Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Biblia si lumea noua

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar distrugerile sunt greu de reparat, când exegetul este un ”far călăuzitor” în noaptea neagră...

#38
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
https://www.gotquest...-lumii-noi.html

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 07 ianuarie 2022 - 16:38, said:


eu nu am avut decât Scripturile grecești creștine, Traducerea Lumii noi.

[ https://www.anticariat-unu.ro/uploads/products/scripturile-grecesti-crestine-traducerea-lumii-noi-p22500-0.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite, din partea ”casei”, un breloc frumos pentru tine:

[ https://img.joomcdn.net/aede791052b172619c4241d93732078edf877213_original.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 dark, on 07 ianuarie 2022 - 16:30, said:

[ https://i.ibb.co/wcZF7CP/Captura-de-ecran-din-2022-01-07-la-10-29-42.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Fusul profetic: vine curând, acum vine, iată că vine...adică mâine, peste 10 ani, sau... în generație viitoare...sau... la sfântul ”Așteaptă”...
Adică...orice imbecil își dă seama că dacă ”acum” nu este acum, și poate fi mai ...târziu, sau ... și mai târziu... și foarte foarte foarte târziu...și oricât de târziu...atunci nu mai este ”acum” ! nu are sens să mai folosești adverbul ”acum”, dacă știi prea bine că vor trece 2000 de ani, nu?

Martorii lui Iehova și fatidicul an 1914, anul când ISUS și-a început parousia...ziceau că nu va trece generația, conform Evangheliei și vine!
Ei, au trecut 80 de ani, au zis, în 1994, că ... generația este cât vrea mușchii lui Iehova să fie!
Păi...însăși termenul ”generație”, este clar delimitat în timp, nu poți veni și spune: Generația care vede ”semnul”, fără a avea un coeficient de timp! Deci o generație și de 10000000 de ani, dacă vrea Iehova! Cam așa și tu...Posted Image
Văd că împrumuți din retorica iehovistă! Dar fără prea mare succes!

Adevarat va spun ca nu va trece neamul acesta, pana se vor intampla toate aceste lucruri. (Mat.24:34)

neam = generație și ....vițăvercea! Da?

#40
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 dark, on 07 ianuarie 2022 - 17:03, said:

neam = generație și ....vițăvercea!

Da?
Da!

 dark, on 07 ianuarie 2022 - 17:03, said:

Adevarat va spun ca nu va trece neamul acesta, pana se vor intampla toate aceste lucruri. (Mat.24:34)
Neam = generație.
Ai idee dacă unii din generația căreia Isus i se adresa încă mai trăiau în anul 70? Posted Image

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 07 ianuarie 2022 - 22:02, said:

Neam = generație.
Ai idee dacă unii din generația căreia Isus i se adresa încă mai trăiau în anul 70? Posted Image

Dar ce, L-au văzut pe Christos, cumva, venind pe nori? N-are importanță, deci!

Ceea ce Marcu notează:

14:61. Isus tacea si nu raspundea nimic. Marele preot L-a intrebat iarasi si I-a zis: "Esti Tu, Hristosul, Fiul Celui binecuvantat?"
62. "Da, sunt", i-a raspuns Isus. "Si veti vedea pe Fiul omului sezand la dreapta puterii si venind pe norii cerului."
63. Atunci marele preot si-a rupt hainele si a zis: "Ce nevoie mai avem de martori?

impostorul Luca schimbă, și trece doar:

22:67. "Daca esti Tu Hristosul, spune-ne!" Isus le-a raspuns: "Daca va voi spune, nu veti crede;
68. si daca va voi intreba, nu-Mi veti raspunde, nici nu-Mi veti da drumul.
69. De acum incolo, Fiul omului va sedea la dreapta puterii lui Dumnezeu."
70. Toti au zis: "Esti Tu, dar, Fiul lui Dumnezeu?" Si El le-a raspuns: "Asa cum o spuneti; da, sunt."
71. Atunci ei au zis: "Ce nevoie mai avem de marturie? Noi insine am auzit-o din gura Lui."

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/WFnpy6y/Captura-de-ecran-din-2022-01-07-la-10-29-42.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Mori de necaz dupe cum se vede, darkule! :)

 dark, on 08 ianuarie 2022 - 08:15, said:

Dar ce, L-au văzut pe Christos, cumva, venind pe nori? N-are importanță, deci!
Deci asta trebuia să se întâmple la Căderea Ierusalimului?
Așa tălmăcește Muierușca?

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Păi...nu așa scrie? Ai citit cu atenție spoilerul de pe topicul unde discut cu Nico123?

#45
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 dark, on 08 ianuarie 2022 - 11:10, said:

Păi...nu așa scrie?
Scrie în cărțile ateiste.
Dar nu în Biblie. O, nu!

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 07 ianuarie 2022 - 17:03, said:



Fusul profetic: vine curând, acum vine, iată că vine...adică mâine, peste 10 ani, sau... în generație viitoare...sau... la sfântul ”Așteaptă”...
Adică...orice imbecil își dă seama că dacă ”acum” nu este acum, și poate fi mai ...târziu, sau ... și mai târziu... și foarte foarte foarte târziu...și oricât de târziu...atunci nu mai este ”acum” ! nu are sens să mai folosești adverbul ”acum”, dacă știi prea bine că vor trece 2000 de ani, nu?

Martorii lui Iehova și fatidicul an 1914, anul când ISUS și-a început parousia...ziceau că nu va trece generația, conform Evangheliei și vine!
Ei, au trecut 80 de ani, au zis, în 1994, că ... generația este cât vrea mușchii lui Iehova să fie!
Păi...însăși termenul ”generație”, este clar delimitat în timp, nu poți veni și spune: Generația care vede ”semnul”, fără a avea un coeficient de timp! Deci o generație și de 10000000 de ani, dacă vrea Iehova! Cam așa și tu...Posted Image
Văd că împrumuți din retorica iehovistă! Dar fără prea mare succes!

Adevarat va spun ca nu va trece neamul acesta, pana se vor intampla toate aceste lucruri. (Mat.24:34)

neam = generație și ....vițăvercea! Da?

Ca sa intelegi ce inseamna ”neam” in Scriptura, te duci la toate versetele in care apare cuvantul ”neam” in Scriptura. Eu, pana acum, am inteles asa: ca ”neamul” reprezinta toate popoarele ce se trag dintr-un stramos comun, cata vreme acel stramos a dat nastere la mai multe popoare. Cum este si cazul lui Avraam, caruia Dumnezeu i-a spus clar ca mai multe popoare se vor naste din el.
Deci, eu cred ca Hristos vorbea de neamul lui Avraam, adica toate popoarele care s-au nascut din el, cum ar fi edomitii, ismailitenii, evreii si cati or mai fi. Si cum neamul evreiesc inca n-a trecut, cu toate incercarile ce s-au facut pentru ca sa fie ras de pe fata pamantului, cred ca suntem inca in intervalul proorocit de Hristos. Dar asta inseamna si ca acest neam va trece si va veni o vreme cand nimeni nu se va  mai numi evreu sau ismailitean.

 dark, on 08 ianuarie 2022 - 08:15, said:

Dar ce, L-au văzut pe Christos, cumva, venind pe nori? N-are importanță, deci!

Ceea ce Marcu notează:

14:61. Isus tacea si nu raspundea nimic. Marele preot L-a intrebat iarasi si I-a zis: "Esti Tu, Hristosul, Fiul Celui binecuvantat?"
62. "Da, sunt", i-a raspuns Isus. "Si veti vedea pe Fiul omului sezand la dreapta puterii si venind pe norii cerului."
63. Atunci marele preot si-a rupt hainele si a zis: "Ce nevoie mai avem de martori?

impostorul Luca schimbă, și trece doar:

22:67. "Daca esti Tu Hristosul, spune-ne!" Isus le-a raspuns: "Daca va voi spune, nu veti crede;
68. si daca va voi intreba, nu-Mi veti raspunde, nici nu-Mi veti da drumul.
69. De acum incolo, Fiul omului va sedea la dreapta puterii lui Dumnezeu."
70. Toti au zis: "Esti Tu, dar, Fiul lui Dumnezeu?" Si El le-a raspuns: "Asa cum o spuneti; da, sunt."
71. Atunci ei au zis: "Ce nevoie mai avem de marturie? Noi insine am auzit-o din gura Lui."

Arhidiaconul Stefan, intaiul mucenic, L-a vazut pe Hristos venind la el pe  norii cerului si L-a vazut si stand la dreapta puterii lui Dumnezeu.

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Observ că NTR, chiar și ediția a III-a, nu conține trimiteri. Cum să tipărești o biblie, fără trimiteri?!! De ce nu au pus și trimiterile? La fel și Fidela, biblia de la Cluj. Fără trimiteri. Nu putea să le ia de la Cornilescu, gata făcute? Trimiterile? Ha?Posted Image

Nu știu pe care să o cumpăr, oscilez între Fidela și NTR. Dar vreau cu trimiteri!Posted Image

M-am hotărât să mă apuc de studiu, la modul serios! Vreau să citesc Biblia!

#48
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Trimiterile sunt în general bazate pe doctrină (a traducătorilor) și sunt astfel o metodă subtilă de a îndoctrina.

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar indiferent cum ar fi, sunt utile, acele trimiteri, în cadrul textului biblic.

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Nu ar strica să cumpăr și Biblia Fidelă. Este pe EMAG.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Așa că voi avea: Fidela 2015, NTR 2021, Cornilescu 1989, Cornilescu 2010, Anania Bartolomeu, o biblie veche ortodoxă și cam atât.

Eu cred că sunt suficiente. Voi citi NTR, apoi Fidela, pe rând. Voi face mental o comparație între cele două și cu Cornilescu, pe care am citit-o deja de un milion de ori. Zilnic.

Aș fi avut și Scripturile grecești creștine traduse de Martorii lui Iehova, dar am aruncat-o. De ce am făcut asta? Fiindcă nu mi-a plăcut limbajul și știu din comentarii serioase că acei traducători nu sunt cunoscători ai limbilor vechi, greaca veche, ebraica, aramaica, siriaca (dialect al aramaicii).

#51
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022
Editia Cornilescu 2010 de cine a fost redactata ?
In rastimp de 10 ani adventistii mereu veneau cu rectificari si spuneau ca in scrierile grecesti a NT spune diferit. Ma gandesc ca vor scoate si adventistii o editie revizuita.

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 08 august 2022 - 14:11, said:

Editia Cornilescu 2010 de cine a fost redactata ?

Am luat-o de pe Maranata. E cu trimiteri, dar limbajul e tot învechit. Nu am Cornilescu 2019 și nici nu găsesc de cumpărat online.
Ai aici toate bibliile după 2010:


https://forum.teolog...opic.php?t=3793

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 mario_bril, on 19 mai 2013 - 22:43, said:

Este o ipoteza, ce ia in considerare tocmai faptul ca cele trei Evanghelii sunt sinoptice, rezultand invariabil o sursa comuna, numita Q. Si istoricii o plaseaza undeva in jurul anilor 35. De exemplu Bart Ehrman.

Vorbești prostii!Posted Image
Erudiții cred în existența sursei ”Q”, nu pentru că sunt 3 evanghelii sinoptice, ci pentru a justifica, dimpotrivă, diferențele dintre cele 3 evanghelii, adică ce au Luca și Matei în plus față de Marcu. Argumentul că sunt sinoptice rezidă în faptul că Matei a folosit Marcu, iar Luca a folosit Matei și Marcu.
Bart Ehrman și Bobby Price cred în existența ”Q”, dar Geza Vermes nu crede.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015

Marcu 3:21 Și când au auzit prietenii săi, s-au dus să îl prindă; fiindcă spuneau: Și-a ieșit din minți.

Vezi, Logic? Posted Image Traducerea este contrafăcută. Nu așa scrie în original! Americanul acela a tradus o biblie după noile ”aranjamente”. Nu o mai cumpăr! Ce să le arăt eu pocăiților, că zicea Celsus? :huh:
Măcar NTR are ”ai Lui”, ceea ce, corespunde cu textul grecesc!

Chiar și BVA, redă bine:

21Când au auzit ce se întâmpla, rudele lui Isus au venit să Îl ia dintre ei, gândind că a înnebunit. Ei ziceau: „Nu mai este în toate facultățile mentale!”

Rudele! Mama, frații.Posted Image  Dar nu prietenii! Isus nu avea prieteni, era un geniu neînțeles!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate