Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Polistiren vs Vata Bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDaculScoril0, on 26 noiembrie 2017 - 08:24, said:

cu siguranță blocurile construite în București în regim de vijelie în anii 80 nu au nici un fel de izolație pe pereții exteriori pereți.
nu au pe pereti ci au IN pereti.

Edited by MembruAnonim, 26 November 2017 - 10:55.


#74
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Bloc P + 4 etaje dat in folosinta in 1987, are cam 5 cm de EPS in interiorul peretilor exteriori, dar tot era extraordinar de rece si de scump de incalzit, probabil datorita puntilor termice.

Bloc P + 4 etaje, dat in folosinta in 1985, la aproximativ 500 m distanta de primul, are cam 10 cm de BCA in interiorul peretilor, dar, la fel, este foarte friguros.

#75
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Asta din cauza ca au un procent semnificativ de punti termice la nervurile ce unesc fata interioara cu cea exterioara, si nu numai. Mai sunt punti termice in jurul golurilor de usi/ferestre, la schimbari de directii si imbinari de pereti/cu plansee.

#76
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttataiepure, on 26 noiembrie 2017 - 10:34, said:

Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AWD0HeZLufM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
zi-ne totusi despre ce e vorba, chiar daca engleza mai pare a fi f populara, germana la noi e cam putin cunoscuta.

#77
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postunbrutus, on 12 decembrie 2017 - 20:32, said:

zi-ne totusi despre ce e vorba, chiar daca engleza mai pare a fi f populara, germana la noi e cam putin cunoscuta.
Evidentul ca polistirenul arde nici eu nu cunosc germana dar o imagine face cat o mie de cuvinte!
Exemplu blocuri izolate cu polistiren de 10 pe care cresc algele,lichenii etc eu am vazut deja in Bucuresti precum in filmul urmator
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2gw5-TUpOLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si faptul ca industria se protejeaza se fac multi bani din EPS care de altfel este un produs rezidual in urma rafinarii carburantilor benzina/motorina
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/upuql7b0UjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te supara, nu inteleg nimic din videoclipurile de mai sus.

Exista ceva si in engleza?

#79
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nemti au fost primi in utilizare la scara larga a polistirenului cu grosimi chiar mai mari de 20cm .
Am cautat si in engleza dar nu am gasit ceva similar ....din imagini se tot se intelege ceva

Edited by tataiepure, 24 December 2017 - 19:35.


#80
bogmil

bogmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.03.2011
Ce ziceti domnilor, pt izolare fatade, nu merg doua straturi de 8cm grosime, ca sa ajung la 16cm?

#81
Maximus08

Maximus08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.08.2015
Am izolat casa cu vata bazaltica de 15 cm. Cost la o suprafata de 260mp...14000 euro. Acum doresc incalzire in pardoseala si/sau pompa de caldura. Ce parere aveti?

#82
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ca iti mai trebuie bani :D

#83
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View PostMaximus08, on 17 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Am izolat casa cu vata bazaltica de 15 cm. Cost la o suprafata de 260mp...14000 euro. Acum doresc incalzire in pardoseala si/sau pompa de caldura. Ce parere aveti?
54 EUR/mp ? un fleac...
Daca puneai polistiren iti ramaneau bani si de mobila de bucatarie Posted Image

Edited by mmmgigi, 19 November 2018 - 15:15.


#84
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Stai ca nu stim tot. E si decorativa aplicata si inclusa in pret?

#85
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostMaximus08, on 17 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Am izolat casa cu vata bazaltica de 15 cm. Cost la o suprafata de 260mp...14000 euro. Acum doresc incalzire in pardoseala si/sau pompa de caldura. Ce parere aveti?
Scump!
Aceeasi suprafata vata bazaltica de 15 cm densitate 110 kg densitate/metru(Techonicole) cub adica aceeasi densitate in masa nu gen Rockwool densitate duala  cu adeziv schela decorativa siliconica weber si manopera
ma dus la 9500 euro.
Pompa de caldura NIBE  am auzit ca sunt ok poti incerca si cu Zubadan dar atentie la autoatizare  aici.

Edited by tataiepure, 19 November 2018 - 21:29.


#86
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View Postmuraru_dan, on 22 octombrie 2017 - 21:25, said:

Din pctul meu de vedere eu cred ca rusii bat nemtii la vata, pana la urma Siberia e pe teritoriul lor
  ha ha ha !  asta e tare !  e ca si cum am spune ca Rusia are un PIB mai mare decat al Germaniei sau Frantei ca doar au o populatie mai mare...tare logica... :)

#87
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View Postlaffin, on 09 noiembrie 2017 - 11:44, said:


Ala-i polistiren neignifugat. Arde ca o torta. In ziua de azi nu mai gasesti pe piata decat ignifugat.
Iar ala e de pe la rusi care nu respecta niste norme minime in comparatie cu Normele EU ! Ca tot spunea cineva mai sus de materiale izolatoare din acea arie...

View Postdenisen, on 25 noiembrie 2017 - 15:44, said:

A lu Buhnici e cu bazaltica.

Da dar nu este pasiva casa...are la surse de energie...Posted Image

#88
Daniels1

Daniels1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.12.2019
Nicio experiență ulterioara ce poate fi împărtășită cu ceilalți? Nu a mai zis omul dacă a găsit pompa de căldură și încălzirea in pardoseala..ori dacă prețul de 14000 euro a inclus și aplicarea decorativei și mana de lucru.. Sunt indecis între a alege dintre următoarele Vata Baltică frontrock max plus de 10cm sau polistiren Eps de 15cm..as avea de izolat aproximativ 220mp. Voi ce ați ales?

#89
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Vata bazaltica, nici nu încape discuție.

#90
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Eu voi folosi vată bazaltica in detrimentul polistirenul,dc? Deoarece polistirenul arde!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate