Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

20% din proprietarii de electrice revin la masinile cu combustibil fosil

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Se pare ca marea bucurie a electricelor incepe sa paleasca si proprietarii isi dau seama de realitate. Timpi perdut cu incarcarile.

https://thehill.com/...ent-of-electric

"Owners were 20 percent more likely to go back to gas-powered cars if they owned a hybrid plug-in car.
Co-authors Scott Hardman and Gil Tal detail owners’ reasons for switching back in the Nature Energy journal.
"Here, on the basis of results from five questionnaire surveys, we find that PEV discontinuance in California occurs at a rate of 20% for plug-in hybrid electric vehicle owners and 18% for battery electric vehicle owners. We show that discontinuance is related to dissatisfaction with the convenience of charging, having other vehicles in the household that are less efficient, not having level 2 (240-volt) charging at home, having fewer household vehicles and not being male."
As the researchers suggested, charging is the biggest hurdle for electric car owners as well as its best perk."

https://newsweek.ro/...HdLSwPU5QgCzIGU

”Socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg”. Conform unui studiu realizat de Nature Energy, aproximativ 20% dintre automobiliștii din California care au optat pentru un vehicul electric vor să facă pasul înapoi la o mașină termică, cu motor pe benzină sau motorină.

Infrastrutura din tari foarte dezvoltate si cu putine masini electrice a sfatuit lumea sa nu mai incarce iarna masinile acasa. Super, nu?

"Infrastructura electrică din Statele Unite este pe 120 V, față de 220 V în Europa. Bine, asta nu înseamnă că pe „bătrânul continent” n-are fi probleme. În iarnă, de exemplu, în mai multe regiuni din Franța și Marea Britanie, proprietarii de mașini electrice au fost sfătuiți să nu mai încarce bateriile acasă pentru a nu intra rețelele în colaps."

Poate le returneaza si banii pe masinile electrice, ca doar oamenii au platit dupa reclama si marketingul efectuat. Cumva marketing fenta. Electricgate?

La cat mai mare procentul.

Edited by Torquemada-666, 11 May 2021 - 12:34.


#2
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,329
  • Înscris: 15.10.2007
cum? nu se poate asa ceva? pai pica la ei reteaua? nu se poate.

#3
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Culmea este ca am citit un studiu ca se scumpeste energia electrica de la 1 Iulie, usor usor o sa coste plinul de electric mai mult ca unul pe gaz....

#4
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
De ce nu trec pe butelie?

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,965
  • Înscris: 18.09.2008
E nevoie de infrastructura, si lucrurile sper ca se vor schimba in bine.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Pe benzina nu pe gaz Posted Image


Deci restul de 80% au fost multumiti? E bine, avand in vedere ca urmatoarele generatii de electrice vor fi mai bune. Consider ca e un fenomen normal si ca nu va insemna sfarsitul electricelor.

#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Mi se pare normal, deocamdată nu sunt practice. Atunci când într-adevăr vom avea mașini cu autonomie (reală) de 800-900 km și încărcarea rapidă va fi pe toate gardurile, probabil va fi mult mai bine.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

View Postkarapok, on 11 mai 2021 - 12:38, said:

Culmea este ca am citit un studiu ca se scumpeste energia electrica de la 1 Iulie, usor usor o sa coste plinul de electric mai mult ca unul pe gaz....
Lasă studiul că deja prețul energiei s-a dublat în ultimele 2 săptămâni

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbritneysbitch, on 11 mai 2021 - 12:41, said:

Mi se pare normal, deocamdată nu sunt practice. Atunci când într-adevăr vom avea mașini cu autonomie (reală) de 800-900 km și încărcarea rapidă va fi pe toate gardurile, probabil va fi mult mai bine.
Singurii care nu vor asta, sunt mecanicii si aia care au toba groasa la tigaie :lol: Cum sa se mai faca remarcati in cartier noaptea la 23:00?

View Postkarapok, on 11 mai 2021 - 12:38, said:

Culmea este ca am citit un studiu ca se scumpeste energia electrica de la 1 Iulie, usor usor o sa coste plinul de electric mai mult ca unul pe gaz....
Era de asteptat. Am scris asta acum 2-3 ani. Orice schimbare aduce modificari de pret in sus. Bine, se va compensa cu lipsa schimbului de ulei, probleme cu injectoare si alte prostii din astea.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,497
  • Înscris: 15.06.2004
Titlu gresit - in engleza gas = carburant - in principiu benzina sau motorina. Nu gaz.

#11
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Daca tari ca Anglia, Franta nu au infrastructura, atunci cine? Si la ce infrastructura au ei, nu se apuca acuma sa o schimbe pe toata. Musk ai legatura.Posted Image

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003

View PostTorquemada-666, on 11 mai 2021 - 12:48, said:

Daca tari ca Anglia, Franta nu au infrastructura, atunci cine? Si la ce infrastructura au ei, nu se apuca acuma sa o schimbe pe toata. Musk ai legatura.Posted Image
Infrastructura se modifica in timp. Cand e vorba de facut bani, sa vezi ce investitii vor baga in reteaua energetica. N-apuci sa zici "diesel" ca o sa poti incarca si nava Enterprise la priza :D

#13
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Dar ce procent din cei pe gaz (benzina) au trecut pe electric?

Eu zic 100%!

Adica depinde si din ce parte a problemei privim.

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 16.10.2007

View PostTorquemada-666, on 11 mai 2021 - 12:48, said:

Daca tari ca Anglia, Franta nu au infrastructura, atunci cine? Posted Image
Sunt rautiaciosi. Se poate incarca masina acasa peste noapte sau in w-e cu 3kW putere. Poate sa stea toata noaptea la incarcat nu e musai sa se incarce in 30 min.

#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostEMPP, on 11 mai 2021 - 12:46, said:

Lasă studiul că deja prețul energiei s-a dublat în ultimele 2 săptămâni

https://economie.hot...inteligenta.htm


Mi se pare misto liberalizarea asta, poti sa umfli pretul cat vrea muschiu tau, ca prostimea inghite, si inghite, probabil ca la 1 ianuarie 2022 Romania o sa aiba preturi la energie duble fata de restul Europei

Edited by karapok, 11 May 2021 - 13:04.


#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Ce imi mai place prezentare sursei:
https://thehill.com/...hanging-america

Avem sanse de o sursa mai de doamne ajuta ?

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,893
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdanaciu, on 11 mai 2021 - 12:54, said:

Dar ce procent din cei pe gaz (benzina) au trecut pe electric?

Eu zic 100%!

Adica depinde si din ce parte a problemei privim.

Nu asa functioneaza procentajele.

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostTorquemada-666, on 11 mai 2021 - 12:31, said:

Electricgate?
Foarte tare...deci 80% din posesorii de electrice nu se mai intorc la masinile pe gaz. Posted Image

View Postkarapok, on 11 mai 2021 - 12:38, said:

Culmea este ca am citit un studiu ca se scumpeste energia electrica de la 1 Iulie, usor usor o sa coste plinul de electric mai mult ca unul pe gaz....
Deocamdata, masina electrica ma costa cam 10 lei la suta de km.
Mai e muuuuult pana cand o sa coste mai mult ca una pe gaz...

Edited by kolfleading, 11 May 2021 - 13:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate