Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#145
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Cum adică nu înțelegi?
Un robot, doi roboti
O roboată, două roboate

#146
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De la episod la episod e din ce in ce mai prost. Arme de airsoft, efecte similare, luptele intre personajele "femeie puternica" arata de zici ca-s doua precupete care se trag de par, absolut aberatii peste tot. Ajung sa ma uit la serialu asta ca la Twilight, sa vad pana unde poate merge retardul.

#147
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Băi cam îți dau dreptate.
La ultimul episod am fost WTF is dis sh!t. :(

#148
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Eu am renuntat sa ma uit dar poate anunta cineva pe topicul asta in ce episod e violat la propriu Asimov.

#149
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Am vazut și eu aseară ep.5
E din ce în ce mai varza. Si nu ma refera la legătură cu cărțile, ci luat individual.
E o zeama lunga fără sens.
D-aia nu suport serialele decât cu foarte mici excepții.

#150
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu imi dau seama cum de are nota atat de mare pe imdb. Nu stiu pe nimeni mulțumit de ecranizarea Fundației, pana si comentariile pozitive nu au nici o treabă cu serialul in sine.

#151
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Aia care au dat note mari nu au citit cartile, li se pare fain, e o tema noua pentru ei.

#152
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Neah, e o presiune sociala de a adula tot ce inseamna movies (see Marvel/Star Wars) sau prestige tv. Daca ai asculta redditorul tipic, ti-ar zice ca orice drama/film ar merita Emmy/Oscar, fiecare actor ar trebui sa fie premiat, totul e genius, de la plot la visual effects.

#153
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Chiar daca nu ai citit cartile, nu intelegi nimic din serial. FX nu are, parca e facut cu buget redus. Actiune nu e deloc, o tot lălăiesc pe Terminus. Chiar nu imi dau seama ce ii atrage pe fani.

#154
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlucifer76, on 20 octombrie 2021 - 10:47, said:

Nu imi dau seama cum de are nota atat de mare pe imdb. Nu stiu pe nimeni mulțumit de ecranizarea Fundației, pana si comentariile pozitive nu au nici o treabă cu serialul in sine.

Apple?

#155
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Are nota mare da' probabil va avea un singur sezon. :D
Ecranizarea "Fundatiei" implica multe probleme, una din ele fiind faptu' ca nu-i "cu bătăi" sau "impuscaturi". Si un interval luuuung de timp care ba se succede cu repeziciune, ba se opreste si se pune accent. Ce ii acuma practic ar fi undeva pe la primele capitole din volumu' unu din vreo sapte, asta daca ar avea legatura cu cartea ce se intampla acolo...

#156
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am văzut pe Dust filme de amatori mai faine decît ce a putut screme Apple

#157
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Serialul asta e telenovela, intamplator e sf, ar trebui sa se vorbeasca in limba spaniola mai potrivita pentru telenovela, Si clasicul cliseu, arunca arma ca o omor pe ma-ta, ma enerveaza de nu mai pot.

#158
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010
Buey, production value la serialul asta e in continuare ridicat (adica arata asa, a serial premium), problema e ca incepe sa ma doara-n kur de actiunea si evenimentele din el, cam ca-n Raised by Wolves, dupa un sezon nu stiam cu cine trebuie sa tin. Cred ca e cel mai plicticos serial despre o revolutie (si galactica pe deasupra), poate ne spun cei care au citit cartea(tile) ce drek' e interesant in ele si au uitat astia sa puna in serial, ca nu din cauza unor gender-swap-uri serialul asta nu merge.

#159
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Posthellmarvel, on 22 octombrie 2021 - 13:18, said:

...poate ne spun cei care au citit cartea(tile) ce drek' e interesant in ele si au uitat astia sa puna in serial, ca nu din cauza unor gender-swap-uri serialul asta nu merge.

Ce vor astia sa intinda intr-un sezon in carte s-a intamplat in sute/mii de ani si reprezinta doar vreo 0.5% din saga. Practic avem doar niste personaje care se numesc la fel si cam atat.

#160
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Din păcate vă cam dau dreptate.
Chiar dacă am uitat complet cartea serialul ăsta nu-mi spune nimic.
Mi se pare o varză fără cap și coadă. :(

#161
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Episodul 7 mi s-a parut civilizat. S-au intamplat chestii.
Btw, cred ca titlul thread-ului ar trebui schimbat in "Fundația - Inspirat de opera lui Isaac Asimov"

Edited by alexneo, 31 October 2021 - 16:56.


#162
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nota mica de pe imdb m-a surprins, recenziile negative sunt fie din cauza comparatiilor cu cartea fie "The foundation trilogy had such huge potential now ruined by forced diversity".

Insa ca serial pe mine, care nu am citit cartile, m-a impresionat. Vizual e interesant, povestea e simpla, personajele sunt carismatice, are mister, are fictiune, are SF, salturile prin timp sunt relativ usor de urmarit. E un serial bine realizat, dar probabil ca trebuiau sa fie mai clari ca nu va urma cartile asa cum se asteptau unii fani ai lui Asimov.


[ https://64.media.tumblr.com/3d6bdaa5172337899c89c0555f60ebef/28a2e15b491583fd-2d/s540x810/784cff5df4f53f08774a5a0e7278af859391f6e2.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate