Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Realizare boiler inoxidabil 70x75mm la strung. Cat m-ar costa manopera si materialul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Vreau sa inlocuiesc boilerul de aluminiu dintr-o masina de cafea cu unul din otel inoxidabil si m-ar interesa un pret al manoperei, eventual al materialului care va fi o bara din inox.
In poza este un boiler similar, cu acelasi diametru dar ceva mai scurt (32mm).
Cel original este compus din 2 piese/jumatati si anume:
1. Jumatatea de sus pe care sunt montate teava de abur(la care voi renunta), teava alimentare cu apa si 3 termostate bimetalice.
2. Jumatatea de jos sau grupul care include dusul/sita si o teava verticala care ajunge in partea de sus a boilerului atunci cand este montat.

Specificatiile jumatatii de sus pe care eu vreau sa o refac, sunt urmatoarele:
- diametrul gulerului de prindere: 90mm
- grosime guler: 3mm
- diametrul propriu-zis al cilindrului(jumatatii de sus): 70mm
- lungime: 75mm

Ma gandesc si cred ca ideal ar fi sa folosesc o bara din inox cu diametrul de 90mm care va fi strunjita la exterior si interior astfel evitand sudura gulerului de prindere sau partii de sus.

Aveti idee cat m-ar costa, cu aproximatie bineinteles, manopera si materialul?

Edited by Andretti, 22 July 2017 - 23:15.


#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pe Str. Crizantemelor, mai catre Antiaeriana exista un atelier de strungarie. Faci matale un drum pana acolo si vorbesti cu mesterul.

#3
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Am pus intrebarea pentru ca inca nu stiu daca merita sau nu toata tevatura, iar un strungar cu experienta ar putea sa estimeze lucrarea. O sa dau o fuga pana acolo daca nu primesc un raspuns.
Multam pt sugestie.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAndretti, on 22 iulie 2017 - 22:54, said:

Vreau sa inlocuiesc boilerul de aluminiu dintr-o masina de cafea cu unul din otel inoxidabil si m-ar interesa un pret al manoperei, eventual al materialului care va fi o bara din inox.
In poza este un boiler similar, cu acelasi diametru dar ceva mai scurt (32mm).
Cel original este compus din 2 piese/jumatati si anume:
1. Jumatatea de sus pe care sunt montate teava de abur(la care voi renunta), teava alimentare cu apa si 3 termostate bimetalice.
2. Jumatatea de jos sau grupul care include dusul/sita si o teava verticala care ajunge in partea de sus a boilerului atunci cand este montat.

Specificatiile jumatatii de sus pe care eu vreau sa o refac, sunt urmatoarele:
- diametrul gulerului de prindere: 90mm
- grosime guler: 3mm
- diametrul propriu-zis al cilindrului(jumatatii de sus): 70mm
- lungime: 75mm

Ma gandesc si cred ca ideal ar fi sa folosesc o bara din inox cu diametrul de 90mm care va fi strunjita la exterior si interior astfel evitand sudura gulerului de prindere sau partii de sus.

Aveti idee cat m-ar costa, cu aproximatie bineinteles, manopera si materialul?

aia nu e piesă strunjită. E făcută prin presare. Și ești sigur că-i din aluminiu?

O să coste o grămadă să o faci la strung pentru că trebuie îndepărtat o grămadă de material la interior. Pe urmă, dacă trebuie să respecți toate detaliile de pe spate te uiți la o treabă foarte grea.
De fapt cred că ar trebui făcută pe CNC dar te va costa și proiectul.

De ce nu cumperi una nouă?

Edited by DaculScoril0, 23 July 2017 - 01:30.


#5
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Am 2 masini de cafea dintre care una are boiler din aluminiu care tot corodeaza si trebuie curatat continuu, iar cealalta din inox(cel din poza) dar prea mic. La a doua cafea temperatura apei scade cu pana la 8-10C si iese o ciorba.
Nu gasesc nou pentru masinile de cafea ieftine ci doar pentru Gaggia, Lelit, Rancilio...etc, adica cele destinate entuziastilor/pretentiosilor. :)
Intr-adevar va mai fi nevoie si de o gaura cu filet in lateral, pentru alimentare cu apa.
Mare inginerie nu e, doar am facut practica pe strung in liceu si stiu cu ce se mananca insa n-am idee cat se cere pentru o astfel de lucrare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate