Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Intel Optane

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
In acest topic, propun sa discutam despre Optane, produs de Intel.
In primul rand, eu nu am inteles daca este RAM sau SSD.
L-a incercat careva? Am inteles ca ar merge doar pe Windows 10.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postnu_exista_dumnezeu, on 03 noiembrie 2018 - 17:51, said:

In primul rand, eu nu am inteles daca este RAM sau SSD.
E un SSD de fapt, dar smecherii de la Intel sustin ca e atat de rapid si performant ca e ca si cum ai avea mai mult RAM. Oricum e destul de scump, are capacitate mica, iar in teste nu prea a adus mare spor de performanta.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://service.pcconnection.com/images/inhouse/ED13FCFB-3F88-47DC-8646-865238DE4947.jpg?interpolation=lanczos-none&downsize=800%3A* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Despre acest SSD este vorba: https://www.intel.co...b-m-2-80mm.html

Edited by xmanyacs77, 03 November 2018 - 19:44.


#4
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
O sa simplific: e ssd-ul din shdd-uri, nimic altceva decat un cache pentru accelerarea hdd-uri, vanzarea ca si memorie e o vrajeala de marketing.
Iesi mai ieftin cu un Samsung EVO 960 or 970 cu capacitati de la 250GB in sus si viteze de citire de 3GB/s

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Optane a fost lansat ca buffer pentru hdd-urile clasice, fiind o memorie cu acces foarte rapid. Initial la capacitati de 16 si 32 Gb. Practic invata ce programe /fisiere folosesti frecvent, si le stocheaza acolo. Ulterior au fost lansate si SSD -uri Intel cu tehnologia Optane, care sunt cele mai evoluate de pe piata, la ora actuala, excelente daca ai nevoie de viteza sporita la random read/randow write/io speed. Nu exista diferente vizibile intre un SSD Samsung si unul Intel la uz curent, diferentele sunt vizibile in benchmark-uri.

#6
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
Acelasi lucru il poti obtine cu un software de genul PrimoCache combinat cu un ssd sau folosing memoria din sistem pentru accelerarea hdd-ului

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate