Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Contestatie decizie impunere ANAF

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Interesant e ca ei vor bani pentru venitul din ianuarie 2017 - din aceste "investitii". Dar in loc sa vada exact cat a fost, impart venitul total pe 2017 la 12.

Asa incat, chiar daca nu ai avut de fapt venit in ianuarie, tot platesti CASS.

#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
nu e interesant deloc. cum a zis un coleg mai sus, in februarie s-a schimbat legislatia cu plafonul minim pe sanatate
iar modul lor de calcul e unul haotic dar rezultatul e acelasi

eu sunt curios daca pe bune ai avut venit impozabil sau au bagat ei din burta suma

#21
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in decizia de impunere apare suma de 512 lei pe ianuarie 2017 si restul lunilor februarie-decembrie au zero

#22
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Asta puteam sa-ti spun si eu de cand ai zis ca ai de platit 28 de lei - (fiind 5,5% din venit).
De fapt inseamna un venit anual de 6144 de lei, iar ANAF nu e in stare sa iti spuna de unde ai castigat banii astia (dividende, dobanzi, crypto, bursa, etc). Dar poate gasesti explicatia in SPV-ul unde nu poti sa-ti faci cont pe baza unei decizii de impunere....unde spui ca e digitalizarea aia, ca in ultimii ani au regresat in loc sa evolueze?!

#23
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
pai a facut deja cerere de venit pe anul 2017 in spv. urmeaza rezultatul...

#24
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am facut cerere de adeverinta de venit pe anul 2017.

- prima rubrica
Declaratii D112 urmata de numele firmei, Data ultimei declaratii 06.07.2018
categ de venit: Venituri salariale sau asimilate salariilor
venit brut X lei, venit impozabil Y lei (Y mai mic ca X), impozit 0 lei (ca lucrez in IT si am scutire de impozit)

-a doua rubrica
Declaratie informativa 205 28.02.2018
categ de venit: Venituri din dobanzi
venit brut: 6140
venit impozabil: 6140
impozit: 983 lei

suma de 6140 lei cam seamana cu suma de 6144 lei precizata de cineva mai sus.
sunt asigurat, platesc CASS, asa ca nu ar mai trebui sa platesc CASS si la dobanzi bancare. plus ca nu am depasit plafonul de 12 salarii medii ca sa ajung sa platesc si CASS.

#25
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Postrex, on 08 noiembrie 2021 - 17:31, said:

sunt asigurat, platesc CASS, asa ca nu ar mai trebui sa platesc CASS si la dobanzi bancare. plus ca nu am depasit plafonul de 12 salarii medii ca sa ajung sa platesc si CASS.
Spiritul legii ala este, doar ca ianuarie 2017 a ramas "descoperita" iar fomistii astia storc orice leut.
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca m-am dus sa platesc direct la ANAF (in speranta ca voi primi de acolo lamuriri) dupa ce nu am reusit sa fac cont in SPV cu decizia de impunere.
Lamuriri nu am primit absolut deloc, si am platit cu o bonificatie de 10% calculata chiar de ei. In schimb azi ma trezesc pe ghiseul.ro cu o datorie la ANAF egala exact cu bonificatia. Mai hapsani si incompetenti ca astia n-am mai intalnit...

View Postrex, on 08 noiembrie 2021 - 17:31, said:

venit impozabil: 6140
impozit: 983 lei

Ciudat ce inseamna cei 983 impozit...
10% impozit pe venit ar fi 614 - opriti la sursa (cel mai probabil)
5.5% sanatate ar fi 338 lei (adica cei 28/luna), dar adunat cu 614 da 952, nu 983...

#26
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postmstanciu, on 08 noiembrie 2021 - 18:00, said:

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca m-am dus sa platesc direct la ANAF (in speranta ca voi primi de acolo lamuriri) dupa ce nu am reusit sa fac cont in SPV cu decizia de impunere.
Lamuriri nu am primit absolut deloc, si am platit cu o bonificatie de 10% calculata chiar de ei. In schimb azi ma trezesc pe ghiseul.ro cu o datorie la ANAF egala exact cu bonificatia. Mai hapsani si incompetenti ca astia n-am mai intalnit...
am incercat si eu sa fac cont pe spv folosind nr de la decizia de impunere si nu functioneaza.
la crearea contului selecteaza autentificare vizuala, apoi alegi o zi+ora cand vrei sa faceti identificarea vizuala.
cu vreo ora inainte de termen vei primi pe mail un link de zoom. intri pe acel link, activezi camera si raspunzi la niste intrebari personale. daca totul e in regula iti vor mai veni 2 mailuri: unul cu aprobare cont spv si unul cu activare cont.
de atunci poti sa te auntentifici in cont folosind userul+parola definite de tine. la conectare iti va veni pe email un cod suplimentar (un fel de cod MFA) pe care il vei introduce in pagina urmatoare.
important: la alegerea datei+orei poti sa selectezi un anaf de oriunde din tara, nu neaparat de unde apartii tu. eu pe bucuresti am gasit doar miercuri, dar in arad am gasit ziua urmatoare si am selectat arad.


View Postmstanciu, on 08 noiembrie 2021 - 18:00, said:

Spiritul legii ala este, doar ca ianuarie 2017 a ramas "descoperita" iar fomistii astia storc orice leut.

Ciudat ce inseamna cei 983 impozit...
10% impozit pe venit ar fi 614 - opriti la sursa (cel mai probabil)
5.5% sanatate ar fi 338 lei (adica cei 28/luna), dar adunat cu 614 da 952, nu 983...
in 2017 impozitul pe venit era de 16%. din ian 2018 l-a scazut la 10%.
16% din 6140 e 982.4, rotunjit de ei la 983.

o sa caut extrasele de cont de la ING ptr anul 2017 sa vad cata dobanda am platit si daca se potriveste cu cei 6140 calculati de ei.

Edited by rex, 08 November 2021 - 18:42.


#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am scos un extras din contul ING pe 2017 si mi-a iesit ca am primit dobanda de 5157.91 lei. cum asta e dobanda dupa impozitare, am vrut sa calculez dobanda inainte de impozitare.

in extrasul de la ING la fiecare dobanda imi apare suma neta primita ca dobanda in cont, precum si impozitul pe dobanda.

Actualizare dobandaPrincipal: 393,69
Impozit pe dobanda: 74,99

iar eu in cont am primit 393.69 lei. deci suma bruta e de 468.68.
74.99 / 468.88 = 0.16, adica exact dobanda de 16%

aplicand regula de 3 simpla ca sa obtin dobanda bruta iau dobanda neta, o inmultesc cu 100 si o impart la 84
deci 5157.91*100/84 = 6140.36,a dica dobanda brita inainte de impozitare e 6140.36

daca o impartim egal pe toate 12 lunile cum face anaf-ul iese suma de 511.69, rotunjit 512 lei exact cat apare pe luna ianuarie
daca calculez CASS-ul 5.5% din 512 lei iese 28.16 lei, rotunjit 28 lei cat mi-au cerut ei ptr luna ianuarie.

----------------------------------

am gasit un document din 2016: https://static.anaf....ibutii_2016.pdf


2. Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate
Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, datorează, după caz, contribuții de
asigurări sociale de sănătate pentru următoarele categorii de venituri:
a) venituri din activități independente;
b) venituri din asocierea cu o persoană juridică;
c) venituri din cedarea folosinței bunurilor;
d) venituri din investiții:
d1) venituri din dividende;
d2) venituri din dobânzi;
d3) câștiguri din transferul titlurilor de valoare și orice alte
operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate;
d4) câștiguri din transferul aurului financiar, definit potrivit legii;
d5) venituri din lichidarea unei persoane juridice.
e) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură:
e1) cultivarea produselor agricole vegetale;
e2) exploatarea plantațiilor viticole, pomicole, arbuștilor
fructiferi și altele asemenea;
e3) creșterea și exploatarea animalelor, inclusiv din
valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală.
f) venituri din alte surse


"Pentru persoanele fizice care realizează venituri din dobânzi, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor brute din dobânzi, realizate în cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului."

adica la la baza de plata ptr CASS se aduna veniturile din salarii (ptr care deja platesc CASS) cu veniturile din dobanzi. din calculele lor le-a reiesit ca nu am platit cass pe veniturile din dobanzi.
cum a zis cineva mai sus, in ianuarie 2017 s-a schimbat legislatia si AU CIUGULIT doar ptr luna ianuarie 2017.

am mai gasit un raspuns al cuiva care a facut contestatie la anaf: https://forum.softpe.../#entry28319348

------------------

in concluzie: trebuie sa platesc suma de 28 lei
macar am cont pe ghiseul.ro si o platesc online, nu mai trebuie sa ma duc sa stau la coada

Edited by rex, 10 November 2021 - 14:04.


#28
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
cass-u se platea pe legea veche pe toate veniturile, abia din luna februarie au bagat plafonul de 12 salarii minime
eu ti-am zis de la inceput sa cauti in extras pentru ca doar asa te lamuresti. anaf are un mod haotic de calcul dar rezultatul este acelasi la final

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
azi am scos cardul si am dat banul

in ghiseul.ro la ANAF apare:

Obligație de plată
21.05.24 Regularizari/Regularizari

ce draguti, imi suporta ei comisionul platii Posted Image Posted Image Posted Image
Comisionul suportat integral de institutie.

MULTUMESC CELOR CARE M-AU AJUTAT CU CLARIFICARI PE AICI !!!

Edited by rex, 11 November 2021 - 13:52.


#30
avy31

avy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.07.2005
Si tatal meu- pensionar fiind-  a primit o decizie de impunere pe 2017 cu suma pe ianuarie 2017 de 952 RON si are de plata 52 RON.
Decizie inregistrata la data de 18.10.2021, ajunsa cu posta la data de 10.11.2021.
Dar suma de plata nu apare in ghiseul.ro "Nu există obligații de plată.".
Pe decizie scrie ca suma trebuie platita in 120 zile ...iar decizia poate fi contestata in 45 zile de la comunicare.
Cam in cit timp apare suma de plata in ghiseul.ro?
Pe SPV ANAF nu reusesc sa-i fac cont  cu numarul deciziei ...si sincer nu vreau sa-l trimit la ANAF sa o plateasca sau sa-si faca cont .
Cum ar trebuii procedat in cazul aceasta?
Multumesc!

#31
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
de obicei suma apare pe ghiseul.ro pana in 16 zile lucratoare dupa ce a aparut pe spv
asteapta.. nu e graba ai timp sa platesti

LE. acum vad ca nu are cont pe spv. pai in cazul asta (daca nici nu doreste sa faca plata la sediu anaf) isi face un cont (rex a detaliat pe cealalta pagina cum se face, e usor, totul de acasa online) si apoi face plata.

o alta modalitate de plata ar fi prin transfer bancar (ai toate datele pe decizia de impunere). eu insa nu recomand dar daca nu exista alta solutie, merge si asta.

Edited by mikaell, 11 November 2021 - 15:41.


#32
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postavy31, on 11 noiembrie 2021 - 15:28, said:

...nu vreau sa-l trimit la ANAF sa o plateasca sau sa-si faca cont...Cum ar trebuii procedat in cazul aceasta?Multumesc!

Poti sa platesti cu OP. Pe decizie ar trebui sa apara pe pag. 2 un tabel cu toate datele necesare sa faci plata.

Attached Files

  • Attached File  CASS.png   50.09K   19 downloads

Edited by geutz, 11 November 2021 - 15:46.


#33
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 avy31, on 11 noiembrie 2021 - 15:28, said:

Si tatal meu- pensionar fiind-  a primit o decizie de impunere pe 2017 cu suma pe ianuarie 2017 de 952 RON si are de plata 52 RON.
Decizie inregistrata la data de 18.10.2021, ajunsa cu posta la data de 10.11.2021.
Dar suma de plata nu apare in ghiseul.ro "Nu există obligații de plată.".
Pe decizie scrie ca suma trebuie platita in 120 zile ...iar decizia poate fi contestata in 45 zile de la comunicare.
Cam in cit timp apare suma de plata in ghiseul.ro?
Pe SPV ANAF nu reusesc sa-i fac cont  cu numarul deciziei ...si sincer nu vreau sa-l trimit la ANAF sa o plateasca sau sa-si faca cont .
Cum ar trebuii procedat in cazul aceasta?
Multumesc!
pe spv anaf poti sa faci cont cu autentificare online: te programezi si la o anumita data+ora intri pe zoom cu cineva de la anaf care te vede ca esti chiar tu si iti aproba contul online.
dar nu iti bate capul cu spv ca o sa iti apara in cateva saptamani si pe ghiseul.ro.
termenul de plata a datoriei e parca 31.01.2022

#34
avy31

avy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.07.2005
Multumesc pentru raspunsuri.
Intre timp a aparut suma de plata pe ghiseul .ro si am platit-o.

#35
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Salut,
Cautand plata impozitelor pe ghiseul.ro, am gasit la sectiunea Anaf suma de plata 171.00 lei.
Cum nu am avut nimic de inchiriat, am lucrat mereu cu acte in regula, am citit mai sus ca ar putea fi de la impozitul dobanzii din depozite (daca am inteles bine)
Dar pentru suma de 171 lei, cred ca ar fi trebuit sa am sume f mari, cel mai mult am avut 10000 euro in lei, iar depozitele erau impartite pe diferite sume pana la 10.000 lei, nu toata suma gramada.
Ce ar trebui sa fac sa verific daca suma pe care trebuie sa o platesc mi se cuvine sau nu..

Attached Files



#36
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vezi ca scrie mai sus ce am facut eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate