Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Casa Balotesti in regim DIY

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#19
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Scuze că mă bag să întreb dar casa de cate persoane va fi locuită? Mi se pare măricică. Nu te sperie perspectiva viitoarelor costuri la utilități?

#20
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Momentan 2, in viitorul nu foarte indepartat probabil 3 sau chiar 4. Nu ma sperie costul la utilitati tocmai pentru ca am mers pe izolatie buna peste tot, ventilatie cu recuperare de caldura, pompa de caldura pentru a evita dependenta de gaze. In plus avand totul electric pot suplimenta cu sistem fotovoltaic on grid, asta daca se mai pastreaza finantarea nermbursabila de la AFM

Edited by nightmare392, 30 September 2021 - 15:30.


#21
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
Salut, pentru ca nu s-a raspuns la intrebarile acestea, incerc eu sa ofer cateva detalii din perspectiva mea (casa cu arhitectura similara, finalizata in 2021, urmeaza si un jurnal, probabil Posted Image

1. Apa de ploaie merge direct in canalizare, in principiu. Se poate evident face un sistem separat prin care se conecteaza pluvialale intr-un bazin, pentru utilizarea ulterioara a apei de ploaie.

2. In cazul meu au fost mai multe motive, le enumar fara ca intre ele sa fie un rating al importantei:
a. nu imi plac acoperisurile cu sarpanta;
b. in general, acoperisurile plate sunt mai ieftine decat cele inclinate;
c. terasa necirculabila este mai ieftina decat cea circulabila;
d. terasa necirculabila nu mi-a fost necesara intrucat am destul loc in curte pentru activitati in aer liber, nu trebuie sa ma sui pe casa pentru asa ceva;
e. terasa necirculabila ofera suficient spatiu pentru diverse scule si dispozitive, cum ar fi panouri solare pentru apa calda menajera, unitati externe de aer conditionat; accesul pentru montaj, service si intretinere este foarte facil si toate echipamentele stau ascunse, fara sa fie vizibile sau fara sa fie agatate pe fatada.

3. Apa de ploaie si zapada nu se indeparteaza de pe un astfel de acoperis. Apa curge natural prin pluviale (se face un calcul prin care se ajunge la diametrul optim al pluvialelor si, pentru mai multa siguranta, se dubleaza sau se tripleaza diametrul total al acestora. Zapada se va acumula pe acoperis si va izola termic suplimentar acoperisul in iernile geroase. Apoi se va topi si o va lua la vale prin pluviale. Legat de termo si hidroizolatie sunt posibile multe solutii tehnice, depinde de proiectant si de buzunarul clientului. Cele mai des intalnite sunt terasele hidroizolate cu membrane bituminoase in doua straturi, dintre care ultimul cu ardezie pentru a proteja ultimul strat de actiunea razelor ultraviolete. Sub aceste doua membrane se gaseste de obicei o sapa armata, termoizolatie din diverse materiale, un strat de bariera de vapori si difuzie, un beton de panta. Evident ca pantele trebuie calculate si, mai ales, executate corect, pentru ca apa nu are voie sa balteasca pe acest acoperis, care va ramane curat dupa fiecare ploaie. Pe site-urile producatorilor de membrane se gasesc stratigrafiile pe care acestia le recomanda.

Aceste acoperisuri au si dezavantaje, fireste. Depinde insa de fiecare sa aleaga arhitectura si solutiile tehnice care i se potrivesc. In opinia mea cea mai mare problema este de natura psihologica, este interesant sentimentul ca stai permanent cu o piscina deasupra capului.


View PostOiolyka, on 30 septembrie 2021 - 12:53, said:

Salut si bafta la proiect!

Intrebare(i) de incepator (?):

1. Asta inseamna ca o eventuala recuperare a apei de ploaie si folosirea ei la irigatii nu mai e posibila in cazul asta?

2. De ce anume v-ati hotarat pentru terasa necirculabila pe acoperis?

3. Cum se indeparteaza eventuale cantitati masive de zapada/ploaie respectiv este necesar asa ceva? Daca nu, ce elemente de termo si hidroizolatie sunt necesare in cazul acestui acoperis tip penthouse?

Edited by travelpouch, 01 October 2021 - 17:11.


#22
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View PostOiolyka, on 30 septembrie 2021 - 12:53, said:



Salut si bafta la proiect!

Intrebare(i) de incepator (?):

1. Asta inseamna ca o eventuala recuperare a apei de ploaie si folosirea ei la irigatii nu mai e posibila in cazul asta?

2. De ce anume v-ati hotarat pentru terasa necirculabila pe acoperis?

3. Cum se indeparteaza eventuale cantitati masive de zapada/ploaie respectiv este necesar asa ceva? Daca nu, ce elemente de termo si hidroizolatie sunt necesare in cazul acestui acoperis tip penthouse?

4. Ce alternative exista la umplerea golului peretilor din gips carton? Vata, paie, lana de oaie, spuma, nisip, sticla pisata Posted Image) etc.?

Imi cer scuze, nu vazusem postarea ta, dar ai primit mai sus raspunsurile in mare parte. Cand am scris ca pluvialele vin prin ghene prin care trec si alte tevi ma refeream la spatiul in sine prin care vin tevile, nu la tevile in sine. Pluvialele sunt conducte separate, cu care pot face orice dupa ce ies in afara casei (recuperare pentru irigatii, drenare in pamant etc). Pentru golul din peretii de gips carton inca ma gandesc si mai caut alternative la vata minerala, care sa izoleze fonic mai bine. Nu vreau pereti de zidarie, pentru ca o sa ii fac cu mana mea si nu imi permite timpul sa stau sa zidesc, apoi sa sap santuri pentru instalatii, apoi sa tencuiesc si sa dau si cu glet. Cu gips carton rezolv rapid, cu munca mai putina si mizerie mai putina si pe viitor daca vreau sa recompartimentez, se face mult mai simplu si mai curat

#23
Oiolyka

Oiolyka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2021
Mersi amandurora pentru raspunsurile edificatoare!

@ Travelpouch: O casa tip penthouse mi se pare foarte faina ca alura si moderna! Insa cand e vorba sa fie casa in care sa traiesc eu, oricat am trecut prin toate modelele, tot la vila toscaneza ori asa-zisa vila de oras ma opresc. Mi se pare casa perfecta :) Felicitari ca ti-ai finalizat-o!

@Nightmare: Nu stiu daca te ajuta cu ceva, banuiesc ca v-ati gandit de zeci de ori inainte, dar, nu strica sa iti spuna cineva de doua ori: Atentie la peretii de gips carton, daca vreti chestii agatate de perete, de la tablouri, suporturi de ghiveci pana la mobila. Eu in capul meu as suspenda absolut tot, daca s-ar putea, covoare cat mai putine, robot din ala de se plimba sa aspire. La dolce vita Posted Image

#24
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Si noi vrem la fel: covoare putine, aspirator robot. Contrar opiniei generale, lucrurile stau foarte bine agatate pe pereti de gips carton, atata timp cat sunt folosite accesoriile de prindere potrivite. Pentru mobila de bucatarie, care este grea, vor exista intarituri din profile in spate.

Edited by nightmare392, 02 October 2021 - 06:01.


#25
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Si o postare in direct de pe santier. Am terminat de sapat impreuna cu socrul meu santul pentru una din tevile de canalizare. Acum facem proba sa fie panta ok cat de cat, apoi bagam compactorul pe fundul santului, nisip si teava.

Attached Files


Edited by nightmare392, 03 October 2021 - 15:39.


#26
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

View Postnightmare392, on 29 septembrie 2021 - 17:25, said:

Probabil nu ai vazut, pentru ca in 99% din cazuri peretii sunt goi in interior si cu o singura placa pe fiecare fata si e normal sa se auda prin ei. Acum nu e exclus sa inlocuiesc vata minerala cu un alt material, care sa izoleze fonic mai bine.
Nu confunda izolarea acustica cu cea fonica. Sunt lucruri diferite.

View Postnightmare392, on 03 octombrie 2021 - 15:38, said:

Si o postare in direct de pe santier. Am terminat de sapat impreuna cu socrul meu santul pentru una din tevile de canalizare. Acum facem proba sa fie panta ok cat de cat, apoi bagam compactorul pe fundul santului, nisip si teava.
Compactor pe fundul santului? Pentru ce?

#27
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View Posttalica, on 04 octombrie 2021 - 13:52, said:

Compactor pe fundul santului? Pentru ce?

Am sapat prea mult in vreo cateva locuri si am adaugat pamant

#28
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Intre timp am finalizat cel mai lung traseu de scurgere si mai am putin la cel care preia din coloana care vine de la etaj si din baia de la parter.

Attached Files


Edited by nightmare392, 05 October 2021 - 21:39.


#29
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Si din nou scurgeri. Oficial e cea mai complicata parte de pana acum: sapat, taiat si asezat tevi, masurat de 10 ori panta inainte sa acopar.

Attached Files


Edited by nightmare392, 06 October 2021 - 20:47.


#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postnightmare392, on 05 octombrie 2021 - 21:39, said:

Intre timp am finalizat cel mai lung traseu de scurgere si mai am putin la cel care preia din coloana care vine de la etaj si din baia de la parter.
Ca la manual 2 cm per m .
Acea scurgere v-a fi folosita si or pluviale?
Ce masura/garantie ai ca in timpul constructiei datorita utilajelor mari, nu vor fi afectate elemente (nu deterioare, ci modificare panta) ?

#31
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Traseul lung va fi folosit doar pentru scurgerea de la bucatarie (chiuveta, masina de spalat vase), cealalta pentru bai. Pluvialele folosesc alte tevi separate. In interiorul fundatiei nu vor intra utilaje grele, deci nu prea mai are cine sa modifice panta si oricum am pus nisip si sub si peste ele, apoi pamant si, unde e traseul mai sus, nu am compactat acum, o sa compactez dupa ce mai adaug pamant, ca sa nu afectez tevile

Edited by nightmare392, 07 October 2021 - 06:15.


#32
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Intre timp am bagat copexuri pentru instalatiile din exterior si am fasonat si pus pe pozitie fierul pentru grinzi. Daca ma lasa ploile o sa merg sa leg fierul si sa incep cofratul la exterior. Am uitat sa fac poza cand am terminat de pus fierul, asa ca am facut una acum de pe una din camerele de supraveghere, sper sa se vada ok.

Attached Files



#33
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Am mai prins 2 zile de munca si am terminat grinzile de echilibrare, dar m-a apucat noaptea si nu am apucat sa fac poze. Din pacate o accidentare a sotiei la genunchi, care s-a lasat cu operatie de reconstructie a ligamentului incrucisat anterior si recuperare, ne tine destul de mult departe de santier si in mare parte lucrez singur, pana se recupereaza. Oricum dupa ce turnam placa si grinzile de echilibrare, probabil punem pauza pe anul acesta, pentru ca deja vine frigul si probabil va incepe sa ploua mai des.

Edited by nightmare392, 28 October 2021 - 17:26.


#34
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Intre timp mai pun niste poze mai vechi, de cand am facut baraca pentru scule. Trebuia sa le pun in primele postari, dar am uitat. Probabil o sa observe cineva ca am gresit chertarea la grinzile din mijloc de la partea de jos (trebuiau decupate cele de pe capete in partea de sus), mi-am dat seama dupa ce le-am taiat.

Attached Files


Edited by nightmare392, 28 October 2021 - 17:49.


#35
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Cui ii iese din prima ca la carte? Ce puteai face in schimb, era sa mai simplifici structura de rezistenta a magaziei. Dar... daca la finalul constructiei nu-ti ramane loc de garaj poti parca linistit SUV-ul pe acoperisul magaziei Posted Image

Edited by romeo_id, 29 October 2021 - 07:18.


#36
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Intr-adevar cred ca puteam sa fac mai simpla magazia, mai ales ca e temporara si o voi demola dupa ce e gata casa. Garaj am deja si SUV nu am, deci o sa incerc sa vad daca incape elicopterul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate