Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#217
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,645
  • Înscris: 30.10.2003
A fost o tocanita de evenimente amestecata cu o alta tocanita de personaje. Prea multe personaje noi. Han Solo, Luke, negresa pe cal, robotul cu o roata, tipa in costum rosu, Lando Calrissian, generalul nustiucum, toti de umplutura. Actorul care l-a jucat pe Lando a fost jalnic. Cine a avut ideea sa-l cheme la filmari a fost un idiot.

Adam Driver si-a jucat bine rolul la fel si Daisy Ridley.

Coregrafia scenelor de lupta cu sabiile laser a fost ceea ce mi-a placut cel mai mult.

Si nu a fost epic deloc. Iar noi asta am vrut, sa fie epic.

Disney a facut un harcea parcea cu seria asta. Daca va urma inca o serie vom vedea o arma din aia care distruge planete pe un TIE fighter :D

#218
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai filmul trebuia sa fie altul.
Dar a fost stricat de Ultimul Jedi si idiotul de Rian Johnson cu supravegherea lu madam Kathleen Kennedy.

Initial JJ Abrams a trasat ideile ptr toata trilogia si a scris scenariul ptr primul film si drafturile ptr al 2-lea si al 3-lea. Se dorea ceva coerent care sa urmareasca o poveste clara.

Din nu stiu ce motive madam Kathleen care conduce Lucas Film a decis sa fie alt regizor ptr fiecare film.
Si l-a ales pe Rian Johnson ptr al doilea si pe Colin Trevorrow ptr al 3-lea.

Doar ca Rian Johnson a avut propria viziune despre film ( cam traznita ) si a modificat complet scenariul.
Ba in plus, desi mai avea aproape un an pana la lansarea filmului cand a murit Carrie Fischer, nu s-a deranjat sa faca modificari ca sa repare pierderea actritei care in viziunea lui JJ avea un rol major in Rise of Skywalker. El si-a vazut de treaba lui.

In consecinta cei de la Lucas s-au trezit in postura de a fi pierdut si pe Carrie Fischer dar si fanii Star Wars dupa esecul Last Jedi.

Asa ca l-au adus iar pe JJ care a rescris complet scenariul ca sa repare ce a stricat Johnson si sa carpeasca povestea.

Data fiind situatia se poate spune ca i-a reusit binisor, dupa multe incercari si reveniri pe platou.
Are multe probleme, intr-adevar legate de povestile personajelor - care apar din neant si dat fiind ritmul alert al filmului nu apuca sa-si spuna povestea.

Eu vroiam neaparat sa vad Blu-ray-ul si probabil o sa-l comand, ptr ca filmul difera un pic fata de ce a fost pe ecrane - apar ceva secvente noi si un alt final din cate am inteles.

#219
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,645
  • Înscris: 30.10.2003
Pana la urma ca a vrut sa zica Finn? Poate am ratat secventa si nu am vazut destainuirea :D  Am observat ca si el avea inclinatii de Jedi, ma gandesc ca asta vroia sa-i zica.

Am impresia ca au tras foarte multe scene si au incercat sa le adune pe alea care se potriveau cel mai bine.
Ex: faza din desert cand Rey si Kylo se bateau pentru transportorul ala. L-au distrus si gata. Rey a plecat, iar Kylo s-a uitat cum pleaca. Mai tarziu au dat o explicatie intr-o fraza, cum ca el Kylo a batut atata drum, doar ca sa o forteze sa faca ceva.

Personaje cu potential au fost la final minimzate: Hux prezentat ca un biet comandant si executat sumar, la fel cum a fost si Captai Phasma.
Era bine daca se tineau de firul principal al povestii in filmul asta cu mai mult mister si suspans.

#220
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Firul principal al povestii a fost stricat de Johnson.
in mod normal in partea a 3-a trebuia prezentata Leia antrenand-o pe Rey. Asta era povestea principala a filmului.
Au dat cateva secvente folosind resturi filmate de Johnson si nefolosite si o scena in care a jucat fata lui Carrie Fisher, prelucrata digital la fata.

Practic s-a dus toata povestea si a trebuit rescris tot.

Probabil ca si daca meregau pe povestea initiala - daca ar fi putut, si toate filmele ar fi fost regizate de JJ tot ar fi fost ceva probleme.
Sa nu uitam ca The Force Awakens a avut o problema majora de scenariu - practic a fost un fel de reboot cu alti actori la care s-au adaugat cei vechi - povestea a fost copiata la indigo din prima trilogie, cu mici modfiicari.

#221
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 eiffel, on 13 mai 2020 - 08:18, said:

E basm SF. Ce vrei acu ?

nimic. doar ca am remarcat diferenta clara intre star trek si star wars. star trek este clar un film sf, star wars este epopee spatiala sau ceva

#222
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Lasa, ca nici nu Star Trek nu mi-e rusine.

#223
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8UgpggCueHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#224
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 Ion_de_la_Raion, on 13 mai 2020 - 23:15, said:

Lasa, ca nici nu Star Trek nu mi-e rusine.

uneori apare spock cu tampenia de abilitate katra sau ceva...insa nu insista pe chestia asta, e despre stiinta filmul

sa te uiti daca poti la star trek deep space nine....e foarte stiintific spre deosebire de star trek the next generation

#225
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm...
https://wegotthiscov...sequel-trilogy/

#226
CaptainBladeRunner

CaptainBladeRunner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2020

 eiffel, on 05 iulie 2020 - 10:11, said:

Ar fi bine !
Si sa fie cu  alte personaje!
Fara mesaje politice  incluse.

Doar entertaining si atat ca in stilul  The Mandalorian.  

Pe mine m-a deprimat rau de tot, nu doar din cauza ca a dat-o prea mult in politica curenta, dar pentru ca a fost slab, cu scenariu prost scris.

#227
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ideea lui se stie deja - scenariile fusesera scrise si predate catre Disney.
Disney a decis sa le ignore.

Practic ar fi o apropiere mai mare de Fortasi de descoperirea ca in spatele ei stau alte fiinte - The Wills.

https://www.polygon....plot-characters

#228
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
SI.. un final modificat de un fan ptr Rise of Skywalker... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iELUFjl16-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceea ce ma duce cu gandul la o promisune facuta de Lucas Film cu ceva timp in urma cum ca pe Blu-Ray va fi o alta versiune de final a filmului - si nu a fost...

#229
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,645
  • Înscris: 30.10.2003

 eiffel, on 05 iulie 2020 - 10:11, said:


Ar fi bine sa se apuce de Old Republic. Ce a fost, a fost, asa ramane, nu se mai poate schimba.

#230
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
O chestie interesanta - se vede ca inca dinainte sa faca primul film Lucas avea in cap toata povestea...
Am zis mai sus ca in noua trilogie, scrisa de Lucas apareau niste caractere noi - cele care controlau in realitate forta si care se chemau Whills.

Attached Files


Edited by eiffel, 13 July 2020 - 08:04.


#231
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 eiffel, on 06 iulie 2020 - 07:38, said:

SI.. un final modificat de un fan ptr Rise of Skywalker... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iELUFjl16-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce meseriasi erau Sith-ii, daca atati maestri Jedi au trebuit sa invinga un mosulica Sith rablagit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate