Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Contestatie decizie impunere ANAF

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Pana la urma am decis sa platesc, nu este o avere, de multe ori nu rezolvi nimic cu aceste institutii.. dar ma pune pe ganduri daca sa mai fac depozite sau nu la banci...

#38
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 24.12.2010
pai nu prea ai dat detalii despre situatia ta
pana in ianuarie 2017 se platea impozit pe absolut orice venit, fie ca erai sau nu angajat
dupa s-a dat lege ca datorezi sanatate doar daca depasesti plafonul de 12 salarii minime pe economie, care in momentul de fata parca este 2550 lei si se calculeaza 10% din plafon
deci orice venit din dobanzi bancare, chirii, drepturi autor, dividende, investitii etc (nu si cel de salariat) depaseste 30600 lei, atunci platesti sanatate in quantum de 3060 lei
daca nu depasesti, platesti 10% si atat. la depozite se ocupa banca sa vireze cei 10%, la dividende invesitii chirii etc, platesti tu 10% prin declaratia unica si cam atat

Edited by mikaell, 10 January 2022 - 13:28.


#39
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Pai nu stiu de la ce putea sa fie, suna aiurea sa platesc si sa nu stiu pentru ce platesc.
Nu am dat spre inchiriere nimic, legat de depozite, stiam ca la finalizarea lor imi ajut si statul cu un comision din dobanda..
Stiam ca orice suma incasezi, de impoziteaza din start.. Corect ar fi fost sa scrie ce reprezinta acea suma, iar daca nu esti de acord, atunci sa poti face contestatie..

#40
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 24.12.2010
pai ai ajutat statul, odata cu plata impozitului de 16% la incasarea dobanzii si apoi cei 5,5% pentru cass
intri pe SPV (daca nu ai, rex a postat toti pasii de creeare a unui cont online de acasa) apoi faci o cerere de adeverinta venit. acolo o sa vezi exact ce venituri ai avut si cum te-a impozitat.  decizia de impunere nu ai primit-o pe email?

nu e neaparat vorba de chirie, poate ai dat in arenda, poate ai pariat online sau fonduri de investitii. poate ai vandut ceva la o firma etc
sau mergi la anaf si ceri acolo explicatii, asta daca vrei sa stii pentru ce te-au pus la plata.

#41
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Am incercat si tura trecuta sa ma inregistrez, nu am primit nicio decizie de impunere. Pur si simplu m-am trezit pe ghiseul.ro cu acea taxa..

Quote

nu e neaparat vorba de chirie, poate ai dat in arenda, poate ai pariat online sau fonduri de investitii. poate ai vandut ceva la o firma etc
sau mergi la anaf si ceri acolo explicatii, asta daca vrei sa stii pentru ce te-au pus la plata.
Nimic de genul.
Am vazut ca plata este spre Anaf Petrosani, acolo am apartament, locuiesc din 2017 (final de an) in Bucuresti. Imi este putin greu sa merg in timpul saptamanii la institutia anaf din Petrosani.

#42
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Nu are cum sa iti apara acum in spv decizia. Acolo apar numai documente emise dupa inregistrarea in spv.
Cel mai probabil plicul cu decizia ti-a fost trimis si s-a returat. Poti sa intrebi la anaf Petrosani ce reprezinta suma si sa ceri o copie a deciziei.
Insa, din cate stiu, contul ala 26... e pentru CASS.
Ai scos adeverinta de venit 2017 din SPV? Colegul rex a explicat mai mult decat frumos cum poti verifica suma de plata.

#43
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cica ANAF-ul sterge datoriile mai mici de 40 lei:
https://www.zf.ro/ba...oriile-20453766

#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 13.03.2005

View Postrex, on 13 ianuarie 2022 - 11:06, said:

cica ANAF-ul sterge datoriile mai mici de 40 lei:
https://www.zf.ro/ba...oriile-20453766
O fi aflat ANAF-ul ca ai platit cei 28 lei?

#45
Daniel3937

Daniel3937

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2022

 BloodRa, on 11 octombrie 2021 - 05:06, said:

Suma se datorează faptului că în februarie s-a schimbat legislația și suma respectivă este pentru luna ianuarie pe legea veche.
Faceți contestație degeaba. Sunt in aceeași situație, trebuie să mă duc să o plătesc.
Imi puteti spune, va rog, daca scutirea de la plata CASS in cazul salariatilor a fost desfiintata ?
Inteleg ca in ianuarie 2017 salariatii trebuiau sa plateasca CASS daca depaseau plafonul celor 12 salarii minime pe 2017.
Dar in anii urmatori, in 2018-2022 salariatii trebuie sa platesca CASS pentru veniturile extrasalariale daca depasesc plafonul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate