Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Paharul lui Pitagora

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcspot, on 10 august 2019 - 13:15, said:


   @Adm : dacă vrei să ne insulti inteligenta, te rog sa o faci mai discret.
Vorbeste cu Karax. Poate te ajuta cu o idee.


Fac pariu pe cat vrei ca daca-ti punea cineva in fata un pahar d-asta si ti se golea, ramaneai ca prostu cu ochi-n el, dar e "cul" sa te dai mare pe forum dupa ce te uiti pe iutube

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu stiu ce fel de buda aveti voi(unii) acasa, dar a mea n-are treaba cu paharul lui Pitagora.
La a mea ca sa tragi apa, tre sa apesi pe un buton, nu sa mai torni un pic de apa in vas.

Se dorea sa fie un topic ok, dar s-a dus dracu si asta.

@Adm, cand ai de gand sa inchizi totusi @softpedia? Ar trebui totusi inchisa la un moment dat nu-i asa?
Dezvolta ce e mai rau din oameni. Eu eram un om atat de pasnic la inceput, dar asa de mult m-am ingretosat incat imi vine sa injur pe oricine, la nimereala.

#21
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
WOW niciodata pana acum nu am auzit de Paharul lui Pitagora.

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sistemul de la buda nu are nici o legatura cu paharul asta.

View PostTsunnnami, on 10 august 2019 - 15:35, said:

Fac pariu pe cat vrei ca daca-ti punea cineva in fata un pahar d-asta si ti se golea, ramaneai ca prostu cu ochi-n el, dar e "cul" sa te dai mare pe forum dupa ce te uiti pe iutube
poate tu, altii stiau de el de prin scoala generala, nu trebuie sa crezi ca daca tu nu stii ceva altii sunt la fel ca tine.

#23
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmaccip, on 10 august 2019 - 12:57, said:

Principiul vaselor comunicante e ceva ce tine de hidrostatica. E totusi diferit de acest mecanism hidraulic.
Serios?
Cum le place unora să se bage în seamă, fără să aibă habar!
Dacă te duceai la adresa dată de Adm (click pe Paharul lui Pitagora), ai fi putut citi acolo asta:

Quote

When the cup is filled, liquid rises through the second pipe up to the chamber at the top of the central column, following Pascal's principle of communicating vessels.
.
Sau, cum spune o vorbă: Dacă tăceai, filozof rămâneai!

View PostTsunnnami, on 10 august 2019 - 15:19, said:

WOW!!!
Dracu sa ma ia de am auzit de asa ceva
Misto, mersi
Nu mă miră că nu ai auzit!

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Când văd la ce ați ajuns mă gândesc la vorba aia cu femeile, cică ele se pricep să scoată ciorbă și ceartă din orice. Pe Softpedia bărbații-s buni la asta, pot scoate din orice topic un război, orice subiect ar avea.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Bai deci... chiar tre sa ma lupt cu toti analfabetii functionali pe-aici.
Principiul vaselor comunicante, al lui Pascal, tine de hidrostatica, se aplica starii unui sistem, se refera strict la faptul ca presiunea hidrostatica este functie strict de inaltimea la care se afla un lichid, intr-un sistem in care fluidul ala poate comunica.
Si aici ar veni schema aia cu vasele comunicante, ca sa inteleaga toata lumea, dar nu ma pricep la desen.
O stare e o poza a unui sistem fizic. Pe aceasta stare principiul deja "se aplica", ruleaza.

Principiul de functionare al paharului lui Pitagora, dupa cum am spus, nu e chiar totuna, in sensul ca aici vorbim despre un proces, nu despre o simpla stare. Paharul lui Pitagora e de fapt un mecanism hidraulic, are mai multe stari, are o anumita functionalitate,

A spune ca e acelasi lucru, e ca si cum ai spune ca principiul de functionare al ceasornicului e totuna cu principiul inertiei.

#26
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAdm, on 10 august 2019 - 11:37, said:

Am invatat multa fizica, iar asta m-a ajutat in viata, dar cu timpul putina teoria a ramas fixata.
problema scolii romanesti est ca sta foarte mult la nivel teoretic, asa ca am mancat termodinamica si electricitate pe paine, dar paine virtuala, asa ca niciodata pana acum nu am auzit de Paharul lui Pitagora.
În luna iunie, anul ăsta, am făcut un circuit în Peloponez. Evident, am ajuns și la Olympia. Pe lângă situl arheologic, am vizitat și un mic muzeu, Muzeul lui Arhimede (https://archimedesmuseum.gr/en), unde am văzut și Paharul lui Pitagora.
La unele tarabe cu suvenire de prin Grecia, se găsesc și astfel de jucării. Arată ca unele din fotografiile astea: https://www.google.r...bih=632&dpr=1.1

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mama ce de fizicieni pe aici.
E o combinatie intre starea hidrostatica de echilibru + efectul de sifon, unde ajuta si tensiunea superficiala.

Scosul vinului din damigeana tine de diferenta de presiune hidrostatica, adica ceva f simplu.

Stai sa auziti de surubul colegului Arhimede!

Ps aia cu WC-ul le incurcati rau de tot.

#28
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Se pare ca sistemul asta era singurul folosit la toaleta in UK pana prin 2001, dupa care au preluat si ei sistemul cu valva plutitoare comun in europa si usa. Amorsarea se face cu un piston actionat de maneta de golire  care umple temporar partea de sus a tevii. Nu stiu cine l-a vazut la toaleta ca eu nu am vazut decat sistemul cu  valva plutitoare. Poate cineva care sta in uk ca se pare ca ei erau singurii cu acest sistem. Era obligatoriu pentru ca spre deosebire de sistemul cu valva plutitoare nu are pierderi de apa.
Pe de alta parte acelasi sistem e la masina de spalat la compartimentul de balsam.
Tensiunea supeficiala nu are nici o treaba aici. Tubul ala nu e capilar ca sa urce apa in el datorita tensiunii superficiale.

Edited by chilly willy, 10 August 2019 - 19:05.


#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostHandicarpati, on 10 august 2019 - 13:20, said:

Mi se pare ca e exact acelasi fenomen ca atunci cand bagi un capat de furtun in lichid (damigeana) si aspiri lichidul care pe urma va curge singur daca e mai jos capatul de furtun care curge. Doar ca trebuie initial sa aspiri din cauza ca o portiune de furtun e deasupra lichidului spre deosebire de paharul asta.


Cred ca e adm. e femeie si nu s-a confruntat cu treburi de barbati gen tras de benzina din rezervor sau vin din damigeana :D:
Legendele folosesc un furtun mai lung si nu mai trebuie sa aspire cu gura. E suficient sa-l scufunzi in lichid, sa pui degetul pe el sa nu curga lichidul inapoi, il tragi afara,iei degetul de pe furtun si curge lichidul singur.

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAdm, on 10 august 2019 - 18:55, said:

...unde ajuta si tensiunea superficiala.

Nu chiar.
In explicarea fenomenului e suficient modelul incompresibilitatii lichidului.
Care intradevar vine de la fortele de coeziune, forte care au ca efect si tensiunea superficiala
Dar lipsa totala a unei tensiuni superficiale insamna de fapt ca substanta e perfect miscibila cu aerul, si efectul de sifon nu se mai produce in aceasta situatie.

#31
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu trebuie sa-ti incapa mana, lasi in lichid o bucata mai lunga de furtun decat inaltimea damigenei, sa zicem cam de 2x mai mult, astupi cu degetul capatul extern, tragi furtunul afara. Lichidul va ramane in furtun si sifonul se amorseaza. Sa inteleg ca tu te-ai gandit ca astupi cu degetul capatul din damigeana? Posted Image rly smart
Daca damigeana e inalta si e plina pana aproape de gura se poate folosi si inertia coloanei de lichid. Astupi capatul extern cu degetul, scufunzi furtunul pana la fund, cand iei degetul lichidul intra cu viteza in furtun si poate avea destula inertie cat sa se ridice suficient in furtun ca sa amorseze sifonul.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,885
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaccip, on 10 august 2019 - 15:42, said:

Eu nu stiu ce fel de buda aveti voi(unii) acasa, dar a mea n-are treaba cu paharul lui Pitagora.

Io am buda in curte
Tine doar de gravitatie.
Intotdeauna am emotii sa nu se opreasca gravitatia cand ma duc pe buda

View Postchilly willy, on 10 august 2019 - 17:20, said:

poate tu, altii stiau de el de prin scoala generala, nu trebuie sa crezi ca daca tu nu stii ceva altii sunt la fel ca tine.

Eu stiu ca tu habar n-aveai, nu doar cred, :lol:

View Postmaccip, on 10 august 2019 - 17:39, said:

Bai deci... chiar tre sa ma lupt cu toti analfabetii functionali pe-aici.

Ia intreaba ceva si opreste gugalul, :lol:
Sa vezi cati raman.
Astia de nu iau bacu, :lol:

View Poststancosty, on 10 august 2019 - 17:28, said:

Serios?

Dacă te duceai la adresa [...] ai fi putut citi acolo asta:
.

Generatia gugal.
Daca te duceai, si citeai :lol:

Cat ai avut la bac?

Mai erau destepti cu generatia gugal care ma contraziceau ca forta de frecare nu exista cand nu exista miscare.
Si asta pentru ca si gugalul are lacune.
Daca gugalul le spunea ca exista, e, atunci toti prostii erau destepti, :lol:

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Gugalul e bun cand vrei sa afli care-i capitala Portugaliei, nu cand cauti un argument la repezeala.

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Bai, sa stii ca nu e prima oara cand aud de Turcaletz, dar zmeu nu am mai facut din copilarie.

#35
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postchilly willy, on 10 august 2019 - 21:24, said:

nu trebuie sa-ti incapa mana, lasi in lichid o bucata mai lunga de furtun decat inaltimea damigenei, sa zicem cam de 2x mai mult, astupi cu degetul capatul extern, tragi furtunul afara. Lichidul va ramane in furtun si sifonul se amorseaza. Sa inteleg ca tu te-ai gandit ca astupi cu degetul capatul din damigeana? Posted Image rly smart
Daca damigeana e inalta si e plina pana aproape de gura se poate folosi si inertia coloanei de lichid. Astupi capatul extern cu degetul, scufunzi furtunul pana la fund, cand iei degetul lichidul intra cu viteza in furtun si poate avea destula inertie cat sa se ridice suficient in furtun ca sa amorseze sifonul.

Ti s-a parut tie ca m-am gandit la ceva? Intrebam si eu...

Oricum, dupa cum descrii procedeul, imi dau seama ca daca damigeana e plina si bagi furtunul ala lung in ea, pai cam ai ce varsa pe jos. Asa ca nu mai bine o rastorni din prima intr-o galeata?

#36
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postchilly willy, on 11 august 2019 - 09:50, said:

unii parca sunt la reuniunea de 10 ani a repetentilor


Hahaha, ai participat la una de genul ori de unde stii? Glumesc, nu sunt rautacios...

View Postunderb, on 11 august 2019 - 09:35, said:

Intrebarea e stupida.


Aproape corect! Fiindca nu stiai ce era in mintea mea, precum nici eu nu ma gandeam serios la chestiune, eu fiind sub impresia unor experiente avute cu un furtun(de fapt am incercat chiar mai multe tipuri) care nu vroia deloc sa se scufunde in apa de ploaie pe care doream sa o inlatur dintr-o "curte engleza" prin deversare intr-un canal de nivel mai jos. Si fiindca nu aveam o pompa disponibila si nici cu gura nu vroiam sa trag, trebuia sa scufund cumva furtunul. Si nu s-a putut pana nu am am bagat si mainile in apa aceea asa incat sa pot umple furtunul cu apa... Acum cred ca m-a inteles si chilly willy de unde am putut scoate "stupizenia"... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate