Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Intel Optane

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
In acest topic, propun sa discutam despre Optane, produs de Intel.
In primul rand, eu nu am inteles daca este RAM sau SSD.
L-a incercat careva? Am inteles ca ar merge doar pe Windows 10.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postnu_exista_dumnezeu, on 03 noiembrie 2018 - 17:51, said:

In primul rand, eu nu am inteles daca este RAM sau SSD.
E un SSD de fapt, dar smecherii de la Intel sustin ca e atat de rapid si performant ca e ca si cum ai avea mai mult RAM. Oricum e destul de scump, are capacitate mica, iar in teste nu prea a adus mare spor de performanta.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://service.pcconnection.com/images/inhouse/ED13FCFB-3F88-47DC-8646-865238DE4947.jpg?interpolation=lanczos-none&downsize=800%3A* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Despre acest SSD este vorba: https://www.intel.co...b-m-2-80mm.html

Edited by xmanyacs77, 03 November 2018 - 19:44.


#4
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
O sa simplific: e ssd-ul din shdd-uri, nimic altceva decat un cache pentru accelerarea hdd-uri, vanzarea ca si memorie e o vrajeala de marketing.
Iesi mai ieftin cu un Samsung EVO 960 or 970 cu capacitati de la 250GB in sus si viteze de citire de 3GB/s

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Optane a fost lansat ca buffer pentru hdd-urile clasice, fiind o memorie cu acces foarte rapid. Initial la capacitati de 16 si 32 Gb. Practic invata ce programe /fisiere folosesti frecvent, si le stocheaza acolo. Ulterior au fost lansate si SSD -uri Intel cu tehnologia Optane, care sunt cele mai evoluate de pe piata, la ora actuala, excelente daca ai nevoie de viteza sporita la random read/randow write/io speed. Nu exista diferente vizibile intre un SSD Samsung si unul Intel la uz curent, diferentele sunt vizibile in benchmark-uri.

#6
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Acelasi lucru il poti obtine cu un software de genul PrimoCache combinat cu un ssd sau folosing memoria din sistem pentru accelerarea hdd-ului

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate