu termenul ”născut”. Dar în rest, sunt identici cu concepția pionierilor adventiști, pe care BAZS a lepădat-o, ca să fie primiți ca cult religios recunoscut printre neoprotestanți.
Deci Radu, ar fi bine să iei în considerare să părăsești BAZS în favoarea Martorilor lui Iehova, ”studenții în biblie” și la propriu, și la figurat!

Eu voi fi alături de tine ca să te asist în această importantă decizie! Posted Image
Insa tu spui ca isus nu a existat. Cu ce sa il asisti ? Posted Image

#30929
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 02 iulie 2022 - 09:44, said:

Insa tu spui ca isus nu a existat. Cu ce sa il asisti ? Posted Image

Cum cu ce? :huh:
La adventiști pierde vremea, acolo nu se deschide o biblie, nu se învață nimic, totul este apă de ploaie. Dacă vrea creștinism, în toată puterea cuvântului, să vină la ”martorii lui Iehova”: va primi lunar, 4 ediții Turnu de Veghe, 4 ediții Treziti-vă, broșuri nenumărate, cărți interesante, Studii în Scripturi de Charles Russel, Turnuri legate, cu reviste pe toți anii trecuți, material de studiu enorm! Apoi, va fi pus să completeze raport de activitate, i se va repartiza teritoriu de predicare, adică o scară de bloc, pentru început, apoi, câteva blocuri. Să meargă cu evanghelia! Să propovăduiască! Va merge la congrese de mai multe feluri, Sibiu, Cluj, București, New-York! Posted Image Posted Image Acesta este Christos, Domnul! Nu ce face el acum, că stă picior peste picior la o predică, o juma de oră pe săptămână! Apoi, religia Martorii lui Iehova este una foarte strictă, orice păcat este pedepsit cu excluderea. Posted Image Dacă vrei să te reintegrezi, o poți face abia peste un an de probă. Nu se glumește cu păcatul, la Martorii lui Iehova!
Eu nu am fost exclus niciodată, fiindcă nu era cazul, comportamentul meu era unul ireproșabil. M-am dezasociat eu și acum regret gestul făcut!Posted Image
Plecați de la adventiști, penticostali, baptiști, nu acolo este Christos, ci păcatul. Vă lasă să faceți ce vreți la adventiști... ei închid ochii când vine vorba de păcatele membrilor, fiindcă nu vor decât să le ia zeciuiala! Apropo, la Martorii lui Iehova, dragă Radu, nu vei da nici măcar un leu pe lună! Numai ce te lasă pe tine inima fiindcă există doar o cutie de donații și atât! Fără zeciuială!

#30930
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Zelul tau e demn de o cauza mai buna. Ai gresit topicul.

Legat de adventisti migrati la martori, e doar propaganta - minciuni, n-ai dovezi.
Adventistii plecati din biserica nu migreaza de obicei la alte confesiuni (din motive de doctrina).
Ori devin solitari, ori apostaziati.

Isus Hristos exista inainte de intrupare. Nu mai propaga erezii care au scopul sa diminueze importanta lui Hristos.

Chiar Ioan spune in clar:

La inceput era Cuvantul
Si Cuvantul era Dumnezeu si Cuvantul era cu Dumnezeu.
Si Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi plin de har si de adevar.
Toate lucrurile au foat facute prin El.
(Cuvantul este Hristos. El e Creator sau cel putin asa reiese din text ca El a participat la Creatiune)

De asemenea, in Biblie, Noul Testament, e mentionat ca in timpul calatoriei prin desert spre Canaan, Israel a baut apa din stanca si "Stanca era Hristos" (1Corinteni 10.4)

Adica, si la propriu si simbolic, Hristos e Cel care i-a condus prin desert, i-a scos din Egipt.

Edited by radurus, 02 July 2022 - 10:17.


#30931
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 02 iulie 2022 - 10:09, said:

Legat de adventisti migrati la martori

Ohoo, sunt destui! Posted Image

 radurus, on 02 iulie 2022 - 10:09, said:

Isus Hristos exista inainte de intrupare. Nu mai propaga erezii care au scopul sa diminueze importanta lui Hristos.

Asta învață și Martorii lui Iehova - preexistența lui Isus Hristos, ca ”îngerul Mihail”, întocmai ca Biserica Adventistă. Problema este că Biserica Adventistă a intrat în ”Babilon” pentru o recunoaștere lumească de care, oricum, nu avea nevoie, și astfel l-a părăsit pe Isus Hristos. Bine că există adevărata rămășiță, Martorii lui Iehova, conduși de Servul fidel și credincios și te invit să ni te alături și tu!Posted Image

[ https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/176BF/production/_110753959_jwpic5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bună ziua. Astăzi sunt în zonă și m-am decis să discut cu locatarii acestui imobil. Sunteți membru al Bisericii adventiste? :huh: Demult doream să discut cu un membru al acestui cult religios cu care avem atâtea rădăcini comune! Doriți să știți ce spune, în realitate, Biblia? Posted Image

#30932
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Hahaha
Ai invatat din marketing, psihologie...

#30933
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
https://download-a.a...hkh_M_r720P.mp4

Radu dragă, te invit la următoarea adresă:

https://www.biserici...nu=BI&code=6853

Iei legătura cu sora Bran Andreea, nu uita, notează-ți, Bran Andreea. :lol:
Este omul de ordine, îți va rezerva un loc la Sala Regatului, dacă, în prealabil, bineînțeles, primește confirmare telefonică din partea ta, că urmează să vii în duminica respectivă (și nu în ”sabat”, cum greșit învață adventiștii, dar vei afla mai multe la Sala regatului)...:)

Dacă vii la noi, fie și o primă dată, vei uita de BAZȘ și de cloaca mincinoasă avidă de bani de acolo, de la adventiști!Posted Image  Vei avea Doi prieteni, pe Iehova și pe Isus Christos. Probabil că te vei boteza la următorul congres și vei completa o cerere de a efectua un serviciu divin de pionier regular/ cu timp integral. Eu îți urez succes și mă voi interesa de progresul tău spiritual, te asigur de asta!Posted Image

#30934
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Ai gresit topicul si destinatarul.

Stii ce a zis Isus lui Petru la un moment dat?

Edited by radurus, 02 July 2022 - 12:19.


#30935
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 02 iulie 2022 - 12:18, said:

Stii ce a zis Isus lui Petru la un moment dat?

Da. Dar să știi că perspectiva ta de a considera pe ”Martorii lui Iehova” ca fiind ”Satana”, se bazează pe o prejudecată! Ai fost manipulat să crezi că ”Martorii lui Iehova” sunt o sectă periculoasă. Te invit să ne cunoști! :)

#30936
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 02 iulie 2022 - 12:27, said:

Da. Dar să știi că perspectiva ta de a considera pe ”Martorii lui Iehova” ca fiind ”Satana”, se bazează pe o prejudecată! Ai fost manipulat să crezi că ”Martorii lui Iehova” sunt o sectă periculoasă. Te invit să ne cunoști! Posted Image
Cum sa nu fie periculoasa ? Deaia sunt interzisi in Rusia. Si poate nu stii, in Romania popa ortodoxu punea oamenii din sat sa-i fugareasca cu paru,

Martorii lui iehova sunt periculosi la fel cum isus era un pericol incat a fost omorat.

#30937
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Nu Dark.
Nu m-am referit la martori=satan.
In contextul acesta si Petru ar fi satan.

Idea e ca ispita/indemnul vine de la satan mincinosul si amagitorul.

Am ceva experiente in spate si acelea mi-au intarit convingerea ca principiile pe care le-am adoptat sunt cele bune.
Mama mea a fost cantareata de muzica populara.
A fost vizitata in cateva randuri de diavol sau un coleg de-al lui sambata noaptea cand ar fi trebuit ca cante la petreceri/nunti (dupa ce a decis sa se boteze). O sufoca si nici nu putea sa vorbeasca sau sa ceara ajutor.
Deci nu veni sa vinzi castraveti la gradinar.
Eu stiu in ce conditii si am luat decizia de a adopta principiile astea.
Poti sa mergi cu reclamele tale la altii care nu sunt inradacinati bine in ceeea ce cred.

Deci balacarelile tale cu biserica babilonul si alte chestii sunt la fel de bune ca ale dizidentilor adventisti pe care le-am mai auzit deja. Nu ma mira sa le aud de la martori deoarece le-am auzit la ei.

Setul de studii decscoala de sabat de trimestrul acesta klimba engleza) are cate o bucatica din relatarea convertirii unui preot spiritist Candomble.
O sa le pun cap la cap si o sa postez poate un document descarcabil pdf.

Daca esti interesat despre alte evidente despre conflictul dintre spiritism si adventisti (ma indoiesc deoarece sunteti instruiti clar sa nu cititi asa ceva la fel cum il sfatuiau spiritele pe preotul din relatarea pe care am mentionat-o) poti incepe cu prima dintre cartile lui Roger Morneau. (ai grija sa tii lumina aprinsa)

Edited by radurus, 02 July 2022 - 15:23.


#30938
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 02 iulie 2022 - 15:14, said:

A fost vizitata in cateva randuri de diavol sau un coleg de-al lui sambata noaptea cand ar fi trebuit ca cante la petreceri/nunti (dupa ce a decis sa se boteze).

Experiențe din acestea îți pot povesti și mulți martori ai lui Iehova. Tot așa, atacați de spirite. Pe unul îl cunosc în mod intim, mi-a fost prieten, mi-a povestit că exact înainte de botez, a simțit o prezență la el în cameră, noaptea, când încerca să doarmă, îl apăsa pe piept. S-a rugat lui Iehova și acea apăsare nenaturală, a dispărut imediat.
Eu nu am avut niciun fel de experiențe, am citit doar cărți religioase, și de la adventiști, bineînțeles, fiindcă și ei au literatură disponibilă, dar teologia martorilor lui Iehova a fost cea care m-a convins. Deci eu am mers pe studiu și nu pe experiențe personale.

 radurus, on 02 iulie 2022 - 15:14, said:

Daca esti interesat despre alte evidente despre conflictul dintre spiritism si adventisti (ma indoiesc deoarece sunteti instruiti clar sa nu cititi asa ceva la fel cum il sfatuiau spiritele pe preotul din relatarea pe care am mentionat-o) poti incepe cu prima dintre cartile lui Roger Morneau. (ai grija sa tii lumina aprinsa)
Eu întotdeauna am citit orice, nu m-a putut nimeni face să nu citesc ceva, iar ca să-mi fie frică, nici atât! Posted Image

Îl știu pe Roger ăla, l-am văzut pe youtube mai demult. Nu știm cât de autentic este tot ce spune.

#30939
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Iata si documentul promis in limba engleza.

Sursa este https://absg.adventist.org/archives
documentele teacher edition 2022 quarter3 pagina 8 din fiecare.

Am gasit si documentul tradus.
Sursa: https://viatasisanat...vesti-misionare

Attached Files


Edited by radurus, 02 July 2022 - 15:48.


#30940
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Da. Mulțumesc mult. Dar, ce garanții ai că aceste documente nu sunt pură invenție? Cineva putea să le scrie, seara pe răcoare, ori în baie, când avea inspirație.Trebuie dovezi serioase că ce scrie acolo este fapt real.Posted Image

#30941
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
N-ai garantii decat daca il cauti pe personaj sau pe autor si verifici informatia.(nu ma astept sa crezi ce spun adventistii de la varf fara sa verifici insa o relatare de genul asta propagata pe canale oficiale fara sa aiba baza ar arunca o pata urata pe obrazul organizatiei)
Pe de alta parte de ce sa minti pe un subiect care poate fi verificat cand poti mai simplu inventa povesti care nu pot fi verificate.
Eu am cautat pe FB rapid si nu am gasit ceva concludent

(e la moda in timpul nostru sa se propage informatie, povesti, chestii fake)

Daca veridicitatea relatarii te ajuta sa iti clarifici unele idei ale tale, poti incerca sa verifici informatia.

Edited by radurus, 02 July 2022 - 16:27.


#30942
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Iar acele fenomene de ”atac demonic”, care mi s-au povestit și mie de către unii creștini, pot fi doar niște atacuri de panică, în care respiri foarte greu, transpiri, îți crește tensiunea arterială...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate