Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

20% din proprietarii de electrice revin la masinile cu combustibil fosil

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 TheWarrior, on 11 mai 2021 - 12:57, said:

Sunt rautiaciosi. Se poate incarca masina acasa peste noapte sau in w-e cu 3kW putere. Poate sa stea toata noaptea la incarcat nu e musai sa se incarce in 30 min.

Nu? Dar la semafor nu are lumea rabdare 3 secunde, si claxoneaza inca de cand e rosu sa pleci. Aplicam alta masura cand e vorba de asteptat pt. electrice?

Aia 20% au dat bani grei pe masini,

Edited by Torquemada-666, 11 May 2021 - 13:14.


#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 karapok, on 11 mai 2021 - 13:02, said:

Mi se pare misto liberalizarea asta, poti sa umfli pretul cat vrea muschiu tau, ca prostimea inghite, si inghite,
Cu un ochi in tara orbilor esti imparat.
Un consumator atent se muta si din 3 in 3 luni unde gaseste ceva convenabil.

Dar la noi e ca si cu programarea la vaccin, batranii nu stiu cu internetu..........

 Torquemada-666, on 11 mai 2021 - 13:14, said:

Nu? Dar la semafor nu are lumea rabdare 3 secunde, si claxoneaza inca de cand e rosu sa pleci. Aplicam alta masura cand e vorba de asteptat pt. electrice?

Aia 20% au dat bani grei pe masini,
Bine, acum sa fim seriosi, noaptea cam sta degeaba masina.

Intradevar, stiu si eu pe cineva plecat prin USA care face naveta 110+110km, deci cam 200 si ceva km pe zi. Esti cam la limita.
Eu ma gandeam la un orasel ca Bucurestiul unde e suficient sa incarci o data pe saptamana, si bineinteles sa stai la casa ca altfel nu prea m-as vede sa vanez locuri libere pe  la supermarketuri.
@kolfleading parca is facuse casa.

#21
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 Torquemada-666, on 11 mai 2021 - 12:31, said:

Se pare ca marea bucurie a electricelor incepe sa paleasca si proprietarii isi dau seama de realitate. Timpi perdut cu incarcarile.

https://thehill.com/...ent-of-electric

"Owners were 20 percent more likely to go back to gas-powered cars if they owned a hybrid plug-in car.
Co-authors Scott Hardman and Gil Tal detail owners’ reasons for switching back in the Nature Energy journal.
"Here, on the basis of results from five questionnaire surveys, we find that PEV discontinuance in California occurs at a rate of 20% for plug-in hybrid electric vehicle owners and 18% for battery electric vehicle owners. We show that discontinuance is related to dissatisfaction with the convenience of charging, having other vehicles in the household that are less efficient, not having level 2 (240-volt) charging at home, having fewer household vehicles and not being male."
As the researchers suggested, charging is the biggest hurdle for electric car owners as well as its best perk."


"owned a hybrid plug-in" nu sunt electricele, sunt hybride, chair asa de dificil de tradus?!

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,538
  • Înscris: 30.08.2017

 miki07, on 11 mai 2021 - 12:40, said:

E nevoie de infrastructura, si lucrurile sper ca se vor schimba in bine.

Am vazut un clip in care se spunea ca, daca toti soferii din SUA ar trece pe electrice, ar trebui crescuta capacitatea de productie cu 25%....vreo 10 ani parca la ritmul actual de dezvoltare la ei. Deci nu chiar asa de rau. Partea proasta in schimb e reteaua, nu va face fata varfurilor de consum (adica seara, cand vine omul de la servici si pune masina la incarcat).

La noi deja vara sunt zone unde pica curentul din cauza ca reteua este solicitata de aparatele de aer conditionat. Iar Enel nu pare prea preocupat de situatie.

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006
O sa ajunga ca aia cu telefonul..."unde incarc si eu o masina?"
Electrica e pretabila in oras, ptr delivery.
Nu e ptr drum lung.

Edited by marius.bunu, 11 May 2021 - 13:24.


#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,538
  • Înscris: 30.08.2017

 TheWarrior, on 11 mai 2021 - 13:20, said:

Eu ma gandeam la un orasel ca Bucurestiul unde e suficient sa incarci o data pe saptamana, si bineinteles sa stai la casa ca altfel nu prea m-as vede sa vanez locuri libere pe  la supermarketuri.
@kolfleading parca is facuse casa.

Si eu sunt de parere ca doar la casa merita acum. La bloc e doar pentru curajosi Posted Image

 marius.bunu, on 11 mai 2021 - 13:23, said:

O sa ajunga ca aia cu telefonul..."unde incarc si eu o masina?"
Electrica e pretabila in oras, ptr delivery.
Nu e ptr drum lung.

Care ai un cablu de iPhone Tesla?

Edited by george_alexandru, 11 May 2021 - 13:25.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

La noi deja vara sunt zone unde pica curentul din cauza ca reteua este solicitata de aparatele de aer conditionat.
E la fel si iarna de la radiatoare...

#26
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Masina electruca este un FÎS politic.


https://www.mediafax...n-2027-20072266

Pe ce se bazeaza? "O scădere a costului bateriilor şi utilizarea liniilor de producţie dedicate vor face automobile eletrice mai ieftine pentru cumpărători."

Baterii se produc de peste 100 de ani. A scazut costul ? NUUUUUU!!!!
Poate a crescut ...

Dar adevarul este altul :
" Maşinile electrice vor reprezenta 50% din vânzările noi până în 2030 şi 85% până în 2035, dacă politicile rămân aceleaşi.
Dar acestea ar putea atinge 100% până în 2035 „dacă UE va creşte limita de CO2 a vehiculelor şi va extinde politicile pentru stimularea piaţei”, se mai precizează în studiu. "
Adica baza este modificarea legislatiei ... "penalizari" imnese ptr motoarele cu ardere interna si subventii asisderea ptr masinile electrice ..

Si multi prosti da mai vite decat vita din grajd!!!

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu am citit, dar poate studiul ar trebui sa zica, cati din cei 20% au fost practic nemultumiti si la cati li s-a schimbat conditia astfel incat sa aiba nevoie de o alta masina. Poate azi lucrez in oras, imi iau masina electrica, maine imi schimb jobul imi trebuie masina pe benzina. Daca schimb masina nu inseamna ca am fost nemultumit de electrica. Pur si simplu mi s-au schimbat nevoile.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Chiar eram curios cand o sa deschida cineva un non-topic pe baza acelui non-articol din clipa cand l-am citit, acum cateva zile :)
E interesanta zbaterea asta, foarte interesanta.

Eu unul, in ultimii 6 ani am trecut de la diesel la PHEV benzina si acum la full electrica. Nu am de gand sa merg inapoi. Evident, sunt si unii care merg inapoi ... dar sunt doar 18-20% din cei care au facut pasul asta in USA ...
As fi curios sa vad un studiu de genul ala facut in Norvegia :)

#29
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 karapok, on 11 mai 2021 - 13:02, said:

https://economie.hot...inteligenta.htm


Mi se pare misto liberalizarea asta, poti sa umfli pretul cat vrea muschiu tau, ca prostimea inghite, si inghite, probabil ca la 1 ianuarie 2022 Romania o sa aiba preturi la energie duble fata de restul Europei

Sustin.

#30
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Mi se pare ca ar trebui sa vedem partea buna, ca 80% nu se intorc. Mi se pare un grad mare de retentie, de acceptare a noii tehnologii.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,538
  • Înscris: 30.08.2017

 ro_explorer, on 11 mai 2021 - 13:45, said:


As fi curios sa vad un studiu de genul ala facut in Norvegia Posted Image

Eu in Romania, dupa un an de Dacia Spring.

#32
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Depinde cum vezi paharul.... 80% din proprietari sunt multumiti si o sa continue sa isi cumpere electrice.
Si ce procent din cei cu masini pe carburanti fosili vor sa treaca la electrice?
Pe langa subiect: nu am masina electrica si nu sunt fan al lor (poate daca aveam, imi schimbam parerea). Cum vad eu acum, incarcatul masinilor si automonia sunt o mare problema; dar, probabil si cand platesti intre 0 si 50 de lei ca sa mergi 500 de kilometri, iti permiti sa planifici un pic mai bine). Bine, pe anunturi, cea mai ieftina masina e 5000 de euro, cam scump, mai ales ca nu stii cat mai tine bateria; cred ca o sa mai astept putin.

#33
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 cristiandrei, on 11 mai 2021 - 13:20, said:

"owned a hybrid plug-in" nu sunt electricele, sunt hybride, chair asa de dificil de tradus?!


si "18% for battery electric vehicle owners"

 bai3tzash, on 11 mai 2021 - 13:51, said:

Mi se pare ca ar trebui sa vedem partea buna, ca 80% nu se intorc. Mi se pare un grad mare de retentie, de acceptare a noii tehnologii.


Nu se mai intorc inca.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pana si vaccinurile au eficienta asemanatoare si se considera extraordinara .... 80% retentie mi se pare chiar de vis as zice.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Bursul, on 11 mai 2021 - 12:40, said:

Pe benzina nu pe gaz Posted Image


Deci restul de 80% au fost multumiti? E bine, avand in vedere ca urmatoarele generatii de electrice vor fi mai bune. Consider ca e un fenomen normal si ca nu va insemna sfarsitul electricelor.
Da, pt ca au si o masina pe langa aia electrica.

E o gluma dar adevarul e ca e mult mai simpla viata cu o electrica cand nu e singura masins.

Alt aspect e ca primii care au luat electrica ca unica masina erau si cei care oricum nu aveau nevoie de mai mult.

Edited by underb, 11 May 2021 - 14:07.


#36
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
20% este fenomenal.

Ma tem insa ca cifrele nu sunt atat de joase.

Colectare prin e-mail. Adica cine a renuntat la electrica sau hibrid si nu mai vrea sa auda, foarte improbabil sa completeze.

La care se mai adauga utilizatorii. Si in Ro, primii care le adopta sunt cei care merg foarte mult in oras.(uber, delivery, curieri, etc.)

Asta nu inseamna ca pentru restul categoriilor, sunt potrivite. Si ca procentele s-ar mentine pe intregul parc auto.

Edited by bvygKLM, 11 May 2021 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate