Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Coronita dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
Salut. Am o plomba foarte mare pe un molar de pe arcada de jos. Dintele are peretii ramasi subtiri iar materialul plombei este in interior. Nu am durere. Dar documetandu-ma mai bine am vazut ca cel mai indicat ar fi sa pun o coronita dentara tinand cont ca este un dinte solicitat si exista riscul sa se fractureze iar apoi sa fie nevoie de implant. Si dentistul cand a pus-o, mi-a dat de inteles ca nu are durata lunga de viata. Intrebarea este: Coronita se poate aplica pe dintele ramas si implicit sa numai fac tratament de canal? Sau e nevoie de tratament de canal+pivot+coronita?

#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbillze, on 14 octombrie 2021 - 15:51, said:

Salut. Am o plomba foarte mare pe un molar de pe arcada de jos. Dintele are peretii ramasi subtiri iar materialul plombei este in interior. Nu am durere. Dar documetandu-ma mai bine am vazut ca cel mai indicat ar fi sa pun o coronita dentara tinand cont ca este un dinte solicitat si exista riscul sa se fractureze iar apoi sa fie nevoie de implant. Si dentistul cand a pus-o, mi-a dat de inteles ca nu are durata lunga de viata. Intrebarea este: Coronita se poate aplica pe dintele ramas si implicit sa numai fac tratament de canal? Sau e nevoie de tratament de canal+pivot+coronita?

Mie imi face obturatie de canal, pivot, coronita. Tot asa, plomba mare sparta, pereti subtiri.
Deocamdata mi-a facut obturatia de canal si a pus alta plomba. Fiind mare, exista riscul sa se sparga aiurea si radacina sa nu mai poata fi folosita pentru pivot, asa ca o mai tin putin si la un moment dat o sa reteze molarul si o sa puna pivot si coroana.

Edited by cumparator, 14 October 2021 - 16:32.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
depinde de cat de sanatos e dintele si ce ramane din el dupa ce-l pileste pt a-l imbraca cu coronita. daca dupa pilire ramane mai mult plomba trebuie pivot. concluzie: doar stomatologul iti poate raspunde la intrebarile tale.

#4
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Chiar daca ti-ar putea raspunde aici cineva, nu are informatiile necesare (de pilda o radiografie). Daca nu ai incredere in stomatologul asta, intreaba altul. Principiul e urmatorul: cat se poate nu omori dintele (tratamente endodontice sau de canal cum ziceti voi ce presupun scoaterea nervului din dinte) intrucat un dinte vital e mai rezistent decat unul devitalizat. Sfatul meu este daca nu te doare sa-l ignori, sa nu te ingrijorezi ca-i o plomba mare la suprafata, poate nu-i asa profunda, sa eviti pe partea aia supunerea dintelui la forte mari (dintii de obicei sunt utilizati de om pentru a mesteca mancarea deja maruntita cu tacamuri) pentru ca si materialul din coronita e casant, probabil ceramica si nu are poate rezistenta mai mare.

Edited by paul_bh, 14 October 2021 - 16:53.


#5
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
Multumesc de raspunsuri, o sa intreb dentistul pentru clarificare in cazul meu. Intre timp am mai cercetat si se pare ca daca am noroc merge si fara pivot si tratament endodontic. O situatie asemanatoare cu a mea am vazut aici. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g6O3lAlmaRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by billze, 15 October 2021 - 01:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate