Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

PC Buget 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 27 martie 2017 - 20:09, said:

Eu as face un mic efort pana la Gammaxx 400, merita.

@super, de ce sursa de 600W?
Daca iti spun, nu ma crezi !
Am confundat sursa de 500w ca nu are asamblare gold si permite Wire Management cu cealalta ! ca la "Două loturi" Posted Image
Cand de fapt este invers
[ https://s13.postimg.org/fpgiiub91/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s18.postimg.org/8pfmlqh5j/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sursa de 500w are asamblare gold si permite Wire Management si cealalta de 600w nu.
Greseala mea, asa ca rectific ! sa cumpere sursa de 500w  Posted Image

Si i-as recomanda totusi coolerul la 145 Lei, are un raport pret/performanta bun.

#20
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postjegmihai, on 27 martie 2017 - 20:23, said:

Un Ryzen 1700 nu te-ar tenta? Ofera performante in zona lui 7700K, chiar il invinge in anumite task-uri.
Ba da, de ce nu?

#21
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007

View Postsuper8, on 27 martie 2017 - 15:59, said:

D.p.d.v. al userului, nu; dar d.p.d.v. al procesorului, este !
Ca procesorul "stie" 2400, daca ii pui Ram 2133 atunci procesorul asteapta dupa Ram sa se elibereze memorie pt. a comunica alte date/informatii.

Poate ca diferenta majora in testele sintetice ar fi de 2-3 secunde.
Dar e recomandat sa pui Ram cu aceeasi viteza ca a procesorului !
procesor 2133, Ram 2133; procesor 2400, Ram 2400  Posted Image

Ce? Asta de unde a mai ieșit? Frecvența procesorului nu a avut niciodată treabă cu frecvența memoriei. Păi dacă era așa, înseamnă că vechiul meu athlon64 3200+ ar funcționa cel mai bine cu ddr4, că doar ar fi în aceeași zonă de frecvență, ori pe vremea aia încă foloseam DDR1 la 400 mhz efectivi.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
M-am referit la BCLK-ul procesorului [2400], asa e mai bine ?

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaliosss, on 27 martie 2017 - 16:17, said:

Ai putea sa imi recomanzi un cooler, te rog? Posted Image

De ce ai avea nevoie de un cooler?Cel din pachet este suficient.Cheltuiala inutila.
Alegi procesorul care este insotit de cooler.

#24
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Nu există base clock de 2400 mhz. Ca să știi și tu, baseclock-ul este de 100 mhz.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@stone_crash_wolf, l-am sfatuit pe @initiator sa cumpere Ram cu Data rate (MT/s) identic cu al procesorului, DDR4-2400.
Daca am gresit, imi cer scuze pt. sfatul prost.

Attached Files



#26
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Cand cineva vorbeste de BCLK, sa stii ca se refera la valorea sau frecventa de referinta generala a sistemului. Mai departe este chestie de multiplicatori. Cand faci OC la un procesor deblocat, cresti valoarea multiplicatorului iar BCLK-ul ramane fix la 100 de mhz.
Cand faci OC la un procesor blocat, multiplicatorul nu-l poti modifica, dar poti modifica valoarea aia de 100 de mhz, astfel ca in cazul unui procesor ca al meu, care in conditii standard ruleaza la 37 x 100, daca eu as modifica de pilda 100 in 110, procesorul ar avea o frecventa totala de 4070 Mhz ( 110 x 37), adica o marire de 370 de mhz fata de valoarea implicita.  
Pana la skylake, BLCK-ul asta era strans de magistrala PCI express, dar si de memorie, astfel ca atunci cand faceai OC la procesor, modificai si frecventele sloturilor PCI express sau a memoriilor, neputand astfel sa cresti foarte mult ca si overclock, lovindu-te de probleme serioase de stabilitate.
La skylake in schimb poti modifica doar BLCK-ul procesorului, astfel ca aplici OC doar lui, pierzi insa orice fel de control al temperaturii sau auto-modificarea frecventei in functie de necesitate.
Attached File  bus-baseclock.JPG   120.62K   10 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate