Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care este cel mai sanatos orez?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Care este cel mai sanatos orez (la un pret rezonabil) si cum se prepara?

Edited by alex05ok, 25 November 2014 - 14:57.


#2
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Oricare. Cati japonezi obezi si bolnavi ai vazut? Sunt tara cu cea mai mare speranta de viata si mananca foarte mult orez.

#3
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Orezul Natur (Integral) este mai sanatos decat orezul normal dar este de 4 ori mai scump. Contine oare de 4 ori mai multi nutrienti?
Tipurile de orez sunt: basmati, cu bob lung simplu, prefiert, rapid, roşu, thailandez parfumat, sălbatic, negru chinezesc, glutinos, japonez pentru sushi, paella, pentru budinci, pentru risotto, dulce etc.

Edited by alex05ok, 25 November 2014 - 15:09.


#4
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Daca vrei nutrienti cred ca trebuie sa te orientezi spre legume. Nu cred ca merita sa dai banii pe orez scump.

#5
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Eu cumpar orez integral de la Mega Image, la un pret decent.

#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Oricare nu este alb și nu este mucegăit. Regulă generală aplicată alimentelor bune: să nu aibă o culoare uniformă.
Făina de casă ( măcinată la moară) are o tentă gri-maro deschis, portocalele de casă nu au o culoare uniformă ca alea din comerț (coaja frutului), roșia de grădină are mai multe nuanțe.

#7
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 wattu, on 25 noiembrie 2014 - 15:23, said:

Oricare nu este alb și nu este mucegăit. Regulă generală aplicată alimentelor bune: să nu aibă o culoare uniformă.
Făina de casă ( măcinată la moară) are o tentă gri-maro deschis, portocalele de casă nu au o culoare uniformă ca alea din comerț (coaja frutului), roșia de grădină are mai multe nuanțe.
Eu am rosii, portocal, lamai, lime si ananas in apartament si toate au aceeasi culoare ca alea cumparate. Nu cred ca este vreun adevar in asta. Faina integrala e mult mai buna decat faina alba asta e adevarat dar am inteles ca la orez nu e asa mare diferenta intre orezul integral si orezul alb.

#8
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Orezul Basmati si orezul salbatic (care de fapt nu e orez), deoarece au indice glicemic mai mic.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Strict la subiect - orezul integral - indiferent de soi este cel mai sanatos.
Prepararea - evident fiert, dar nu foarte mult. In functie de soi poate fi 5-10-15 minute.
La noi se fierbe pana se umfla si se inmoaie. Asiatici il consuma mai ne-fiert comparativ cu europenii - e mai sanatos.

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Cand am chef si o mai ajut pe sotie fac asa....
iei un Uncle Bens la cutie inauntru sunt pungute deja portionate (o punga este OK pentru 2 persoane)
Il pui la fiert cu tot cu punga (este rezistenta nu iti face probleme) il scurgi, si il lasi sa se raceasca cat de cat.
Il intinzi pe tava si il bagi la cuptor (in partea de jos daca ai cuptor electrectic) il usuci, nu mult....cat sa nu se mai lipeasca absolut deloc boabele
Apoi, il tragi la tigaie...
Excelent !

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Orezul cu lapte

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Am gasit orez integral la Kaufland la pret decent. Ala salbatic e de 2 ori mai scump da' sa zicem ca se pot amesteca.

Personal, mi se pare mult mai gustos orezul salbatic cu lapte decat orezul simplu cu lapte.

#13
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 magic-gabi, on 25 noiembrie 2014 - 15:28, said:

Eu am rosii, portocal, lamai, lime si ananas in apartament si toate au aceeasi culoare ca alea cumparate. Nu cred ca este vreun adevar in asta. Faina integrala e mult mai buna decat faina alba asta e adevarat dar am inteles ca la orez nu e asa mare diferenta intre orezul integral si orezul alb.
Eu vorbeam despre portocalele de grădină (Grecia).

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Orezul brun nedecorticat e foarte bun. E cam de 4 ori mai scump decat orezul obisnuit alb (vreo 15 lei 500g) dar cred ca de cel putin 4 ori mai hranitor. Merita pretul. Dintr-o lingura de orez te saturi.
Orezul se pune la inmuiat in apa cateva ore (minim 4) si apoi se fierbe mai putin. Orezul nedecorticat e mai tare si se fierbe mai greu.

#15
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
La cat orez consuma romanul de rand mai bine il cumperi pur si simplu pe ala care-ti place si gata.

#16
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 alalaltu, on 30 noiembrie 2014 - 08:33, said:

La cat orez consuma romanul de rand mai bine il cumperi pur si simplu pe ala care-ti place si gata.
Așa este. Eu rar folosesc mai mult de 1 kg / lună, pentru sarmale,perișoare sau ardei umpluți. Pilaf sau garnituri de orez mai rar, că nu trece.

#17
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Orezul integral e cel mai sanatos, eu il prefer pe cel negru, defapt un visiniu foarte inchis la culoare, pe care il fierb pana cand "miezul" bobului de orez este fiert, dar bobul ramane intreg si nu se sparge. Uneori Il consum cu tot cu apa in care a fiert, nu recomand pentru ca nu are un gust bun, sau il scurg si adaug un ulei preset la rece, care poate fi de masline, floarea soarelui, susan, etc, si nuci taiate feliute. In viitor am sa incerc avocado cu orez si inca ceva, dar nu stiu inca ce anume.

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 patty1, on 25 noiembrie 2014 - 15:19, said:

Eu cumpar orez integral de la Mega Image, la un pret decent.
Ai garantia ca e ce cumperi? Eu nu cred. Sunt multe falsuri pe piata....pana si aici a ajuns falsul.....Daca se coloreaza apa cand il fierbi atunci sigur e facatura.

 alalaltu, on 30 noiembrie 2014 - 08:33, said:

La cat orez consuma romanul de rand mai bine il cumperi pur si simplu pe ala care-ti place si gata.
Corect e exact ca la zaharul Brut...cat zahar consumi intr-o zi... Nu se justifica cumpararea produselor de acest gen..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate