Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Realizare boiler inoxidabil 70x75mm la strung. Cat m-ar costa manopera si materialul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Vreau sa inlocuiesc boilerul de aluminiu dintr-o masina de cafea cu unul din otel inoxidabil si m-ar interesa un pret al manoperei, eventual al materialului care va fi o bara din inox.
In poza este un boiler similar, cu acelasi diametru dar ceva mai scurt (32mm).
Cel original este compus din 2 piese/jumatati si anume:
1. Jumatatea de sus pe care sunt montate teava de abur(la care voi renunta), teava alimentare cu apa si 3 termostate bimetalice.
2. Jumatatea de jos sau grupul care include dusul/sita si o teava verticala care ajunge in partea de sus a boilerului atunci cand este montat.

Specificatiile jumatatii de sus pe care eu vreau sa o refac, sunt urmatoarele:
- diametrul gulerului de prindere: 90mm
- grosime guler: 3mm
- diametrul propriu-zis al cilindrului(jumatatii de sus): 70mm
- lungime: 75mm

Ma gandesc si cred ca ideal ar fi sa folosesc o bara din inox cu diametrul de 90mm care va fi strunjita la exterior si interior astfel evitand sudura gulerului de prindere sau partii de sus.

Aveti idee cat m-ar costa, cu aproximatie bineinteles, manopera si materialul?

Edited by Andretti, 22 July 2017 - 23:15.


#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pe Str. Crizantemelor, mai catre Antiaeriana exista un atelier de strungarie. Faci matale un drum pana acolo si vorbesti cu mesterul.

#3
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Am pus intrebarea pentru ca inca nu stiu daca merita sau nu toata tevatura, iar un strungar cu experienta ar putea sa estimeze lucrarea. O sa dau o fuga pana acolo daca nu primesc un raspuns.
Multam pt sugestie.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Andretti, on 22 iulie 2017 - 22:54, said:

Vreau sa inlocuiesc boilerul de aluminiu dintr-o masina de cafea cu unul din otel inoxidabil si m-ar interesa un pret al manoperei, eventual al materialului care va fi o bara din inox.
In poza este un boiler similar, cu acelasi diametru dar ceva mai scurt (32mm).
Cel original este compus din 2 piese/jumatati si anume:
1. Jumatatea de sus pe care sunt montate teava de abur(la care voi renunta), teava alimentare cu apa si 3 termostate bimetalice.
2. Jumatatea de jos sau grupul care include dusul/sita si o teava verticala care ajunge in partea de sus a boilerului atunci cand este montat.

Specificatiile jumatatii de sus pe care eu vreau sa o refac, sunt urmatoarele:
- diametrul gulerului de prindere: 90mm
- grosime guler: 3mm
- diametrul propriu-zis al cilindrului(jumatatii de sus): 70mm
- lungime: 75mm

Ma gandesc si cred ca ideal ar fi sa folosesc o bara din inox cu diametrul de 90mm care va fi strunjita la exterior si interior astfel evitand sudura gulerului de prindere sau partii de sus.

Aveti idee cat m-ar costa, cu aproximatie bineinteles, manopera si materialul?

aia nu e piesă strunjită. E făcută prin presare. Și ești sigur că-i din aluminiu?

O să coste o grămadă să o faci la strung pentru că trebuie îndepărtat o grămadă de material la interior. Pe urmă, dacă trebuie să respecți toate detaliile de pe spate te uiți la o treabă foarte grea.
De fapt cred că ar trebui făcută pe CNC dar te va costa și proiectul.

De ce nu cumperi una nouă?

Edited by DaculScoril0, 23 July 2017 - 01:30.


#5
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Am 2 masini de cafea dintre care una are boiler din aluminiu care tot corodeaza si trebuie curatat continuu, iar cealalta din inox(cel din poza) dar prea mic. La a doua cafea temperatura apei scade cu pana la 8-10C si iese o ciorba.
Nu gasesc nou pentru masinile de cafea ieftine ci doar pentru Gaggia, Lelit, Rancilio...etc, adica cele destinate entuziastilor/pretentiosilor. :)
Intr-adevar va mai fi nevoie si de o gaura cu filet in lateral, pentru alimentare cu apa.
Mare inginerie nu e, doar am facut practica pe strung in liceu si stiu cu ce se mananca insa n-am idee cat se cere pentru o astfel de lucrare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate