Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reparare si imbunatatire calitate video

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
radubogdanfree

radubogdanfree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2009
Salut !

Am o inregistrare video pe care as vrea s-o imbunatatesc. Precizez ca este fisier mp4 si NU ESTE CORUPT. Deci nu e o problema de encodare.
Pur si simplu am inregistrat o discutie cu familia pe SKYPE si din cauza conexiuni video-ul are intreruperi...mai merge sacadat, framat..ETC... asa cum a fost convorbirea in realitate. Ce vreau eu e sa elimin din el timpii in care imaginea este blocata si sa ramana numai imaginile in miscare....
Aveti cunostinta de un soft care face asa ceva ?
Inca odata insist. FISIERUL mp4 NU ESTE CORUPT ! Merge pe orice player.
Va multumesc !

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cu orice soft, dai cut la portiunile de video ramase blocate.

Edited by gumball3000, 11 April 2015 - 20:56.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Da stiu eu un 'soft' care face asta. Chiar iti repara clipul video si iti pune elementele cuvintele si miscarile lipsa. Tzaka Paka's Video Studio se numeste. E grecesc.

#4
radubogdanfree

radubogdanfree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2009
Eu am vorbit serios...lasati glumele pentru altii...si ironiile...Nu servesc !

Iar cu softurile de editare mi-ar lua o vesnicie....Filmul are 2 ore...

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In 30 min nu ai ce face, bagi un drob si o bere in timpul asta.

http://www.avs4you.c...t-of-video.aspx

#6
radubogdanfree

radubogdanfree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2009
Ideea e ca sunt foarte multe intreruperi, majoritatea de cateva fractiuni de secunda sau cateva secunde...Eu stiu ce spun.  Numai ca sa le selectez mi-ar lua vreo 2 zile..

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aaa, pai in in cazul acesta doar solutia propusa de potae te poate ajuta.

Edited by gumball3000, 11 April 2015 - 21:08.


#8
radubogdanfree

radubogdanfree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2009
Da, deci...nu stiu de ce am crezut ca voi gasi oameni seriosi pe forumul asta...Multumesc pentru raspunsuri si va doresc sa primiti parte de acelasi tratament cand va arde maseaua.. Salut !

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ti s-a explicat deja ca nu exista un astfel de program, nu este nimic intr-atat de avansat incat sa-ti adauge frame-urile lipsa.
Daca ar fi existat, atunci ai fi vazut la televiziuni doar camere web si skype in loc de camere video profesionale si transmisii prin satelit.

Cu placere, te mai asteptam!

Edited by gumball3000, 11 April 2015 - 21:14.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@initiator
Deci tu vrei un software, de preferat gratis, care sa faca treaba pe care nu vrei tu sa o faci manual. Adica sa "ghiceasca" cat sa taie, cum sa taie, cum sa imbine, sa adauge biti acolo unde nu exista informatie destula, sa "ghiceasca" ce ai vrut tu sau familia sa transmita, sa recupereze din bucati/fragmente si sa refaca complet discutia, sa ghiceasca unde sa puna sunetul/sa-l sincronizeze cu imaginile etc?

Nu stiu cine a inceput cu glumele pe aici...

Edited by dexterash, 11 April 2015 - 21:18.


#11
radubogdanfree

radubogdanfree

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2009
In primul rand nu am spus nimic de vreun soft gratuit. Si nu am pretentia sa refaca si partile lipsa. Doar sa elimine intreruperile si sa uneasca numai imaginile in miscare...

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
A elimina intreruperile = a adauga biti care lipsesc la transmisie, a lega bitii intre ei astfel incat sa reiasa o informatie care iti este utila tie. Nimeni nu are de unde sa stie daca transmisia trebuia sa contina "a" sau "o", un punct verde sau rosu. In plus, sunetul este desincronizat fata de imagini. Resincronizarea cine sa o ghiceasca?
Iar toate problemele tale mai au o "buba" majora: compresia/modul de transmisie a datelor care nu faciliteaza o astfel de recuperare/imbunatatire(frameurile video/audio nu se transmit complet, ci doar portiuni, urmarind un algoritm care depinde de codecurile folosite).

Logica: daca era asa simplu si se rezolva din software rapid, mai folosea cineva echipamente care sa garanteze integritatea datelor transmise(echipamente care nu sunt ieftine)? Nu, o rezolvau "software".

Edited by dexterash, 11 April 2015 - 21:29.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tocmai asta e problema, ca nu intelegi despre ce este vorba acolo, de aceea pare si stupida intrebarea ta.
Intreruperile acelea nu ai cum sa le elimini daca sunt pe tot filmuletul la interval de cateva secunde, ar trebui ca un soft sa-ti adauge frame-urile lipsa, care nu au fost receptionate.
Daca era o intrerupere de vreo 5-60 s o taiai pur si simplu din filmulet, ca doar nu ar fi completat vreun program cu imaginea si sunetul care nu a fost primit.

#14
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
radubogdanfree vrei ceva imposibil. Hai ca sa descoperim unde e imaginea 'blocata' s-ar putea, dar unde sa isi dea seama programul ala ca e din cauza transmisiei si nu pur si simplu un freeze frame shot facut intentionat cu camera. Sau pur si simplu camera filmeaza fix ceva ce nu se misca deloc...

Doar ca unii oameni nu inteleg toata chestia asta numita IT si le pare magie nu inseamna ca e posibil orice... sau cel putin nu inca :)

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu exista soft care sa adauge cadre lipsa, in miscare.

#16
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
@radubogdanfree

Ziceai ca: "Numai ca sa le selectez (intreruperile) mi-ar lua vreo 2 zile.."
Ce durata are filmarea? Esti dispus sa platesti pe cineva sa iti rezolve problema?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate