Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Laptop docs/browser/posibil programare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Buna seara,
  Am nevoie de un laptop nou. Il voi luam pana duminica.
  Nu am nevoie de placa video.
  Il voi folosi la documente office, tab-uri multe in browser, mail si posibil programare (posibil un server tomcat, dar nu zilnic).
  Diagonala 15 inch.

  Acasa il voi folosi cu monitor si tastatura separata.
  As vrea sa aibe o baterie durabila, daca puteti sa imi spuneti dupa ce criterii sa caut.

  Buget: 3500-4000 RON.
  Eu ma gandesc la un procesor cu 4-6-8 nuclee si 16GB RAM si posibil Wi-Fi 802.11 ax, restul nu prea stiu. Nu prea as vrea componente lipite, mai ales bateria, dar e complicat sa gasesti asa ceva.

Sunt ok aceste modele ?
https://www.emag.ro/...m/pd/DN4V1KMBM/
https://www.emag.ro/...1/pd/DZ28S2MBM/

#2
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
As vrea sa fie silentios, am uitat sa mentionez.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostVarfDeAtom, on 02 iunie 2021 - 22:44, said:

As vrea sa fie silentios, am uitat sa mentionez.
Eu as prefera unul care are acces direct la cooler, pentru curatare.
Nu am idee ce modele sunt acum pe piata cu aceasta facilitate.

Edited by pasilla, 03 June 2021 - 00:15.


#4
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postpasilla, on 03 iunie 2021 - 00:14, said:


Eu as prefera unul care are acces direct la cooler, pentru curatare.
Nu am idee ce modele sunt acum pe piata cu aceasta facilitate.
Da, si asta e bine. Dar trebuie sa fie si silentios.

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
La asta ai acces la cooler.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JTlIVeCnnb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Din pacate nu prea mai sunt cum se faceau mai demult, cel putin nu in gama asta de pret.
Daca nu vrei sa arunci mai multi bani atunci Lenovo postat de tine e ce trebuie, nu stiu cum sta Acer-ul cu racirea, dar cum a postat si colegul mai sus, Lenovo are o racire decenta.
Eu am de la serviciu unul asemanator cu asta Ultrabook HP 14'' EliteBook 845 G7 sau daca vrei ceva mai mare Laptop HP 15.6'' ProBook 455 G7 la care le mai adaugi tu inca 8 gb de ram. Sau, de ce nu, Laptop Lenovo 15.6'' ThinkPad E15 Gen 2 insa mi se pare cam scump.
Toate au wi-fi ax iar in plus fata de Lenovo, Laptop-ul de la hp are un port usb.

#7
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Acum fix 11 luni am dat pe ThinkPad E15 similar doar ca este intel 10... 3000 lei.

#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
:)))) ai avut noroc, nu cred ca incepuse nebunia cu scoala on-line si lipsa de chip-uri. Plus ca asta e cu AMD si cica e Gen2 ... acum na

#9
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Ce ati alege dintre aceste 2 laptopuri?
https://altex.ro/lap...cpd/LAP3A8T4EA/
https://www.emag.ro/...m/pd/DN4V1KMBM/

Pentru Lenovo nu am gasit specificatii oficiale.

#10
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
As alege HP-ul 15s-eq2012nq

#11
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View PostKrotal, on 06 iunie 2021 - 18:25, said:

As alege HP-ul 15s-eq2012nq
poti sa detaliezi de ce?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
HP-ul are procesor mai bun dar memorie mai putina si personal nu-mi prezinta incredere referitor la calitate.

As opta ptr lenovo. Mai multa memorie si e totusi un Think, chiar daca nu un ThinkPad.

#13
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Posteiffel, on 06 iunie 2021 - 20:00, said:

HP-ul are procesor mai bun dar memorie mai putina si personal nu-mi prezinta incredere referitor la calitate.

As opta ptr lenovo. Mai multa memorie si e totusi un Think, chiar daca nu un ThinkPad.

Pt HP cred ca poti sa iti mai pui 8 GB RAM (pe altex e gresit, zice ca are 2 sloturi ocupate 2 * 4GB). Pentru Lenovo nu am gasit specificatii oficiale.
Multumesc pentru raspuns.

Edited by VarfDeAtom, 06 June 2021 - 20:12.


#14
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Daca le vrei tot pentru ce ai scris in primul post mai bine vezi ce ti-am recomandat in primul meu post. Dintre astea doua de acum e grea decizia, ambele au minusuri mari(a se citi nu exceleaza la nimic).HP-ul imi place ca de din aluminiu dar nu e din seriile pe care ti le-am recomandat, astea de consumer nu stiu daca sunt la fel ca cele din clasa business. O sa fie mai greu la HP sa ii faci upgrade la 16 gb ram, iti vor trebui doua placute de 8 sa le inlocuiesti pe cele de 4. La Lenovo ai 8 gb lipiti pe placa dar racirea pare sa fie mai ok si mai ai in plus inca un usb, doar ca e type C. La ambele ai doar doua porturi usb, tu stii daca ai nevoie de mai multe iar displayul e mediocru. As merge tot pe Lenovo si dintre astea doua.

#15
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postarkhangel, on 06 iunie 2021 - 21:52, said:

Daca le vrei tot pentru ce ai scris in primul post mai bine vezi ce ti-am recomandat in primul meu post. Dintre astea doua de acum e grea decizia, ambele au minusuri mari(a se citi nu exceleaza la nimic).HP-ul imi place ca de din aluminiu dar nu e din seriile pe care ti le-am recomandat, astea de consumer nu stiu daca sunt la fel ca cele din clasa business. O sa fie mai greu la HP sa ii faci upgrade la 16 gb ram, iti vor trebui doua placute de 8 sa le inlocuiesti pe cele de 4. La Lenovo ai 8 gb lipiti pe placa dar racirea pare sa fie mai ok si mai ai in plus inca un usb, doar ca e type C. La ambele ai doar doua porturi usb, tu stii daca ai nevoie de mai multe iar displayul e mediocru. As merge tot pe Lenovo si dintre astea doua.

"doar ca e type C" si ce trebuia sa fie?
Aceste 2 latopuri chiar nu exceleaza la nimic? Au procesoare bune si memorie destula.

Clasa business nu are componente lipite?

Edited by VarfDeAtom, 06 June 2021 - 22:21.


#16
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Ar fi fost mai bun un type A normal, ca ai mai multe device-uri cu acel tip de mufa (sunt adaptoare de la usb C la usb A). A, si la hp nu vad mufa pentru retea, ai doar wireless nu si cablu.
Nu cred ca au la ce sa exceleze, sunt laptop-uri pentru office, browsing si mail, duc taskuri simple de zi cu zi.
Nu le-am desfacut ca le-am avut de la serviciu si nu stiu daca au sau nu componente lipite.
Ti-am spus, mergi pe Lenovo dintre astea doua, ai ram dublu si te ajuta la alea multe tab-uri in browser.

#17
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Am luat Lenovo - 2700RON cu voucher Rabla + extra-reducere 100RON
Mersi pentru ajutor, sper ca am facut alegerea cea mai ok.

#18
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Si? Feedback? E si asta din metal? Parca asa am vazut pe undeva...
Sa il stapanesti sanatos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate