Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Alunita pe spate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Daniel777

Daniel777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2014
Buna seara.
De cand eram mic(nu sunt sigur daca din nastere)am o alunita(cred ca e alunita)pe spate.De cateva zile am fost la medicina muncii iar doamna doctor care m-a examinat mi-a recomandat sa vad medicul dermatolog.Ma voi duce si la dermatolog cat de curand, momentan nu sunt asigurat medical, mai dureaza vreo 2-3 saptamani si m-am gandit ca nu strica sa cer un sfat si pe acest forum.Mentionez ca alunita are o textura moale.Las mai jos 3 poze:
http://tinypic.com/r/ke7x2h/9
http://tinypic.com/r/2uqooyg/9
http://tinypic.com/r/js23ao/9
Va multumesc!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007
E un nev melanocitic (mola), o tumora benigna frecventa si nepericuloasa.
Eu excizez frecvent la cabinet astfel de formatiuni si le trimit pt examen anatomo-patologic, nu mi-a venit niciodata raspuns de malignitate.

#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Am avut ceva similar pe spate si tot la sugestia medicului de medicina muncii m-am dus la dermatolog. Acesta, fara convingere (mai mult convins de oarecare ingrijorare a mea) mi-a propus excizia. I-am zis "let do it", m-a operat, iar la analiza tesutului a iesit OK.

Edited by yetiro, 30 November 2018 - 19:58.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

 yetiro, on 30 noiembrie 2018 - 19:56, said:

Acesta, fara convingere

Normal, se stie ca sunt benigne. Excizarea se face mai mult in scop cosmetic.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poti incerca cu Rostopasca. Iti faci un ceai concentrat si pui un tampon sub leucoplast. Il schimbi cat de des poti si cam intr-o luna-doua se usuca si cade. Daca astepti sa vina vara, cauti Rostopasca proaspata si pui sucul care e mult mai eficient decat ceaiul. Sau iti prepari o tinctura din aceasta planta.

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 02.02.2008
ceva de genul am avut si s-a uscat, s-a faramitat si a cazut singura.

Edited by zyppster, 30 November 2018 - 21:56.


#7
Daniel777

Daniel777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2014
Intr-un final am excizat-o, iar medicul chirurg a trimis-o la analizat. Intre timp mi-a dat si buletinul histopatologic iar la macroscopie spune : fragment cutanat de 2,5/1/0.8 cm, ce prezinta la 0.5cm fata de una din marginile de rezectie , o formatiune tumorala proeminenta de 1,3/1 cm, de culoare bruna; procesat in totalitate . La microscopie(coloratie standard he) spune : nev melanocitar compus, cu rare celule atipice la nivelul dermului. Se recomanda examen imunohistochimic. Eu din ce am citit pe net examenul asta e pentru stabilirea tipului si tratamentului contra cancerului. Daca la recomandari scrie asta, inseamna implicit ca e canceroasa?

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

 Daniel777, on 01 martie 2020 - 01:00, said:

Daca la recomandari scrie asta, inseamna implicit ca e canceroasa?
Nu, deocamdata inseamna ca se doreste sa se afle ce e cu celulele alea atipice.
Oricum rezectia a fost totala, nu-s motive de ingrijorare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate