Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Redare cursiva video in linux

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am Linux Mint 17 kde si un lg g3,lg-ul filmeaza Full HD la 60 fps,desii pet Telefon este foarte fluida imaginea  pe calculator numai e asa fluida,am incercat cu VLC si cu SMPlayer dar amandoua playerele mai sar cadre ,nu cred ca problema tine de hardware-ul pc-ului deoarece am un amd athlon2 x3 nuclee la 3,3ghz,8gb ram ddr3,placa video ati hd 4560 Gdr3 512MB,problema cred ca tine de video codecuri sau video player,ce recomandati?

Edited by AlexxTM, 23 November 2014 - 14:45.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ce fel de driver video ai, open-source ori proprietar ?

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cred ca ai nevoie de decodare hardware.
https://wiki.videolan.org/VLC_GPU_Decoding/

#4
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Nu am instalat niciun driver

#5
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
http://support.amd.c...op?os=Linux x86

#6
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Acum caut sa vad cum instalez driverul propietar ati

Edited by AlexxTM, 23 November 2014 - 15:49.


#7
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am rulat linux 17 mate edition de pe stik si merge foarte bine pe mate dar pe kde nu merge la fel de fluid

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Stick? Deci sa-ntelegem ca e vorba de-o sesiune live, nu de un sistem instalat?
Intelegi ca astfel nu ai driver video proprietar ci unul generic, nu ai codecurile necesare, ca sistemul nu se misca la fel de bine? Macar ai incarcat sistemul in RAM pentru fluiditate?

In alta ordine de idei poti folosi Mate daca-l consideri superior.

Edited by shogun1, 24 November 2014 - 05:40.
Completari


#9
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
La fel si cu cinnamon,merge bine numai pe kde nu merge cum trebuie,nu as vrea sa schimb tot sistemul de operare numai pentru asta

#10
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Inca nu ti-e clar ca sistemul tau nu duce bine KDE-ul?
Umbla in setari si scapa de toate efectele si alte lucruri ce ar putea ingreuna functionarea acestuia sau ar fi niste consumatoare suplimentare de resurse (in special grafice), sau schimba distributia/DE-ul.

Edited by stefanesc, 24 November 2014 - 11:11.


#11
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Nu cred ca e de la efecte pentru ca am rulat si kde live de pe stick si tot la fel face

#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Recent am descoperit ca pe Linux Mint Cinamon x64 am SMPLAYER_ul insa o versiune veche...
Mai jos ai metoda oficiala de a pune PPA-ul la tine pe sistem.

Quote

sudo add-apt-repository ppa:rvm/smplayer
sudo apt-get update
sudo apt-get install SMPlayer smtube smplayer-themes smplayer-skins

Recomandare: Inainte sa te apuci noteaza ce versiune de SMPLAYER ai si compar-o cu cea instalata de comenzile de mai sus.

#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sesiunile live nu sunt pentru a trage concluzii privind performanta/ viteza/ stabilitatea, ci pentru a vedea aspectul si comportamentul unei distributii sau interfete. In primul rand nu ai driver video proprietar, in al doilea rand (in cazul Kde) tipul compozitiei este implicit Xrender, trebuie schimbata in system settings- efecte- avansat la OpenGL. Ar mai fi faptul ca nu stiu daca Mint cu Kde are implicit instalate codecuri, flash si altele de astea, cum au de pilda Sabayon sau Rosa, sunt gandite out of the box.
Oricum pe configuratia ta hardware Mate e mai potrivita decat Kde, dar poti instala mai multe interfete si vedea cum se comporta pe un sistem instalat.

#14
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am incercat sa instalez driverul si apare o eroaare''Check if system has the tools required for installation.
fglrx installation requires that the system have kernel headers.  /lib/modules/3.13.0-24-generic/build/include/linux/version.h cannot be found on this system.
One or more tools required for installation cannot be found on the system. Install the required tools before installing the fglrx driver.
Optionally, run the installer with --force option to install without the tools.
Forcing install will disable AMD hardware acceleration and may make your system unstable. Not recommended.''Am verificat si am  kernel   headers

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Trebuie sa instalezi linux kernel headers mai intai.

#16
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Le-am instalat dar aceeasi eroare

L.E mai incerc cateva chestii si daca nu reusesc o sa instalezz cinnamon,si deabia ma obisnuisem cu kde

Edited by AlexxTM, 24 November 2014 - 23:18.


#17
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Pe Linux Mint 17 cinnamon pe care il folosesc acum merge foarte bine si este foarte fluida imaginea,problema este ca i-mi place mult mai mult kde-ul,am incercat si netruner care are tot kde si aceeasi problema,nu cred ca e de la driverul video deoarece nu l-am instalat pe nicio distributie,astept sugestii si pareri ca as vrea tare mult sa folosesc kde in continuare

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Tot in sesiune live esti??? Instaleaza pe hdd, actualizeaza sistemul, instaleaza driverul video proprietar, instaleaza codecurile, schimba compozitia pe OpenGL, dezactiveaza efectele, umbla prin setarile playerelor. Restart si verifici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate