Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

De cata putere este nevoie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Salutare, ma bate gandul la un sistem audio, dar nu am idee cam de cati watti RMS este nevoie pentru o camera de 35 m2 si inalta de 3 metri ca sa fie un sunet plin si de calitate. Nu vreau sa dau banii pe un sistem prea puternic de la care sa nu folosesc mai mult de 50% din putere. Sistemul il iau ca sa ascult muzica clasica ;)  .  Ce ziceti un Point HT 100 sau un Creative T7900 este suficient pt asa ceva? Daca nu, atunci ce?

#2
zico66

zico66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.03.2006

View PostJerusaleem, on Mar 27 2006, 20:28, said:

Salutare, ma bate gandul la un sistem audio, dar nu am idee cam de cati watti RMS este nevoie pentru o camera de 35 m2 si inalta de 3 metri ca sa fie un sunet plin si de calitate. Nu vreau sa dau banii pe un sistem prea puternic de la care sa nu folosesc mai mult de 50% din putere. Sistemul il iau ca sa ascult muzica clasica ;)  .  Ce ziceti un Point HT 100 sau un Creative T7900 este suficient pt asa ceva? Daca nu, atunci ce?

Daca ai de gand sa asculti muzica clasica sfatul meu este sa iti cumperi un sistem stereo dedicat (amplificator stereo, boxe standfloor). Armonicele muzicii clasice necesita aparate de inalta fidelitate pentru redare. La un amplificator sa stii ca este importanat pentru acest gen de muzica sa fie clasa A si cu THD <0.03%. La boxe vezi frecventa 35-20000 hz. Puterea 40 w RMS pe canal este suficienta. Sa stii ca eu am la calculator Megaworks de la Creative si in nici un caz nu se preteaza la auditii de muzica clasica. Bafta in achizitionarea sistemului  :peacefingers:

#3
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
iti trebuie un sistem care sa redea cat mai liniar sunetul.nu e cazul sistemelor 5(2).1 la care se aude mai tare basul foarte jos si intervalul de sus al mediilor +cel de jos al inaltelor

boxe de compresie!!!(inchise)

#4
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Am inteles, dar chiar nu ma asteptam ca sistemele 5.1 - 7.1 pt PC sa nu fie apte pt asa ceva. Zico cam ce sistem Hi-Fi crezi ca mi-as lua cu 1000 de euro si de fapt ce mi-ai recomanda?

#5
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Am cautat putin pe net si am gasit cam asa ceva. Amplificator Pioneer A209 la 200 E   + 2 boxe JBL E90 la 477 Euro http://www.aoy.ro/cu...b6fb0a3f7ca8166 . Ce ziceti se
merita banii?  

Stiu ca multi or sa rada, dar n-am mai avut sistem amplificator + boxe inainte si nu stiu. Exact ce si cat se amplifica si ce alt rol mai are amplificatorul?

Edited by Jerusaleem, 28 March 2006 - 22:26.


#6
zico66

zico66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.03.2006

View PostJerusaleem, on Mar 28 2006, 19:45, said:

Am inteles, dar chiar nu ma asteptam ca sistemele 5.1 - 7.1 pt PC sa nu fie apte pt asa ceva. Zico cam ce sistem Hi-Fi crezi ca mi-as lua cu 1000 de euro si de fapt ce mi-ai recomanda?
Stiu ca 1000 de euro inseamna mult pentru noi si vad ca te-ai orientat la aoy ( de aici imi cumpar si eu  :coolspeak: ) . Iti recomand amplificatorul Marantz PM 4001 ( 12.6 mil. la ei dar cauta si la DOMO deoarece mai au cateva la oferta si sant in jur de 8 mil. in weekend ). Boxele JBL 90 sant cele mai bune raport pret-perfomanta-calitate ,ai grija totusi cu inaltele, tweeterul este destul de sensibil daca dai amplificatorul la maxim si ai si inaltele la maxim ( scuze ca nu am folosit un limbaj pur tehnic dar am inteles ca esti la inceput de drum). Cred ca o sa fii multumit de sistem ( mai raman si bani de un player) . Pentru a iti face o idee despre amplificatoare si clasele de amplificare citeste aici  
www.duncanamps.com/technical/ampclasses.html  
Bafta multa !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate