Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ati reusit sa va realizati in Romania?

  • Please log in to reply
464 replies to this topic

#37
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 24 ianuarie 2020 - 15:28, said:

Păi tu te compari cu in It-st, inginer, medic, jurist, expert contabil, arhitect etc etc? Posted Image
Sau instalator, electrician, mecanic auto etc Posted Image

Ideea e ca in vest, orice muncitor, functionar, chiar si incepator, poate plati chiria la o garsoniera, utilitatile, transportul, alte angarale (haine etc) si mai ramane si cu 2-300 de euro. La noi, ca sa faci astea, deja trebuie sa ai salariu peste medie. Nu toata lumea poate fi ITist, medic, profesor, nicaieri nu este! De fapt, in Romania, pana nu demult, profesorii si medicii cautau prin gunoaie sau trebuiau sa primeasca spaga, atentii de la pacienti, elevi etc etc. doar ca sa manance. Au fost spitale in care medicii stateau 10-12 ore si nu le era asigurata o masa la pranz... Deci nici efortul si performanta nu garantau realizarea.

Edited by aaaa4567, 24 January 2020 - 15:41.


#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cunosc instalatori mediocrii care nu ies din casa si nu raspund la telefon pt mai putin de 1500 lei pe zi, din care ei raman cu +/- 900, si au zilnic de lucru.
Daca aduni 24 de zile ca lucreaza si sambata, tot iese foarte putin fata de cat ar putea castia in SUA, dar aici gasesc mai usor mancare buna, tot foarte greu dar mai usor si mai ieftin ca in state, unde e foarte ieftina mancarea proasta si foarte scumpa cea buna. Si nu au inca nici servicii medicale si medicamente de multe sute de ori mai scumpe, chit ca e o tendinta sa ajunga mari si in Ro de cand companiile farmaceutice americane sunt pe piata...

Deci se poate prin munca si in RO.
Depinde si de pretentii.
Cunosc si Romani cate se duc va boierii la 10 la servici, pleaca la 17, si castiga sute de mii de euro sau chiar milioane de euro in Ro.
Tot prin munca, fara afaceri cu statul.
Dar e vorba de munca eficienta, cu capul, la nevoie si cu mana si cu capul, dar nu freaca menta.

Edited by loock, 24 January 2020 - 15:47.


#39
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Poston64, on 24 ianuarie 2020 - 15:20, said:


extrem de putini oameni reusesc sa se realizeze in Romania prin munca
si eu muncesc dar degeaba o fac caci nu voi reusi sa am salar decent prin munca

La cum scrii,nu o sa ai niciodată.
Cel puțin în România.
Mai bine emigrezi

Edited by marius.bunu, 24 January 2020 - 15:44.


#40
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Poston64, on 24 ianuarie 2020 - 15:02, said:

sa ai parte de un nivel de trai decent, fara prea multe frustrari, adica o casa, sa iti permiti sa mai iesi, sa ai o masina decenta, concedii in locuri frumoase

Păi este foarte subiectiv, unii se simt realizați dacă au o galerie de artă ce le este și casă și  duc o viață mega hippie, în timp ce alții sunt realizați pe motivele menționate de tine de tipul american dream.

#41
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Poston64, on 24 ianuarie 2020 - 14:57, said:

daca da, cum?
eu vad imposibil lucrul acesta, si ma refer pe plan financiar
Ce meserie ai? Sau mai bine zis ce stii sa faci? CE intelegi prin realizare pe plan financiar? O suma de bani cash? Un passive cash-flow? Daca da, cat?

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmarius.bunu, on 24 ianuarie 2020 - 15:35, said:

Daca esti fraier,te duci iarna la schi pe valea Prahovei si vara la mare la Mamaia.

Pai vezi e o problema de mentalitate. Ai putea fi "realizat" si mergand in concediu in Romania.
Eu chiar daca as lucra pe salar minim, tot as putea sa merg la schi saptamanal. Nu trebuie sa merg in concediu la schi in Austria. Realizarea asta nu tine numai de cati bani iei. Tine si de bunastarea tarii in care locuiesti.
Intr-o tara mai "saraca" iti trebuie mai multi bani sa te simti realizat. Romanii isi iau concediu 10 zile sa mearga la mare, italienii se urca in masina si in 2 ore sunt pe Riviera.

#43
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postccdsah, on 24 ianuarie 2020 - 15:45, said:

CE intelegi prin realizare pe plan financiar? O suma de bani cash? Un passive cash-flow? Daca da, cat?
sa ai un salar suficient de mare incat sa iti permita lucrurile enumerate de mine in orasul in care locuiesti

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postmorenno, on 24 ianuarie 2020 - 15:21, said:

mai intrebi, nu ai inteles pana acum ca omul sarac in spirit se traduce economic?
Un salariu de minimum 800 de euro in provincie, 1000 de euro in orasele mari (mai scumpe)> sau hai 1500 de euro daca sunteti doi.
Un efort nu foarte mare pentru asta (nu 10-12 ore/zi constant, nu munca pe schele, la urgente), ci doar normal, a.i. sa iti ramana timp de instruire, familie, relaxare, sa poti practica si la 60 de ani etc etc
Fara stresuri constante si inutile, inevitabile, insurmontabile, cum ar fi tipic: traficul din orasele mari, politie si justitie ineficienta si corupta, scoli cu probleme, lipsa parcuri (nu spun de alte distractii, da?)
Nu mai zic de practicarea unor hobbyuri sau sporturi, fara stresuri in plus
Nu zic de posibilitatea de a economisi, de a face rate pentru un apartament pe un termen decent (10-15 ani, nu 20-30)
Sanatate etc

Deja 80+% din populatie nu idneplineste criteriile de mai sus, care sunt de altfel foarte laxe. Chiar si cu salariile la negru si gri, care sa tot fie 30% in plus fata de oficial.

Edited by aaaa4567, 24 January 2020 - 15:48.


#45
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBursul, on 24 ianuarie 2020 - 15:46, said:

Pai vezi e o problema de mentalitate. Ai putea fi "realizat" si mergand in concediu in Romania.
Eu chiar daca as lucra pe salar minim, tot as putea sa merg la schi saptamanal. Nu trebuie sa merg in concediu la schi in Austria. Realizarea asta nu tine numai de cati bani iei. Tine si de bunastarea tarii in care locuiesti.
Intr-o tara mai "saraca" iti trebuie mai multi bani sa te simti realizat. Romanii isi iau concediu 10 zile sa mearga la mare, italienii se urca in masina si in 2 ore sunt pe Riviera.

Că tare miliardar trebuie să fii ca să mergi până în Carpați la un aer curat și o drumeție. Orice oraș mare din țara asta are relativ aproape ceva frumuseți naturale, suntem norocoși cu asta.

#46
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postaaaa4567, on 24 ianuarie 2020 - 15:09, said:

Cu exceptia catorva profesii, meserii, conjuncturi etc (tineri, fara cheltuieli, mosteniri etc), mai nimeni nu are cum sa fie realizat in Romania. Uita-te la statistici, 80+% din salarii sunt sub 1000 de euro, deci adio realizare. Si asta e doar primul criteriu, prima strigare Posted Image. Pe urma, degeaba ai 1500-2000 de euro, daca da vreo boala peste tine sau peste copilul tau, sau peste parintii tai (statistic, vei avea parte de asa sigur inn 10-20 de ani), daca ai rate de platit (instabilitate, esti legat de glie etc), daca ai procese (in trafic, vecinii etc), daca stai in trafic, daca alergi dupa ANPC la 2-3 luni cu fiece rasnita defecta; daca si daca si daca, ajungi sa vezi ca marea majoritate a oamenilor nu sunt realizati si linistiti, sau muncesc disproportionat pentru nivelul la care au ajuns, sau alearga de colo colo, stau in trafic, departe de faimilie (militari, urgentisti etc), mai o boala, mai un divort si s-a dus naiba realizarea... Evident, o buna parte din cei cu salarii mai maricele au facut manarii in trecut (stat, management etc), astia ies din discutie (desi cred ca astia ar forma cea mai sigura clasa de realizati din Romania, de unde si inversarea valorilor etc)
HAi ca nu e chiar asa. Stiu un tip sub 30 de ani care se ocupa cu amenajari interioare si avand in vedere cu cat mi-a lucrat mie, eu cred ca face cel putin 5000 de euro'luna, dar omul e supermeserias, serios (iti zice exact cat va costa si cel mai important cat va dura lucrarea) Si e foarte cautat> eu am asteptat dupa el vreo 6 luni ca stiam ca e serios.

#47
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBursul, on 24 ianuarie 2020 - 15:46, said:

Pai vezi e o problema de mentalitate. Ai putea fi "realizat" si mergand in concediu in Romania.
Eu chiar daca as lucra pe salar minim, tot as putea sa merg la schi saptamanal. Nu trebuie sa merg in concediu la schi in Austria. Realizarea asta nu tine numai de cati bani iei. Tine si de bunastarea tarii in care locuiesti.
Intr-o tara mai "saraca" iti trebuie mai multi bani sa te simti realizat. Romanii isi iau concediu 10 zile sa mearga la mare, italienii se urca in masina si in 2 ore sunt pe Riviera.
Eh, buba e cain concediu mergem de obicei doar 10 zile pe an. Nu ne traim viata in concedii. Daca in rest e praf, nici nu iti mai sta mintea la concediu, te bat gandurile si treburile.

#48
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postaaaa4567, on 24 ianuarie 2020 - 15:09, said:

Cu exceptia catorva profesii, meserii, conjuncturi etc (tineri, fara cheltuieli, mosteniri etc), mai nimeni nu are cum sa fie realizat in Romania. Uita-te la statistici, 80+% din salarii sunt sub 1000 de euro, deci adio realizare. Si asta e doar primul criteriu, prima strigare Posted Image. Pe urma, degeaba ai 1500-2000 de euro, daca da vreo boala peste tine sau peste copilul tau, sau peste parintii tai (statistic, vei avea parte de asa sigur inn 10-20 de ani), daca ai rate de platit (instabilitate, esti legat de glie etc), daca ai procese (in trafic, vecinii etc), daca stai in trafic, daca alergi dupa ANPC la 2-3 luni cu fiece rasnita defecta; daca si daca si daca, ajungi sa vezi ca marea majoritate a oamenilor nu sunt realizati si linistiti, sau muncesc disproportionat pentru nivelul la care au ajuns, sau alearga de colo colo, stau in trafic, departe de faimilie (militari, urgentisti etc), mai o boala, mai un divort si s-a dus naiba realizarea... Evident, o buna parte din cei cu salarii mai maricele au facut manarii in trecut (stat, management etc), astia ies din discutie (desi cred ca astia ar forma cea mai sigura clasa de realizati din Romania, de unde si inversarea valorilor etc)

Dacă vrei să te îmbogățești dintr-un job, oriunde în lumea asta, am niște știri deprimante pentru tine...

#49
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postccdsah, on 24 ianuarie 2020 - 15:48, said:

HAi ca nu e chiar asa. Stiu un tip sub 30 de ani care se ocupa cu amenajari interioare si avand in vedere cu cat mi-a lucrat mie, eu cred ca face cel putin 5000 de euro'luna, dar omul e supermeserias, serios (iti zice exact cat va costa si cel mai important cat va dura lucrarea) Si e foarte cautat> eu am asteptat dupa el vreo 6 luni ca stiam ca e serios.
Plateste pensie?
Cat ti-a luat si pe ce? 80% dintre clienti si codesc la 50 de lei pentru un intrerupator. Piata clientilor de lux e mica.
Daca isi vara flexul in ochi, mai lucreaza?

View PostVelaxa, on 24 ianuarie 2020 - 15:51, said:

Dacă vrei să te îmbogățești dintr-un job, oriunde în lumea asta, am niște știri deprimante pentru tine...
Am zis de realizat conf criteriilor de mai sus. 80% nu le indeplinesc, chuar nici cu munca la negru, si nu a la long si fara riscuri, stresuri. Sa stai in praf, 12 pe ore pe zi, nu stiu cat te tine... Functionarul francez le-ar indeplini, de exemplu. Fara calificari si stresuri speciale.

Edited by aaaa4567, 24 January 2020 - 15:53.


#50
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Poston64, on 24 ianuarie 2020 - 15:47, said:

sa ai un salar suficient de mare incat sa iti permita lucrurile enumerate de mine in orasul in care locuiesti


Da, da' vezi, matale, ca si statul ( caruia tre' sa-i "multumim" ) e un nesatul, asa ca pentru a-ti mai ramane ceva, trebuie sa-l ai maaare, de tot.

Posted Image  

Btw - stii bancu' cu statuia ?

Statu' ia totu' !... Posted Image



Attached File  Salariu.jpg   35.94K   9 downloads

Edited by sylvius, 24 January 2020 - 15:56.


#51
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postaaaa4567, on 24 ianuarie 2020 - 15:53, said:



Am zis de realizat conf criteriilor de mai sus. 80% nu le indeplinesc, chuar nici cu munca la negru, si nu a la long si fara riscuri, stresuri. Sa stai in praf, 12 pe ore pe zi, nu stiu cat te tine... Functionarul francez le-ar indeplini, de exemplu. Fara calificari si stresuri speciale.

Păi tot ce ai spus tu acolo se întâmplă peste tot, viața are suișuri și coborâșuri, că încep acuma să vorbesc ca Hagi. Fix când îți e lumea mai dragă, ajungi și tu la 30 de ani tânăr, cu o soție cu bebe salariu decent și pac, divorț, sau pac moare cineva drag, sau pac vine virusul din China. Viața nu e deloc roz și e plină de frustrări, inclusiv când ești tânăr, trebuie doar să știi să o trăiești orice ar fi, oricât de platonic și stereotipic ar suna asta, cam așa trebuie trăită viața.

Stop overthinking, în opinia mea, mergi mai mult pe intuiție.

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
De fapt să fii împlinit înseamnă sa ai o viață liniștită alături de o familie frumoasă și iubitoare, să fii sănătos și tu familia, să fii împlinit și mulțumit sufletește. Restu-s amănunte :yes:

#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View PostVelaxa, on 24 ianuarie 2020 - 15:48, said:


Că tare miliardar trebuie să fii ca să mergi până Ă®n Carpați la un aer curat și o drumeție. Orice oraș mare din țara asta are relativ aproape ceva frumuseți naturale, suntem norocoși cu asta.
Pai cati apreciaza acest gen de concediu sau mini concediu? Nu vorbim de iesit la gratar.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVelaxa, on 24 ianuarie 2020 - 15:51, said:

Dacă vrei să te Ă®mbogățești dintr-un job, oriunde Ă®n lumea asta, am niște știri deprimante pentru tine...
E foarte bine și middle/ upper middle class :yes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate