Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#163
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View Postlucifer76, on 20 octombrie 2021 - 10:47, said:

Nu imi dau seama cum de are nota atat de mare pe imdb. Nu stiu pe nimeni mulțumit de ecranizarea Fundației, pana si comentariile pozitive nu au nici o treabă cu serialul in sine.

O mare parte din bani se duc pe promovare si asta include contributia la imdb. Nota de pe imdb nu reflecta calitatea filmului sau serialului ci contributia studioului. Daca vezi un serial cu nota 7.5 si majoritata comentariilor sunt cu rating de 3-5 e clara povestea, e scor platit.

Pe rottentomatoes e mai apropiata nota de calitatea filmului desi sunt doua note acolo, una de la critici si una de la users. De multe ori nu sunt apropiate notele. Daca este vorba de un film/serial progresist nota de la critici este pe la 90-100%. Astia sunt presoane publice care lucreaza pe la ziare sau televiziuni si se tem sa nu fie dati afara daca scriu un review negativ la ceva serial woke. Ratingul de la users reflecta mai bine calitatea filmului.

Foundation l-am abandonat dupa episodul 3. Nu sunt dispus sa-mi pierd timpul cu asa ceva.

#164
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Piece of shit inca de la primul episod. In cartea lui Asimov Seldon era doar un tanar matematician provincial care a ajuns sa stea de vorba cu imparatul, unul din ultimii imparati ok, care i-a lasat o planeta pentru a-si termina cercetarile. In film e un tataie arogant caruia iti vine sa-i tragi un pumn la ocheane.

Edited by spooky51, 10 November 2021 - 12:58.


#165
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,531
  • Înscris: 30.10.2003
Daca vreti sa vedeti indobitocirea la rang de arta, cititi pe blogul lui cristoiu parerea lui despre serial.

O amestecatura de politica, "jurnalism" si hype al unuia care nu a citit cartile. Va trebuie mult rabdare. De citit doar ca si caz de stiudiu, altfel va ia durerile de cap.

#166
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut episodul 9. E din ce in ce mai cretin. Cu cat esti mai barbat si mai alb esti mai praf in serialu asta.

Edited by danX, 14 November 2021 - 23:17.


#167
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 08.01.2021
Eu m-am oprit la 2.

#168
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ho Lee Schitt.... asta e fost tot sezonul 1. In fucking credibil cum poti sa iei o sursa asa faina si sa iti bati joc de ea in asa hal. Un fel de GoT final season. Macar aia au inceput bine.

#169
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Acum că au finalizat sezonul, pot spune că serialul este de vagă inspirație și localizare, dar cam atât. Probabil ar fi fost greu să facă ce trebuie, nu zic, însă nici așa nu e bine realizat. Practic devine STD2.

#170
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Necitind cartea si luandu-l ca atare, e drept doar primele 2 episoade ( ma asteptam si am inceput sa-l vad cu foarte mici asteptari Posted Image) mi s-a parut decent spre foarte digerabil. E drept ca a mea nu s-a mai putut uita dupa 30 min (domle ma duc dincolo CE E PORCARIA ASTA :D), insa pe mine m-a prins "Universul" si nu il vad chiar ratat cum dau haterii de pe aici de un max 4-5 cum sau si mai jos, cel putin pana acum merg lejer pe un 7.5 pe el, dar ma astept sa mai scada Posted Image

Sper sa pot ajunge sa-l termin pana la 10 :) Eu cred ca nu stiti ce inseamna seriale varza murata la care actiunea chiar sa fie egala cu 0 (si sa le vezi pur si simplu din plictiseala cu telefonul in mana eventual mai dai si cate un ff), asa ca dau doar 2 exemple recente: Walking dead world beyond si  Y: The Last Man . Eu vad mai mult hate pe aici cam ca si la Dune dar mai mult pt ca nu s-ar fi respectat cartea, e si vina producatorilor - trebuiau sa zica din start ca e doar INSPIRAT si aia e, dar probabil ca au vrut sa traga pe marketing si isi iau mai mult hate in cele din urma...

Edited by Al3xandrus, 29 November 2021 - 14:41.


#171
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,531
  • Înscris: 30.10.2003
De unde hateareala daca nici la serial nu ma uit :lol:

#172
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View PostAl3xandrus, on 29 noiembrie 2021 - 14:37, said:

Necitind cartea si luandu-l ca atare, e drept doar primele 2 episoade ( ma asteptam si am inceput sa-l vad cu foarte mici asteptari Posted Image) mi s-a parut decent spre foarte digerabil. E drept ca a mea nu s-a mai putut uita dupa 30 min (domle ma duc dincolo CE E PORCARIA ASTA Posted Image), insa pe mine m-a prins "Universul" si nu il vad chiar ratat cum dau haterii de pe aici de un max 4-5 cum sau si mai jos, cel putin pana acum merg lejer pe un 7.5 pe el, dar ma astept sa mai scada Posted Image

Sper sa pot ajunge sa-l termin pana la 10 Posted Image Eu cred ca nu stiti ce inseamna seriale varza murata la care actiunea chiar sa fie egala cu 0 (si sa le vezi pur si simplu din plictiseala cu telefonul in mana eventual mai dai si cate un ff), asa ca dau doar 2 exemple recente: Walking dead world beyond si  Y: The Last Man . Eu vad mai mult hate pe aici cam ca si la Dune dar mai mult pt ca nu s-ar fi respectat cartea, e si vina producatorilor - trebuiau sa zica din start ca e doar INSPIRAT si aia e, dar probabil ca au vrut sa traga pe marketing si isi iau mai mult hate in cele din urma...

Nici nu ar trebui sa-i raspund unuia care: a) nu a citit cartile; b) ii numeste pe cei care nu apreciaza serialul "hater".

Spoiler


#173
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am cedat la ep 4 parca. Sau 5, nu mai siu exact.
Mult peste STD, unde am cedat la ep 2. Dublu peste.
=)))))))))))))))

#174
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View PostAl3xandrus, on 29 noiembrie 2021 - 14:37, said:

Necitind cartea si luandu-l ca atare, e drept doar primele 2 episoade ( ma asteptam si am inceput sa-l vad cu foarte mici asteptari Posted Image) mi s-a parut decent spre foarte digerabil. E drept ca a mea nu s-a mai putut uita dupa 30 min (domle ma duc dincolo CE E PORCARIA ASTA Posted Image), insa pe mine m-a prins "Universul" si nu il vad chiar ratat cum dau haterii de pe aici de un max 4-5 cum sau si mai jos, cel putin pana acum merg lejer pe un 7.5 pe el, dar ma astept sa mai scada Posted Image

Sper sa pot ajunge sa-l termin pana la 10 Posted Image Eu cred ca nu stiti ce inseamna seriale varza murata la care actiunea chiar sa fie egala cu 0 (si sa le vezi pur si simplu din plictiseala cu telefonul in mana eventual mai dai si cate un ff), asa ca dau doar 2 exemple recente: Walking dead world beyond si  Y: The Last Man . Eu vad mai mult hate pe aici cam ca si la Dune dar mai mult pt ca nu s-ar fi respectat cartea, e si vina producatorilor - trebuiau sa zica din start ca e doar INSPIRAT si aia e, dar probabil ca au vrut sa traga pe marketing si isi iau mai mult hate in cele din urma...
Daca nu ai chef sa respecti cartile din care te inspiri, nu mai numesti filmul Fundation si nu mia pui Asimov la based on. Il numesti "Gasca care sparce ciclul de clone ale imperiului" si gata.
E ca si cum ar scoate cineva o noua ecranizare nu numele "Iisus din Nazaret" si Iisus e negru gay, transforma pietrele in marijuana si se inalta cu un avion Harrier.

#175
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Nebun mai ești bre cretule. :D

#176
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am inceput sa ma uit si eu... interesanta interpretare a lui R. Daneel Olivaw ;)
Sa vad cat rezist.

#177
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Aha, si Salvor Hardin...

Pana acum, schimbarile sunt doar dramatism ieftin si gretos, si diverse agende de asemenea gretoase.

Edited by TS030, 24 January 2022 - 22:34.


#178
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,531
  • Înscris: 30.10.2003
@TS030 - te plictisesti rau. S-au scris 10 pagini ce "bun" e filmul si tot ai avut curajul (sa nu zic inconstienta :lol:) sa te uiti la el.

#179
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am evitat sa citesc din urma, tocmai pentru a-i da o sansa.

#180
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Acuma, serialu' ii oarecum digerabil daca faci doua compromisuri: unu' fata de politicile "progresiste" actuale si al doilea vis-a-vis de faptu' ca nu prea are legatura cu romanele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate