Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

CASA CU TERASE

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2132 replies to this topic

#1
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
In ultima seara de locuit in apartamentul de pe Erou Iancu Nicolae, pe care l-am vandut dupa 9 ani si 4 luni de locuit, deschid jurnalul pentru casa pe care doresc sa o construiesc.

Este un plan ce pare imposibil de realizat, (pentru bugetul meu cel putin).

Am discutat cu diferiti constructori, si iesirile in consola ii sperie pe toti. Terasa circulabila ce necesita hidroizolatie, la fel.

Ma sperie reactiile voastre, dupa ce veti vedea planul, si cati imi vor spune sa renunt la acest plan, in favoarea celui de backup.

Din fericire am si un plan de backup, care teoretic mi se incadreaza in buget, fiind planul unui prieten ce construieste niste vile super bine facute, si merita si reclama pentru asta (www.xresidence.ro),
si mi-a promis ca poate sa imi dea planul casei lui individuale de 210mp construiti 173mp utili, ce teoretic, daca fac finisaje medii (nu parchet masiv, tamplarie aluminiu tripan si marmura, cum a facut el), ar trebui sa ma coste in jur de 100mii €.

Casa cu terase pe care vreau eu sa o fac, are 241mp construiti 192mp utili.
Problema este ca aceasta suprafata am calculat-o doar masurand aria parterului + aria etajului...nu am adaugat suprafata placii de beton de peste parter, si cea de peste etaj, asa cum calculeaza constructorii.

Daca as calcula placile de beton separat, as avea:
- placa de beton la fundatie de 129mp, (peste care vine parterul de 129mp construiti),
- placa peste parter 228mp (peste care vine etajul de 117mp construiti),
- placa peste etaj 149mp (acoperis terasa necirculabila)

Total placi beton 507mp, din care 110mp de terasa ar fi circulabili si ar necesita hidroizolatie, la fel ca si acoperisul terasa necirculabila de 149mp.

In rest, planul este unul cat se poate de simplu, 2 paralelpipede, plasate unul peste celalalt la 90 grade, formand un L.

Va atasez planul, care a suferit mici modificari.

Pretul estimativ primit de la constructori in stadiul “la rosu” pe structura de beton pe cadre, cu pereti neportanti de caramida - 55.000 €

Acelasi plan pe structura metalica, are pretul estimativ de 60.000€ (250€/mp) dar include fundatia pe piloti, termoizolatia numai 10cm (eu as vrea 15cm), si 3 placi de beton: parter, nivel 1, si acoperis.

Fara sa va zic eu cat este bugetul (separat de pretul pt teren), as dori sa imi spuneti
arerea voastra si cat credeti ca va costa casa cu finisaje medii.

Va atasez planul arhitectural.
Cel de structura nu este gata, pana nu ma decid daca aleg beton+caramida sau metal+osb.

Aaa, si fiti intelegatori, nu dati cu pietre Posted Image

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
la casa nu mai ai nevoie de balcoane si terase.stai pur si simplu in curte

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Interesant concept, este o casa la care primeaza design-ul, aspectul si nu functionalitatea. Daca asta este cel mai important petru tine, go for it, din pacate nu pot sa te ajut pe partea de costuri, eu ma interesez tot ca sa-mi fac o idee, dar din ce am vazut in jurul meu, daca tu faci casa asta cu 150 de mii, facuta bine, te apropii de un miracol.

Presupun ca ai si un view super, de doresti o terasa asa mare.

Edited by cristiandrei, 16 July 2020 - 07:29.


#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 KEVO82, on 15 iulie 2020 - 23:02, said:

1. Aaa, si fiti intelegatori, nu dati cu pietre

2. Acelasi plan pe structura metalica, are pretul estimativ de 60.000€ (250€/mp) dar include fundatia pe piloti, termoizolatia numai 10cm (eu as vrea 15cm), si 3 placi de beton: parter, nivel 1, si acoperis.

1.
a. iti va lua 1000 de ani din bucatarie pana pe terasa
b. terasa de sus e sublima, intreba-te de cate ori vei sta acolo dupa ce va trece entuziasmul initial
b1. as fi curios ce priveliste ai acolo
b2. o sa fie o placere sa faci curat acolo, mai ales daca se vor aduna frunze & shit

Nu ti le zic cu rautate, doar niste aspecte practice la care poate te-ai gandit, poate nu

2. Inteleg beton fundatie+placa parter, dar nu inteleg beton etaj si acoperis. Nu exista alta solutie tehnica?
2a. te asigur ca 10cm vata bazaltica + 10 cm de polistiren grafitat* vor fi arhisuficienti pentru izolatie

*care practic sunt echivalenti cu 15 cm de polistiren normal

Edit: de ce nu faci teresa de la etaj cu un decking suspendat la o anumita inaltime, astfel incat sa nu fie toata terasa circulabila si poate iesi mai ieftin cu hidroizolatia?

Edited by iladi, 16 July 2020 - 07:34.


#5
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 KEVO82, on 15 iulie 2020 - 23:02, said:

cat credeti ca va costa casa cu finisaje medii.
150 - 200k eur, doar casa in sine. Fara nimic altceva.

 KEVO82, on 15 iulie 2020 - 23:02, said:

Aaa, si fiti intelegatori, nu dati cu pietre Posted Image
Posted Image

Edited by bobitzaaa, 16 July 2020 - 08:25.


#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 KEVO82, on 15 iulie 2020 - 23:02, said:

...

Pretul estimativ primit de la constructori in stadiul “la rosu” pe structura de beton pe cadre, cu pereti neportanti de caramida - 55.000 €

Acelasi plan pe structura metalica, are pretul estimativ de 60.000€ (250€/mp) dar include fundatia pe piloti, termoizolatia numai 10cm (eu as vrea 15cm), si 3 placi de beton: parter, nivel 1, si acoperis.

Fara sa va zic eu cat este bugetul (separat de pretul pt teren), as dori sa imi spuneti
arerea voastra si cat credeti ca va costa casa cu finisaje medii.

...


Pe pielea mea, renovare totala apartament de la caramida 300 de euro mp (parchet 14mm triplu, faianta+gresie Marazzi(medii), usi Pinum(medii), instalatie electrica cupru, instalatie termica cupru, calorifere aluminiu, ferestre tripan cu rulouri insecte, rulouri aluminiu la dormitor...)


Este un proiect interesant...in Grecia cu vedere la mare cred ca ar fi superb :)

Edited by mircea812, 16 July 2020 - 08:34.


#7
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Strict subiectiv, ar merita daca pe terasa aia ai pune gazon si niste pomi(fructiferi)..; a sta la casa inseamna natura nu betoane

#8
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am dat like pentru ca ai deschis topic asa cum de altfel te-am sfatuit . Pe langa cele discutate oarecum mai extins pe pm (le postez aici daca vrei sa ramana) : nu de reactiile userilor de aici trebuie sa te sperii ci mai degraba de o eventuala decizie eronata (dpdv strategie) care poate sa iti influenteze (in rau) o buna bucata din viata.
Casa aia de backup este cel mult la jumatate comparativ cu proiectul prezentat (de la suprafete la costuri constructie/intretinere, etc.). Tu stii cel mai bine ce iti doresti, ce/cat poti sa faci pentru a obtine asta, noi doar ne dam cu parerea mai mult sau mai putin "educat"/in cunostinta de cauza. Daca vrei sa te gandesti la unele dintre observatii feel free altfel e tot ok,  doar tu esti cel responsabil pt propriile decizii. Bafta si ..inspiratie! Totusi eu zic sa ajuti inspiratia cu ceva mucna de documentare ca sa intelegi mai bine la ce "te bagi" ;)

#9
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
O arhitectura îndrăzneață ,îmi place , dar cu greșeli de axonometrie structurală, funcționalul pe parter slab slab gândit cu uși din camera de zi către alte încăperi ce dau o imagine urâtă, bucătăria stingheră și departe de terasa. Funcționalul la parter nu se leagă. Ți-aș recomanda sa ceri alte variante de funcțional până să iei o decizie finală. Gândește-te că o casa nu e o mașină sau o îmbrăcăminte care sa o schimbi cand nu îți mai place . Nu te grăbi la aceasta faza cu proiectul pentru că o să-ți pară rău mai târziu. Daca îți place o astfel de arhitectură mergi înainte cu ea, dar corectează până ajungi la o varianta cât mai optima ,atât că funcțional cât și că suprafața. Că o sugestie ,acoperișul de peste etaj l-aș face cu o șarpantă cu o panta lina ascunsa de calcane astfel încât să îți rezulte arhitectura cubica ,sa nu te duci cu costurile prea mult dar și să ai o siguranță in timp pe acoperiș. Bafta !

Repet - nu te grăbi să definitivezi proiectul până nu ai o forma finala cât mai pe placul tau. Și un proiect realizat cat mai corect ,care sa te scuteasca de neplăceri la execuție .

 catalijns, on 16 iulie 2020 - 08:47, said:

..nu de reactiile userilor de aici trebuie sa te sperii ci mai degraba de o eventuala decizie eronata (dpdv strategie) care poate sa iti influenteze (in rau) o buna bucata din viata.
Corect ..like !

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 roman_roman, on 16 iulie 2020 - 08:55, said:

Funcționalul la parter nu se leagă. Ți-aș recomanda sa ceri alte variante de funcțional până să iei o decizie finală.

Personal as face bucataria opne space cu livingul si as redistribui spatiul tehnic.

Dar, desigur sunt optiuni personale. Am uitat sa mentionez ceva despre pret: minim minimorum 150K euro.

Edited by iladi, 16 July 2020 - 09:12.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Parter
- intri direct de afară în camera de zi; iarna va fi neplăcut din perspectiva aerului rece. Știu că viscolele s-au rărit dar mai sînt și din alea deci gîndește-te la un windfang sau măcar o șicană
- camera de zi cu vedere directă la wc-ul de serviciu; de mirosuri nu mai vorbesc. Ar fi bine să ai două uși între wc și spațiile în care stai.
- spălătoria cu acces direct din camera de zi. Spațiile anexă ar trebui să fie accesate dintr-un hol secundar.
- lipsă debara. Vei avea nevoie de așa ceva.
- garajul ar fi fost bine să aibă conexiune cu zona de serviciu a casei (bucătărie, spații tehnice)
- centrala termică unde e?
- cămara sub scară - merge dar vezi că va fi mai mică decît pare în plan.
- ca să ajungi la dormitor traversezi camera de zi. E bina decă vrei să supraveghezi copiii cînd decid s-o ștergă de acasă fără să ceară voie dar altfel vă veți enerva. Dacă vrei s-o pui musai în camera de zi măcar fă-o să arate bine - un obiect la care să merite să te uiți și la care să ai cum să te uiți.
- în orice caz niciodată nu deschizi o ușă în fața scării. Mai devreme sau mai tîrziu cineva o să încaseze o ușă în față.
- lipsește structura pe care se sprijină etajul. Cei doi stîlpișori desenați acolo sînt de decor nu de structură.
Etaj
- merge. Cam risipă de spațiu dar asta nu e neapărat ceva rău.
- terasa - aș face-o parțial circulabilă și, cum a zis cineva mai sus, poți să o plantezi dacă te ține buzunarul (vei avea nevoie de o structură mai serioasă)
- nu sînt figurate scurgerile apei de pe terasă - pluviale, burlane, lași să curgă liber prin goluri în parapet?
Secțiunea A-A
- grosimea straturilor pe terasa etajului e pusă greșit. La ce dimensiuni de terasă ai cu strat de pantă cu tot vei ajunge la minim 30 cm grosime la margine ceea ce ne duce la:
- din dormitoare vei avea nevoie de trepte să ieși pe terasă sau va trebuie să rupi placa (placa terasei mai jos decît placa dormitoarelor astfel încît finisajul să fie la același nivel înăuntru și afară)
- straturile pe terasa de peste etaj sînt puse greșit - pare că aticul se sprijină pe termoizolație ceea ce în realitate nu se întîmplă. Idem la terasa circulabilă.
- nu ai termoizolație sub consola plăcii de peste etaj
Secțiunea B-B
- diversele straturi sînt desenate în dorul lelii - fără închideri, fără racorduri, cu punți reci peste tot.

Ești foarte departe de discuții cu constructori. Întîi trebuie să definitivezi ce vrei de la casa aia.

#12
pufi73

pufi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.09.2008
În privința funcționalității te-aș mai atenționat asupra unui aspect- la bucătărie electrocasnicele sunt așezate anapoda: msv departe de chiuveta( te vei plimba cu vasele murdare prin camera?), plita prost pozitionata( unde scoți evacuarea hotei?), și toate sunt așezate în spatii întunecoase, vei fi cu spatele la lumina permanent..

#13
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 bobitzaaa, on 16 iulie 2020 - 08:25, said:

150 - 200k eur, doar casa in sine. Fara nimic altceva.
108K EUR cu finisaje medii. 150K e deja definitia unui jaf. Teoretic se poate si la 95-100K dar asta implica munca personala asidua.
Casa in sine e faina, imi place ca e mult pe un singur nivel - sunt satul de scari interioare - comunistii ne-au facut sa stam unii peste altii inclusiv la case. In US am vazut cu gramada case in midwest si de peste 300 mp cu un singur nivel.

Edited by Augustus1978, 16 July 2020 - 10:11.


#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 Augustus1978, on 16 iulie 2020 - 10:06, said:

108K EUR cu finisaje medii.

Nu, nu cred ca va fi posibil. Pe acolo si ceva mai mult ne-a adus casa noastra (ma rog, cu utilitati, gard, gradina, electrocasnice) iar ce are el in plan e lejer mai complicat.

#15
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 16 iulie 2020 - 10:26, said:

Nu, nu cred ca va fi posibil. Pe acolo si ceva mai mult ne-a adus casa noastra (ma rog, cu utilitati, gard, gradina, electrocasnice) iar ce are el in plan e lejer mai complicat.

si la fel de lejer de minim 2 ori mai mare..:)

@Augustus1978 : daca se poate niste exemplificari de ce se intelege prin finisaje medii si o mica defalcare pe categorii de cheltuieli gen rosu, invelitoare, tamplarie, instalatii, tencuieli/glet, termosistem, hidroizolatii, etc. Tine cont te rog si de mp construiti/utili.. Eu zic ca la ce e acolo e greu de scos sub 200k daca ai ceva pretentii..iar la cum arata in randari casa aceea ar cam trebui sa ai altfel o sa iasa ceva ..interesant.. (in sens negativ). Presupun ca ai scos cumva cifra aia de 108k, nu ai dat la ghioc.

Edited by catalijns, 16 July 2020 - 10:54.


#16
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

Azi sunt super prins cu mutatul :(

O sa incerc pe seara sa citesc fiecare sfat in parte.

Pana atunci, o sa atasez niste randari cu exteriorul.

:)

Attached Files



#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Foarte fain, mie imi place foarte mult. Intrebarea este daca tu ai aceeasi dispunere si peisaj ca randarea.

#18
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

 iladi, on 16 iulie 2020 - 13:15, said:

Foarte fain, mie imi place foarte mult. Intrebarea este daca tu ai aceeasi dispunere si peisaj ca randarea.

Terenul este la padure, ultimul lot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate