Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

PC Buget 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 27 martie 2017 - 20:09, said:

Eu as face un mic efort pana la Gammaxx 400, merita.

@super, de ce sursa de 600W?
Daca iti spun, nu ma crezi !
Am confundat sursa de 500w ca nu are asamblare gold si permite Wire Management cu cealalta ! ca la "Două loturi" Posted Image
Cand de fapt este invers
[ https://s13.postimg.org/fpgiiub91/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s18.postimg.org/8pfmlqh5j/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sursa de 500w are asamblare gold si permite Wire Management si cealalta de 600w nu.
Greseala mea, asa ca rectific ! sa cumpere sursa de 500w  Posted Image

Si i-as recomanda totusi coolerul la 145 Lei, are un raport pret/performanta bun.

#20
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postjegmihai, on 27 martie 2017 - 20:23, said:

Un Ryzen 1700 nu te-ar tenta? Ofera performante in zona lui 7700K, chiar il invinge in anumite task-uri.
Ba da, de ce nu?

#21
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007

View Postsuper8, on 27 martie 2017 - 15:59, said:

D.p.d.v. al userului, nu; dar d.p.d.v. al procesorului, este !
Ca procesorul "stie" 2400, daca ii pui Ram 2133 atunci procesorul asteapta dupa Ram sa se elibereze memorie pt. a comunica alte date/informatii.

Poate ca diferenta majora in testele sintetice ar fi de 2-3 secunde.
Dar e recomandat sa pui Ram cu aceeasi viteza ca a procesorului !
procesor 2133, Ram 2133; procesor 2400, Ram 2400  Posted Image

Ce? Asta de unde a mai ieșit? Frecvența procesorului nu a avut niciodată treabă cu frecvența memoriei. Păi dacă era așa, înseamnă că vechiul meu athlon64 3200+ ar funcționa cel mai bine cu ddr4, că doar ar fi în aceeași zonă de frecvență, ori pe vremea aia încă foloseam DDR1 la 400 mhz efectivi.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
M-am referit la BCLK-ul procesorului [2400], asa e mai bine ?

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaliosss, on 27 martie 2017 - 16:17, said:

Ai putea sa imi recomanzi un cooler, te rog? Posted Image

De ce ai avea nevoie de un cooler?Cel din pachet este suficient.Cheltuiala inutila.
Alegi procesorul care este insotit de cooler.

#24
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Nu există base clock de 2400 mhz. Ca să știi și tu, baseclock-ul este de 100 mhz.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@stone_crash_wolf, l-am sfatuit pe @initiator sa cumpere Ram cu Data rate (MT/s) identic cu al procesorului, DDR4-2400.
Daca am gresit, imi cer scuze pt. sfatul prost.

Attached Files



#26
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Cand cineva vorbeste de BCLK, sa stii ca se refera la valorea sau frecventa de referinta generala a sistemului. Mai departe este chestie de multiplicatori. Cand faci OC la un procesor deblocat, cresti valoarea multiplicatorului iar BCLK-ul ramane fix la 100 de mhz.
Cand faci OC la un procesor blocat, multiplicatorul nu-l poti modifica, dar poti modifica valoarea aia de 100 de mhz, astfel ca in cazul unui procesor ca al meu, care in conditii standard ruleaza la 37 x 100, daca eu as modifica de pilda 100 in 110, procesorul ar avea o frecventa totala de 4070 Mhz ( 110 x 37), adica o marire de 370 de mhz fata de valoarea implicita.  
Pana la skylake, BLCK-ul asta era strans de magistrala PCI express, dar si de memorie, astfel ca atunci cand faceai OC la procesor, modificai si frecventele sloturilor PCI express sau a memoriilor, neputand astfel sa cresti foarte mult ca si overclock, lovindu-te de probleme serioase de stabilitate.
La skylake in schimb poti modifica doar BLCK-ul procesorului, astfel ca aplici OC doar lui, pierzi insa orice fel de control al temperaturii sau auto-modificarea frecventei in functie de necesitate.
Attached File  bus-baseclock.JPG   120.62K   10 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate