Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Scopul Facultatii de Inginerie Electrica, UPB.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
BaiatDeLiceu

BaiatDeLiceu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2020
Imi poate explica care este scopul acestei facultati? Ce poate face un absolvent al facultatii de Inginerie Electrica fata de un absolvent ETTI? A inceput sa ma pasioneze ideea de electricitate si nu stiu ce facultate sa aleg dintre cele doua.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
orice vrea daca il duce capul.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.electro.p...-de-invatamant/

La Energetica inveti sa produci, la Electrica te folosesti de curentii mari (motoare, actionari etc) iar la Electronica de curentii mici adica tot ce vezi pe o placa https://s3.publi24.r...89e20a0681c.jpg

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2020 - 01:19.


#4
BaiatDeLiceu

BaiatDeLiceu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2020

 neagu_laurentiu, on 30 noiembrie 2020 - 01:10, said:

http://www.electro.p...-de-invatamant/

La Energetica inveti sa produci, la Electrica te folosesti de curentii mari (motoare, actionari etc) iar la Electronica de curenti mici adica cam tot ce vezi pe o placa https://s3.publi24.r...89e20a0681c.jpg
Am inteles.. se poate sa fii un "jack of all trades" totusi? Vad ca la Electrica se fac si materii de electronica in anul 2, mie parca mi-ar placea mai mult sa lucrez cu utilaje mari, dar sa invat si electronica nu cred ca mi-ar prinde rau, nu?

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
unii lucrează cu curenți de miliamperi, ceilalți cu curenți de mii de amperi.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 BaiatDeLiceu, on 29 noiembrie 2020 - 22:40, said:

Imi poate explica care este scopul acestei facultati? Ce poate face un absolvent al facultatii de Inginerie Electrica fata de un absolvent ETTI? A inceput sa ma pasioneze ideea de electricitate si nu stiu ce facultate sa aleg dintre cele doua.
Ce clasă ești? Că ai o definiție cam vagă pentruce înseamnă electricitate.

La Electronică în principal se studiază circuite ”electronice”, adică din alea cu tranzistoare și circuite integrate de tot felul. Desfă capacul la calculator sau laptop sau la televizor și ai să vezi una sau mai multe plăci cu circuite proiectate de un inginer electronist.

La facultatea de electrică, care se numea Energetică când am fost eu student, se studiază în principal circuite de putere, rețele de distribuție a enegiei electrice, producerea energiei electrice.
La Facultatea de Electrotehnică (așa se chema acum mulți ani) se studiază în principal motoare, transformatoare și alte aplicații de putere ale energiei electrice.

În practică nu există o separare netă între aceste domenii, ele se întrepătrund, un inginer electronist poate foarte bine să proiecteze protecții și automatizări pentru stații de transformare, de exemplu.

#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
La Energetică ai și partea mecanică (generatoarele alea trebuie si ele învârtite de ceva), nu numai cea electrică. Așa că ai parte electrică (generatoare, transformatoare, aparataj de comutație), ai parte de sistem (stații de transformare și distribuție, linii de transport, protecții și automatizări) și parte mecanică (cazane și turbine, BOP).
La Electricitate, ai electrotehnică generală (teorie foarte multă, stufoasă și cam nașpa), mașini electrice (motoare, transformatoare), măsurători electrice, materiale electrice, aparataj de comutație, electronică (normală și de putere) și diferitele utilizări ale tuturor ălora. Nu de alta, dar și alimentatorul de la telefon pe care-l înfigi în priză și excitația statică de la un generator tot niște redresoare sunt...Doar că unul scoate 5V și 10A (dacă ai noroc să fie de-ăla puternic), iar celălalt 800V și 1700A. Principiile de funcționare sunt foarte similare, punerea în practică și cerințele de exploatare nu tocmai...
Electronica lucrează cu tensiuni și curenți foarte mici. Majoritatea componentelor gestionează curenți sub 1A și tensiuni sub 24V.
Și nu, un inginer electronist (pur) nu prea poate să proiecteze protecții și automatizări pentru stațiile de transformare, cel puțin nu de la zero și nu fără foarte multă experiență colaterală în domeniu. Nu de alta, dar interblocajele și logica de funcționare trebuie să i le furnizeze cineva care știe principiile de funcționare ale schemei de putere.

#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 BaiatDeLiceu, on 30 noiembrie 2020 - 01:26, said:

Am inteles.. se poate sa fii un "jack of all trades" totusi? Vad ca la Electrica se fac si materii de electronica in anul 2, mie parca mi-ar placea mai mult sa lucrez cu utilaje mari, dar sa invat si electronica nu cred ca mi-ar prinde rau, nu?

Nu asa se alege o meserie... nu dau vina pe tine, ca nici eu nu stiam.
Te uiti la cine te poate angaja, cite locuri sint si cit se plateste, Ca oricum iti e cam idinferent la visrta asta.
In ziua de azi mie electronica mi se pare mult mai flexibila si bine platita, dar nu neaparat, depinde de la caz la caz. Alta intrebare importanta pe care trebuie sa ti-o pui este daca vrei sa ramii in Romania sau nu.

Bineinteles am prespus ca ai suficienta putere intelectuala sa absorbi materia la oricare din ele.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 November 2020 - 09:39.


#9
BaiatDeLiceu

BaiatDeLiceu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2020

 DaculScoril0, on 30 noiembrie 2020 - 04:14, said:


Ce clasă ești? Că ai o definiție cam vagă pentruce ĂŽnseamnă electricitate.

La Electronică ĂŽn principal se studiază circuite ”electronice”, adică din alea cu tranzistoare și circuite integrate de tot felul. Desfă capacul la calculator sau laptop sau la televizor și ai să vezi una sau mai multe plăci cu circuite proiectate de un inginer electronist.

La facultatea de electrică, care se numea Energetică când am fost eu student, se studiază ĂŽn principal circuite de putere, rețele de distribuție a enegiei electrice, producerea energiei electrice.
La Facultatea de Electrotehnică (așa se chema acum mulți ani) se studiază ĂŽn principal motoare, transformatoare și alte aplicații de putere ale energiei electrice.

În practică nu există o separare netă ĂŽntre aceste domenii, ele se ĂŽntrepătrund, un inginer electronist poate foarte bine să proiecteze protecții și automatizări pentru stații de transformare, de exemplu.
Sunt a 12 a, dar m-am mai lamurit acum care e treaba cu aceste domenii. Mersi tuturor!


 vrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2020 - 09:37, said:



Nu asa se alege o meserie... nu dau vina pe tine, ca nici eu nu stiam.
Te uiti la cine te poate angaja, cite locuri sint si cit se plateste, Ca oricum iti e cam idinferent la visrta asta.
In ziua de azi mie electronica mi se pare mult mai flexibila si bine platita, dar nu neaparat, depinde de la caz la caz. Alta intrebare importanta pe care trebuie sa ti-o pui este daca vrei sa ramii in Romania sau nu.

Bineinteles am prespus ca ai suficienta putere intelectuala sa absorbi materia la oricare din ele.
Nu stiu, dar electricitatea pare distractiva, pana acum am lucrat doar chestii teoretice, am cautat carti de circuite si nu mi se pare prea greu (inca). As dori sa fac si chestii practice dar nu prea stiu cum sa incep..

#10
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
in Romania, scopul facultatilor e bunastarea profesorilor.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 vrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2020 - 09:37, said:


In ziua de azi mie electronica mi se pare mult mai flexibila si bine platita, dar nu neaparat, depinde de la caz la caz. Alta intrebare importanta pe care trebuie sa ti-o pui este daca vrei sa ramii in Romania sau nu.


Nu numai electronica,ci si energetica,avand in vedere ca electricitea este una dintre sursele alternative sigure de producere a energiei.Ca-s eoliene,ca-s fotovoltaice,toate au la baza energetica.Iar viitorul se arata roz acestei ramuri.

#12
c_nedelcu

c_nedelcu

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2020

 BaiatDeLiceu, on 29 noiembrie 2020 - 22:40, said:

Imi poate explica care este scopul acestei facultati? Ce poate face un absolvent al facultatii de Inginerie Electrica fata de un absolvent ETTI? A inceput sa ma pasioneze ideea de electricitate si nu stiu ce facultate sa aleg dintre cele doua.

"Facultatea de Inginerie Electrică asigură absolvenţilor competenţe teoretice şi practice în domeniul ingineriei electrice, prin formarea de abilităţi tehnice şi informatice pentru cercetare, proiectare şi creare de software dedicat.
Misiunea facultăţii este formarea de specialişti cu competenţe şi abilităţi superioare in domeniul ingineriei electrice şi domenii conexe la cele trei niveluri: licenţă, masterat şi doctorat, precum şi dezvoltarea de cercetări teoretice şi aplicative de cel mai înalt nivel.
Facultatea de Inginerie Electrică, prin programele sale de studiu, răspunde necesităţilor pieţei muncii de la noi din ţară şi evoluţiei generale a acestei pieţe, punctele forte ale facultăţii fiind: concepţia diversificată a ofertei curriculare la nivelul studiilor de licenţă, programe de master cu caracter de aprofundare, corp profesoral caracterizat prin competenţă ridicată, cercetare ştiinţifică fundamentală şi aplicativă de nivel înalt, baza materială in continuă modernizare, integrarea în aria europeană a educaţiei şi cercetării."

Raspuns dat / gasit pe siteul facultatii...deci cam acesta este scopul acestei facultati.

P.S. ca si absolvent al acesti facultati ( pe vremea mea facultatea se numea Facultatea de Electrothenica...din cate vad numele de Faculatea de Inginerie Electrica a luat-o in anii 2005 / 2006 ).

http://www.electro.p...-de-invatamant/

P.S. vad ca s-au scos / comasat in alte facultati trei domenii de licenta care existau pe vremea mea : "Ingineria Sistemelor Electroenergetice" ( acesta a fost domeniul meu de studiu din cadrul facultatii...in momentul de fata vad ca se studiaza in cadrul facultatii de Energetica ), domeniul de licenta "Electrotehnica" care nu mai apare nicaieri respectiv "Inginerie Fizica" care vad ca acum apare ca specializare in cadrul facultatii de Stiinte Aplicate.

#13
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 BaiatDeLiceu, on 30 noiembrie 2020 - 12:44, said:

electricitatea pare distractiva
Nu e nimic distractiv. Tot ce o sa vezi in cei 4 ani de studiu sunt kilometri de formule insirate random si aiurea pe tabla fara context.
Cine reuseste la facultatile astea ? Pai cei care reusesc de exemplu la o facultate de drept sau de medicina ar putea sa faca usor si orice electrica, electronica pentru ca e DOAR DE TOCIT formule pe de rost, iti trebuie doar memorie, nici macar nu iti trebuie context, nu trebuie sa stii despre ce vorbesti, doar toceala. Aveam un coleg care facea si dreptul si o electrica din asta in acelasi timp, el nu vedea diferente intre facultatile astea, lua doar cursurile, tocea si asta era.

Edited by _-AppleS-_, 30 November 2020 - 21:15.


#14
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
La etti ii multă toceala, la semnale si sisteme înțeleg tot ce se face la seminar si laborator, insa el ne da test la materia de curs(dacă nu iei 5,nu intri in examen), efectiv nu înțelegi nimic din matematica aia teoretica fara logica, de ce face asa ceva daca vede ca lumea înțelege la seminar si laborator...? In fine, facultatea in RO este praștie. Învață tu pentru tine ce te interesează, fa un portofoliu puternic si in rest doar trece facultatea...

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
E adevarat, daca nu te duce capul ti se pare ca e de tocit.
In realitate totul e logic. SInt niste formule de tinut minte dar nu chiar asa multe.

 BaiatDeLiceu, on 30 noiembrie 2020 - 12:44, said:

Nu stiu, dar electricitatea pare distractiva, pana acum am lucrat doar chestii teoretice, am cautat carti de circuite si nu mi se pare prea greu (inca). As dori sa fac si chestii practice dar nu prea stiu cum sa incep..

Daca ai ajuns a visrta asta si nu ai pus mina pe un kit d-ala de facut un radio ceva, insemna ca de fapt nu ai nici o dorinta.
Asta nu e tragic, multi au inceput asa. DAr cind spui ca e simplu, la ce te referi, problemele elementare de gimnaziu?

#16
BaiatDeLiceu

BaiatDeLiceu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2020

 vrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2020 - 22:48, said:

E adevarat, daca nu te duce capul ti se pare ca e de tocit.
In realitate totul e logic. SInt niste formule de tinut minte dar nu chiar asa multe.



Daca ai ajuns a visrta asta si nu ai pus mina pe un kit d-ala de facut un radio ceva, insemna ca de fapt nu ai nici o dorinta.
Asta nu e tragic, multi au inceput asa. DAr cind spui ca e simplu, la ce te referi, problemele elementare de gimnaziu?

Nu cred ca sunt chiar de gimnaziu
Am rezolvat circuite cu diode si tranzistoare pana acum, pe care le-am gasit la The Organic Chemistry Tutor. De asemenea am luat o carte numita "Electric Circuits" de Nielsen & Riedel, am ajuns la circuite de curent alternativ trifazate, nu pare rocket science pana acum. Pentru chestii mai practice ma uit la ElectroBoom pe youtube insa se pare ca ai nevoie de foarte multe dispozitive si componente ca sa faci ceva :(

Pe viitor vreau sa termin cartea aia si sa ma apuc de "The Arts of Electronics", si mai am in planuri sa studiez si campul electromagnetic si o carte despre semnale. Nu stiu de unde sa iau diferite componente, dar as cumpara daca nu ar fii foarte scumpe

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 RazvanEtti, on 30 noiembrie 2020 - 21:50, said:

La etti ii multă toceala, la semnale si sisteme înțeleg tot ce se face la seminar si laborator, insa el ne da test la materia de curs(dacă nu iei 5,nu intri in examen), efectiv nu înțelegi nimic din matematica aia teoretica fara logica, de ce face asa ceva daca vede ca lumea înțelege la seminar si laborator...? In fine, facultatea in RO este praștie. Învață tu pentru tine ce te interesează, fa un portofoliu puternic si in rest doar trece facultatea...

Am avaut colegi asa, m-am intilnit cu ei dupa aia, unul lucra la un aparat de ala de printat poze, Una a ajuns asistenta "prin alianta".
Matematica aia sa stii ca se face peste tot... de altfel la noi totul se preda dupa carti de la altii, eventual copiate si traduse.

#18
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

 buntzi, on 30 noiembrie 2020 - 07:16, said:

Și nu, un inginer electronist (pur) nu prea poate să proiecteze protecții și automatizări pentru stațiile de transformare, cel puțin nu de la zero și nu fără foarte multă experiență colaterală în domeniu. Nu de alta, dar interblocajele și logica de funcționare trebuie să i le furnizeze cineva care știe principiile de funcționare ale schemei de putere.

Un inginer electronist nici nu are dreptul legal să proiecteze instalații electrice.

https://www.anre.ro/...fo-electricieni

Edited by stericuta, 01 December 2020 - 05:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate