Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat de des se spala filtrul la aspiratoarele fara sac?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am cumparat un aspirator fara sac si am spalat de cateva ori filtrul circular care sta sus pe recipientul de colectare a prafului. Am observat ca filtrul a devenit cam fragil si a inceput sa se scamoseze. Cam cat de des ar trebui spalat, si dupa ce perioada trebuie schimbat?

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cat de des iti permite timpul si cheful.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Odata ce speli filtrul isi schimba compozitia, micro faguri din interior isi modifica dimensiunea iar suctiunea isi modifica drastic forta.
Filtrul NU se spala , se sufla cu aer comprimat si la o perioada nedefinita (aproximativ 6 luni se schimba)
Singurele filtre lavabile sunt cele de tip Philips care au in componenta : 1 cartus burete + 1 filtru HEPA 10 sau 11 sau 12 , buretele este lavabil !
Intrebare : speli filtrul de aer auto ? nooo, il schimbi, oare de ce ? ( vorbesc despre cele standard sa nu sariti ca sunt sport si blabla, cele standard)
Le cel de polen idem.

Edited by ldpe, 12 January 2018 - 12:41.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
La aspiratorul Samsung am un filtru relativ dreptunghiular din burete sub recipientul din plastic. Pe ala il spal o data pe luna si totul e ok.
La spate am un filtru de hartie (cred ca Hepa). Pe ala nu-l spal ci il scutur/aspir.

Edited by Kroghy, 12 January 2018 - 12:46.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
filtrul se schimba nu se spala.
daca are si un burete ala se poate spala fara probleme.

problema cea mai mare la spalatul filtrului e ca se usuca greu si se impute.

Edited by arg, 12 January 2018 - 12:47.


#6
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
eu spal orice filtru , si la masina si la drujba , motocoasa , aspirator

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La Dyson-ul meu trebuie spălat odată pe lună. Am aspiratorul de 2 ani şi nu s-a împuţit nimic.
Bine, eu după fiecare aspirare spăl toate componentele în care intră praful, inclusiv peria şi tubul. Adică le clătesc cu apă, nu folosesc vreun produs de curăţare. În cei doi ani, nici măcar autocolantele lipite pe ele nu s-au dezlipit.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 ldpe, on 12 ianuarie 2018 - 12:39, said:

Odata ce speli filtrul isi schimba compozitia, micro faguri din interior isi modifica dimensiunea iar suctiunea isi modifica drastic forta.
Filtrul NU se spala , se sufla cu aer comprimat si la o perioada nedefinita (aproximativ 6 luni se schimba)
Scrie in manual ca se spala, am spalat de cateva ori filtrul rotund, mai e unul dreptunghiular Hepa, de ala nu m-am atins. Si de ce "micro faguri" vorbesti, e doar ceva din burete, acoperit cu o panza subtire, panza aia mi se pare fragila insa, si nu pare ca o sa reziste la multe spalari.

Edited by Aldulescu, 12 January 2018 - 12:53.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 dorel_acdc, on 12 ianuarie 2018 - 12:47, said:

eu spal orice filtru , si la masina si la drujba , motocoasa , aspirator
Si pe ala de la aparatul de cafea?Posted Image

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Depinde de aspirator.
Sunt unele care se spala, chiar au desenat un robinet pe ele. Sunt altele care nu se spala si se schimba, au inclusiv carbune activ in ele.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Psc esti chiabur,dayson.

#12
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

 myshyk, on 12 ianuarie 2018 - 13:10, said:

Si pe ala de la aparatul de cafea?Posted Image
Pe ala il bei, asa cred.Posted Image

Unii spun aici ca aspiri filtrul...Alt aspirator pentru a aspira un filtru al unui aspitrator?
In final praful ajunge pe un alt filtru si tot asa? Sau, in final, tot un aspirator cu sac e folosit...

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 serginho74, on 12 ianuarie 2018 - 13:28, said:

Depinde de aspirator.
Sunt unele care se spala, chiar au desenat un robinet pe ele. Sunt altele care nu se spala si se schimba, au inclusiv carbune activ in ele.

   Sigur ca da !  E plin de carbune activ peste tot.
      Daca filtrul nu se poate spala, trebuie aruncat/schimbat.
       Nu conteaza daca e hepa/sepa/Geta sau alte prostii, daca nu se poate igieniza corespunzator devine mai periculos pentru sanatate decat daca nu dai niciodata cu aspiratorul.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 PSC, on 12 ianuarie 2018 - 12:50, said:

La Dyson-ul.......
... eu după fiecare aspirare spăl toate componentele în care intră praful, inclusiv peria şi tubul. .......
Foarte practic , ce sa zic . faci curat apoi speli aspiratorul , apoi baia unde ai spalat aspiratorul .... am uitat ceva ???

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Aldulescu, on 12 ianuarie 2018 - 12:53, said:

mai e unul dreptunghiular Hepa, de ala nu m-am atins. Si de ce "micro faguri" vorbesti,
Este plastic vorbind , daca ai privi la un microscop structura hartiei din HEPA cam asa ar arata .
In mare ai atins ce este important - hepa nu se spala .
Buretele cat doresti - sfatul meu este cu apa cat mai rece , nu fierbinte, degradeaza buretele in timp.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu le scutur, nu le spăl. Le bat în palme timp de câteva minute, se duc scamele alea care se formează pe ele. E cam mult praf, dar merge. Ies mai bine decât spălate. Le-am spălat o singură dată, dar nu se spală bine, buretele merge, dar filtrul nu s-a uscat în câteva zile. Am mai dat cu aspiratorul ca să treacă aer prin el, să se mai usuce.

Între noi fie vorba, mi se par cam prostești aspiratoarele astea, din cauza filtrelor. Când aveam de-ăla cu sac, n-aveam nici o problemă. Adică nu prea le văd rostul, că nici din ăla cu sac nu ieșea praf sau ceva când îl foloseai. La o adică iau o mască de 5 lei, o pun când dau cu aspiratorul. Mai simplu și mai eficient. Dar tot praful pe care cică nu-l inhalez când dau cu aspiratorul, îl inhalez când curăț filtrele.

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Mda.....cam asa e, crezi ca unul fara sac te scuteste de probleme, dar in realitate trebuie sa cureti regulat filtrele, pe cand un sac il arunci cand se umple la gunoi si ai rezolvat treaba mult mai rapid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate