Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

concediu 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015
Daca vreti pe spate in Caraibe, A, B sau C, Aruba, Bonnaire sau Curacao.
Nu e ieftin, dar ..., pentru ca... Olanda

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postjoseph_lacroix, on 02 mai 2016 - 21:01, said:

cred ca orice hotel e mai bun ca ibisl, mi se pare f spartan doar te duci in concediu, vrei sa fii rasfatat, nu alege ibisul,, acesta este potrivit mai degraba pentru calatorii scurte de afaceri nu concedii.

Pe mine ma lasã rece hotelurile, mai ales in orașe precum BKK unde nu o sa stai in hotel decât maxim 8 ore, si alea de sex/ somn.

In BKK ai o grãmada de lucruri de vãzut si împrejurimi (îndepãrtate, ca alea apropiate is desolee).

Daca vrei resort, te duci in zone specifice (sudul Thai, Caraibe, Bora, Indonezia, sri lanka).

Daca vrei patrimoniu cultural, poți dormi si le-o saltea confortabila atâta timp cât nu împarți camera cu gândacii :)

#21
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Ce draguti sunt unii colegi care recomanda o tara, in ansamblul sau, doar pentru ca au stat ei intr-un resort 14 zile la all inclusive si le-a placut!

#22
aleksssa

aleksssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.09.2012

View PostMar-zZz, on 02 mai 2016 - 20:29, said:

Mamaia la 3 stele.

Intre cele 2 aleg R. Dominicana, poate sunt mai putine insecte decat in cealalta parte

Mi-ar place RD insa nu ma incadrez in buget cred. De obicei pe unde mergem in vacanta ne place sa mai vizitam si cate ceva nu sa stam numai tolaniti la soare. Din pacate nu cred ca 2500 de euro ne ajung si pentru excursii.

View PostDJPocaitul, on 02 mai 2016 - 20:36, said:

Mergeti la o Manastire in strainatate. Acolo o sa va gasiti linistea sufletului ! Posted Image

Multumesc, insa nu o caut!

View PostTsunnnami, on 02 mai 2016 - 21:22, said:

Dominicana NU recomand
Mergi undeva unde e safe sa iesi din resort

Eu m-am documentat si nu s-a plans nimeni ca nu ar fi fost safe. Stiu ca au plaje private, pazite si te atentioneaza unde te poti duce si unde nu

View Postbalauru69, on 02 mai 2016 - 21:22, said:

Poate n-ar fi rau ca totusi initiatorul sa posteze si perioada de calatorie.

Nu am date fixe.. Cand e mai ieftin daca ma decid pe o destinatie. As prefera septembrie, octombrie

Sotul face delegatii extrem de des si curand s-a intors din China si nu prea ar mai vrea sa calce prea curand acolo. In Antalya din ce am auzit e recomandata in special familiilor cu copii, asa ca nu prea ma incadrez. As cauta ceva mai indepartat pentru ca e ultimul concediu pe care il putem face mai departe pana vine bebe.

#23
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
In mod normal, 2 bilete pt. BKK nu sar de 1000 Euro. De acolo AirAsia, ieftin. Deci mai raman bani sa va descurcati 10-14 zile, in functie de cazare si pretentii.

#24
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
circuit china varianta 1
varianta 2

o alta varianta ar mai fi un circuit in scandinavia in banii aia ar fi destule variante

#25
aleksssa

aleksssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.09.2012

View Postbalauru69, on 03 mai 2016 - 17:57, said:

In mod normal, 2 bilete pt. BKK nu sar de 1000 Euro. De acolo AirAsia, ieftin. Deci mai raman bani sa va descurcati 10-14 zile, in functie de cazare si pretentii.

Acum ma uitam pe Sri Lanka. Pare destul de interesant desi nu sunt prea multe informatii recente de la cei care au fost acolo

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,884
  • Înscris: 20.10.2015
Una e sa ai o plaja PAZITA, alta e sa te simti in siguranta si s-o iei asa la verificat si dincolo de resort.
Mie de ex. nu-mi place la Zoo

#27
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Vreti sa fiti turisti sau calatori?

#28
aleksssa

aleksssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.09.2012

View Postcoco$u, on 03 mai 2016 - 18:56, said:

Vreti sa fiti turisti sau calatori?

eu?

#29
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Da.
Vreti sa va pierdeti timpul pe un sezlong la plaja, eventual cu o excursiune de 2-3 ore prin satele de langa resort (ca turisti) sau vreti sa cunoasteti cat mai mult din ceea ce inseamna tara unde ajungeti?

#30
aleksssa

aleksssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.09.2012

View Postcoco$u, on 03 mai 2016 - 19:09, said:

Da.
Vreti sa va pierdeti timpul pe un sezlong la plaja, eventual cu o excursiune de 2-3 ore prin satele de langa resort (ca turisti) sau vreti sa cunoasteti cat mai mult din ceea ce inseamna tara unde ajungeti?

Anul trecut am vizitat Barcelona. Intr-adevar este un oras unde ai ce vedea. Am mers de am facut basici la picioare, deci suntem genul carora ne place sa vedem , sa vizitam tot ce misca. Insa, am dori si 2 zile de stat , sa lenevim :D.. As cauta ceva cu excursii, locuri care sa ma lase cu gura cascata :D.

#31
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
OK.
Vietnam!
Uite aici, cauta bilete de avion convenabile si aveti o calatorie sa o povestiti si nepotilor:
http://www.wowcher.c...-tour/deal.html

370 lire = 520 euro.
Foarte putin fata de preturile agentiilor de la noi!

Edited by coco$u, 03 May 2016 - 19:32.


#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postjoseph_lacroix, on 03 mai 2016 - 18:09, said:

circuit china varianta 1
varianta 2

o alta varianta ar mai fi un circuit in scandinavia in banii aia ar fi destule variante


Initiatorul a zis ca asta e bugetul total din cate am inteles eu. Nu ca asta e bugetul pt platit la agentie la care adaugi mancarea si cheltuielile personale.

Si ca un comentariu general: eu nu as merge in China doar pentru 7 nopti.

Edited by something00, 04 May 2016 - 08:37.


#33
aleksssa

aleksssa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.09.2012

View Postsomething00, on 04 mai 2016 - 08:36, said:

Initiatorul a zis ca asta e bugetul total din cate am inteles eu. Nu ca asta e bugetul pt platit la agentie la care adaugi mancarea si cheltuielile personale.

Si ca un comentariu general: eu nu as merge in China doar pentru 7 nopti.

Acela este bugetul maxim. Cu 2500 euro imi ajunge si de RD insa doar cazare, mancare si transport, fara excursii. Cred ca nu prea are rost sa cheltui suma asta doar sa stau cu burta la soare si sa nu vizitez nimic

#34
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Daca nu vreti musai plaja, eu as propune Islanda. E departe de casa, exotica si superba! In plus, in septembrie-octombrie aveti sanse mari sa vedeti si aurora boreala, iar baie puteti face in izvoarele termale naturale sau la Blue Lagoon. Bugetul ala iti permite sa faci si excursii.
Daca vreti caldura si plaja, ca varianta pentru bugetul asta ar fi si Iordania. Cultura cat cuprinde, desert, mare cu apa turcoaz si corali. Mai bine octombrie decat septembrie.

Sunt thread-uri pe acest forum pentru ambele destinatii.

Distractie placuta!

Edited by brixie, 05 May 2016 - 11:33.


#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Islanda este a dracului de scumpa, am fost acolo si stiu ce spun. 10 zile in 2 persoane am lasat lejer vreo 4000 de euro acolo, cu tot cu cazare, mancare, masina (inchiriat, asigurare) si optionale si nu eram in high season.

#36
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Si eu sunt preocupat de concediul anului asta pe care nu l-am stabilit inca, asa ca apelez la experienta voastra.

Ce vreau :
- musai August. Stiu ca mai peste tot este high season, insa imi asum lucrul asta (adica preturile). Important este sa nu fie sezon ploios, tornade, etc., sa fie vremea OK.
- destinatie pentru plaja in afara Europei si a insulelor acesteia. 50% din timp vrem sa stam la plaja. Evident resortul sa fie pe plaja daca aveti o recomandare si in acest sens. De regula caut 4* europene fiind cel mai bun compromis intre calitate/pret (exclus AI, ca nu vreau nici sa fiu legat de resort, nici sa muncesc la sala dupa Posted Image ).
- destinatie pentru excursii in natura ceilalti 50%. Nu orase, muzee, etc.
- destinatie civilizata, confortabila, safe pentru excursii pe cont propriu around.
- plaje exotice, ape turquise.
- sa nu fie chiar la capatul pamantului (ex. Hawai). Maxim Oc. Atlantic sau Indian.

Am citit multe din destinatiile exotice de pe forum si n-am gasit locul asta. De ex. ce am inteles :
- Bali - OK, mai putin apa/plaja care nu sunt the best si f. aglomerata
- Thai, Mauritius - nu August
- Maldive - nu ai ce vizita
- Seychelles - cel mai aproape de cerinta, dar destul de controversat cu confortul, civilizatia.

Ca timp alocat, vreo 2 saptamani.
Bugetul, variabil functie de necesitati (a nu se citi nelimitat).

Mentionez ca nu am fost nicaieri out - Europe la plaja, deci pot incepe de oriunde.

Multumesc anticipat de sugestii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate