Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oprire HDD nefolosit in Slackware

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Va salut,

Am configurat un mic server pentru acasa cu Slackware 14.1. Ca sa fiu scurt e vorba de un HP cu procesor E8400 cu doua HDD-uri si 8 GB RAM.

Pe un HDD (al mai mic) am Slackware-ul in 4 partitii (/ , /boot,  SWAP, pagina web) tot acolo sunt si joacele copilului. Pe al doilea HDD am doar sharingul de SAMBA si puscariile vsftpd-ului.

Primul HDD este un WD green (care inteleg ca are obiceiul de a-si reduce turatia cand nu da din greu) si, intrucat tine log-urile masinii, nu poate fi oprit. Al doilea as dori sa-l opresc dupa un timp de inactivitate.

Cum pot sa fac treaba asta?

Multumesc

Edited by Patefon, 18 January 2016 - 02:34.


#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
hdparm
-S Put  the  drive  into  idle (low-power) mode, and also set the standby (spindown) timeout for the drive.  This timeout value is used by the drive to determine how long to wait (with no disk activity) before turning off the spindle motor to save power.  Under such circum-
  stances, the drive may take as long as 30 seconds to respond to a subsequent disk access, though most drives are much quicker.  The encoding of the timeout value is somewhat peculiar.  A value of zero means "timeouts are disabled": the device will not automatically enter
  standby mode.  Values from 1 to 240 specify multiples of 5 seconds, yielding timeouts from 5 seconds to 20 minutes.  Values from 241 to 251 specify from 1 to 11 units of 30 minutes, yielding timeouts from 30 minutes to 5.5 hours.  A value of 252 signifies a timeout of 21
  minutes. A value of 253 sets a vendor-defined timeout period between 8 and 12 hours, and the value 254 is reserved.  255 is interpreted as 21 minutes plus 15 seconds.  Note that some older drives may have very different interpretations of these values.

hdparm -S 24 /dev/sdb

Teoretic ar trebui ca dupa 2 minute de inactivitate sa se opreasca automat.

#3
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Multumesc!

Confuzia a plecat de la /etc/rc.d/rc.acpid de care m-am impiedicat prin sistem si nu-i gaseam deloc "acpid.conf"-ul aferent .... Posted Image   deh... ultimul Linux instalat e casat de mai bine de 10 ani.

Sta bine in /etc/rc.d/rc.local sau e de preferat alta locatie?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
rc.local e ok.

Nu stiu cum face Slackware modern dar as recomanda folosirea chestiilor gen /dev/disk/by-uuid/f6320..... (afli din blkid UUID-ul) in caz ca sdb nu e sdb intotdeauna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate