Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Decizie de impunere cass an 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005
Salutare,

Ieri m-am trezit cu o decizie de impunere pentru plata CASS pe anul 2017. Eu sunt salariat platesc cass. Am stat sa imi dau seama ce e cu suma de plata si efectiv nu am reusit sa dezleg misterul. In 2017 am avut si ceva venituri din dobanzi si dividente dar care nu au fost mari.  Ce este ciudat e ca suma la care mi s-a aplicat 5.5% este in jur de 1000 de lei si imi apare doar pe luna ianuarie 2017. In celelalte luni din 2017 apare 0 lei la cass datorat. Am cautat prin legislatie sa inteleg ce s-a intamplat in anul 2017 si ce am reusit sa gasesc e ca a fost un cod fiscal ce s-a aplicat pana la 31 ian 2017 si apoi altul de la 1 febr. Dar tot in 2017 se spunea ca daca esti si salariat nu mai darorezi cass din veniturii gen dobanzi,  dividende. Am comparat salariul minim brut din 2017 si nu e, nu inteleg ce formula au aplicat sa-mi aplica cass doar pe ianuarie 2017.
De ce doar pe ianuarie. Am mai citit ca s-a dat si o amnistie fiscala in 2019 pt deciziile de impunere pe anii 2015-2017 in anumite conditii.

Daca e cineva care a mai primit ceva asemanator de la anaf sau poate sa imi explice logica, modul cum mi s-a calculat as aprecia mult.

Multmumesc

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu incerca sa intelegi.
Legile se schimba atat de des, iar in institutiile statului este haos (da, asta e cuvantul) - asa ca nu cred ca vei primi o explicatie rezonabila nici macar de la persoana care semneaza decizia de impunere.
Au fost situatii cand au pierdut bazele de date (ca nah...la sat se accepta greseli din asea...minore) . Dupa ce s-a intamplat asta, ce face fiscul? Baga impuneri la toata lumea din baza de date pierduta, pe principiu " rezolvam cu aia care mai au chitantele - ii ardem din nou pe aia care nu le mai au ".

Din cate stiu eu, pentru dobanzi vireaza direct banca "portia" la ANAF. Nu stiu cum e in cazul dividendelor.

Edited by florinel, 28 August 2021 - 07:08.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Te duci la ANAF si iti dau detalii. Nu doar ca ai primit o instiintare si s-a terminat lumea!

#4
robertcd

robertcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2007
Am primit si eu decizie de impunere pentru CASS anul 2017. Si sunt in aceeasi situatie, angajat si incasat dividende. Este ciudat ca decizia de impunere pentru anul 2017 se bazeaza pe OUG 18/2018.
Cel mai probabil este o greseala ANAF, asa cum s-a mai intamplat si vor veni cu rectificare in curand, insa este bine sa faci contestatie in 45 de zile.

#5
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.09.2005
Fiind intr-o situatie similara (adica am primit in SPV o Decizie de plata a CASS de cateva zeci de lei, pentru "venituri din investitii", cu baza de calcul doar luna Ianuarie 2017) si asteptand acum un raspuns de clarificare de la ANAF, am gasit intre timp cateva date legate de problema.

Am gasit prima data asta, referitor la modificari aparute in Codul Fiscal in Ianuarie 2017:
https://www.crowe.co...--february-2017
> CONTRIBUTII SOCIALE > CASS
"nu datoreaza CASS pentru aceste venituri daca realizeaza si alte tipuri de venituri, cum ar fi venituri din salarii [...]"

Aici mai jos, in Normele Codului Fiscal pentru 2016, la art 176, este precizata scutirea de la plata CASS pentru venituri din investitii ale salariatilor, insa doar pentru "2016":
https://static.anaf....e_2016.htm#A176

astfel ca, pentru veniturile din investitii aferente la luna Ianuarie 2017 teoretic nu mai era scutire.

Dar OUG 3/2017 din 6 ianuarie 2017 modifica Alineatul (7) al articolului 176, scutind salariatii de plata CASS pentru veniturile din investitii:
https://static.anaf..../OUG_3_2017.pdf - Art.I, alin. 27

-- Intrebarea este insa "din ce luna se aplica modificarea asta, pentru ca OUG este din 6 Ianuarie 2017...?!"

Am putea presupune ca se aplica doar din Februarie (adica nu si retroactiv, pentru Ianuarie, cand s-ar plati CASS cond CF in vigoare atunci), insa OUG 3/2017 din 6 Ianuarie face referire, in cazul altor articole (ex. 160, 161, 170, etc), la "veniturile realizate începând cu data de 1 ianuarie 2017".

-- Nu este deocamdata clar incepand din ce luna se aplica scutirea de la plata CASS pentru venituri din investitii ale salariatilor in anul 2017: din Ianuarie sau doar din Februarie...?

Trimiteti si voi sesizare pentru a primi explicatii, apoi vedem ce primim. Am mai facut contestatie la ANAF in urma cu cativa ani si am avut dreptate, au facut corectia.

#6
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Primit și eu. Ar fi mult mai simplu dacă ți-ar spune cum ai câștigat banii aia (cui, semnificație, etc).
În ghișeul.ro nu apare nimic.
Voi v-ați lămurit?

#7
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Am primit si eu, venituri non-salariale in luna ianuarie 2017 in cauntum de 1000 lei, CASS datorat 55 lei.
Am "studiat" problema.
Conform cod fiscal valabil la data de 1 ianuarie 2017 se impunea plata CASS pentru venuturi non-salariale chiar daca persoana fizica platea CASS pentru venitul obtinut ca salariat cu CM.
O "aberatie fiscala" , in Romania orice este posibil.
Aceasta "obligatie" de plata a fost anulata de modificare CF din martie 2018, s-a anulat plata CASS pentru venituri non-salariale daca pesoana fizica e platitoare de CASS ca angajat cu CM.
Insa obligatia de plata pentru luna ianuarie 2017 a ramas valabila.
In privinta mod de calcul suma de plata pentru luna ianuarie 2017 pot sa afirm ca este "arbitrar", in 2017 am avut venituri din dobanzi si dividende declarate la fisc, nu stiu cu exactitate sumele dar e foarte posibil sa fi fost in suma de (aproape) 12000 lei, se imparte suma la 12 (luni) si venit impozabil pentru CASS 1000 lei.
In perioada 2016 - 2017 au mai fost si alte "aberatii fiscale" pentru care la un moment dat s-a acordat o "amnistie fiscala" pentru cei care in 2016-2017 s-a trezit datori cu plata CASS pentru venituri non-salariale si nu aveau CM - statut de salariat, au fost cazuri cand elevilor s-a cerut plata CASS pentru alocatia de stat.
Contabilii cu care am discutat aceasta "problema" fiscala au fost categorici, obligatia de plata CASS pentru luna ianuarie 2017 nu a fost "amnistiata fiscal".
Exista si posibilitatea sa se insele, nu au chef sa ia la rand si pigulit zeci de pagini cu modificarile CF din perioada respectiva si sa discute pe orice cale in contradictoriu cu angajatii fiscului pentru sume relativ mici.
"Fiscul" care cauta sa acopere "foame de bani" pentru bugetul statului pesemne a gasit  o cale legala sa mai incaseze niste banuti.
Ce este de facut?
Plata sumei datorate.
sau
Contestatie.
Suma de plata nu este prescrisa conform noului Cod Civil.
Modul de calcul al sumei datorate ca CASS este bineinteles "discutabil" , o cerere de recalculare este intemeiata.
Actiune in instanta pentru anulare obligatie de plata avand ca baza vicii de procedura, poate merita pentru a demonstra "haosul" fiscal care are la baza prea desele schimbari ale Codului Fiscal dar in mod practic nu prea merita.

Edited by danutzu22, 09 October 2021 - 08:25.


#8
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.09.2005
Am primit raspunsul de la ANAF: scutirea de la plata CASS pentru venituri din investitii (castiguri din investitii si dividende pe bursa) ale salariatilor in anul 2017 se aplica incepand cu luna Februarie 2017 (vedeti si postarea mea anterioara cu legislatia, in special OUG din 6 Ianuraie 2017).
Pentru Ianuarie 2017 nu exista scutire, deci se plateste CASS, iar calculul CASS de plata se face impartind veniturile din 2017 la 12 luni si se inmulteste suma lunara cu 5.5%. Ex.: la 12.000 lei venit din investitii pe 2017, venitul echivalent lunar este 1.000, iar CASS datorata este 55 lei.

Am cont in SPV la ANAF, acolo am primit decizia de plata, insa aceasta suma de cateva zeci de lei CASS nu apare in SPV la obligatii de plata, deci prin Ghiseul.ro nu se poate face plata acestei regularizari, astfel ca am platit din banca in contul precizat in decizia de impunere.
Dupa cateva zlie a aparut in SPV un mesaj de confirmare pentru plata sumei respective.

Vad legat de aceasta regularizare a CASS 2 probleme mari:
- 1) O legislatie prost formulata si neactualizata la timp, adica legislatia emisa in 2016 (care se aplica in 2017) facea precizarea scutiirii de la plata CASS insa era formulata "Pentru anul 2016...", deci nu se putea aplica scutire in 2017, iar cand s-a "trezit" cineva si au dat OUG de modificare, care a scos pasajul cu "Pentru 2016", era deja 6 Ianuarie 2017, de aceea luna Ianuarie nu era "scutita"
- 2) Calcule de regularizare facute dupa aproape 5 ani, de parca cineva le face cu pixul si ia datele din registre de hartie, mi se pare inadmisibil in epoca informatizarii.

Edited by teoteo, 10 October 2021 - 18:12.


#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si eu sunt in aceeasi situatie: https://forum.softpe...e-impunere-anaf

#10
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Din ce citesc inteleg ca mai sunt si altii care ati primit aceste decizii de impunere.

In cazul meu, am primit acum in ian, februarie, pe SVP niste decizii de impunere de plata CASS din 2017,  2018, 2019, datorii de aprox 2500 lei+penalitati, dob aprox500 lei deci aprox 3000 de lei. Evident ca era sa fac infarct cand am vazut.. nu stiam  despre ce este vorba pentru ca eu nu sunt in Romania, nu am contract de munca  si nu stiam sa am sa am venituri generatoare de cass.
Am cerut la Anaf informatii si mi-a spus sa cer adeverinta de venit pe Spatiul virtul sa vad la ce venituri au calculat cass, am primit aceste adeverinte, in care apar niste dividente de 70lei in 2017, 104 lei in 2018 si 160 in 2019. de care au habar nu aveam pentru ca nu am ridicat acesti bani, Eu am acel certificat de actionar la Petrom, acele certificate care s-au dat in 1996, cred ca va mai aduceti aminte si multi detineti la diferite firme.
Acum nu inteleg pentru un venit de aprox 100 de lei tb sa achit cass la ce valoare, la 12 sal minime? sau la valoarea sumei incasate? Nu mi se pare normal ca pentru asa sume mici sa fii nevoit sa platesti aceste sume. Daca aceste dividente depaseau valoarea celor 12 salarii, mai intelegeam dar asa??
Nu stiu unde sa fac contestatie, mai ales ca eu nu beneficiez de servicii medicale din Romania, eu sunt asigurat si beneficiez de card de sanatate in De.

Prin urmare unde ar trebui sa scriu in spatiul privat sa ma lamureasca pentru ca in tara nu pot ajunge monentan.

Voi cum ati procedat?



#11
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Pentru 2018 si 2019 nu cred ca ti-a calculat cineva cass pentru veniturile de care zici. Nu se calculeaza cass pentru venituri mai mici de 12 salarii minime.
Mai degraba cred ai decizii pentru 2017, 2016, 2015.
De casss-ul pentru 2015 nu poti scapa. insa, incepand din 2016, in cazul in care nu esti rezident in Romania, NU datorezi cass in Romania - art.153 din codul fiscal.
Scrie-le pe spv si anexeaza si dovada ca esti rezident in De. Ar trebui sa anuleze deciziile pentru 2016 si 2017 si accesoriile aferente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate