Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vanzare mobila SH din Anglia in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Buna seara,

Sunt directorul unei companii de constructii cu sediul in Londra, Marea Britanie. Un proiect al meu recent de renovare a unui hotel de 4 stele, ce presupune conversia acestuia intr-un hotel de 5 stele imi pune la dispozitie o cantitate destul de mare de mobilier de foarte buna calitate, pe care as dori sa o valorific in Romania. Fratele meu care se afla in tara, a fost capabil sa imi gaseasca un spatiu de depozitare destul de bun. As dori sa stiu ce solutie legala ar putea gasi sa poata valorifica mobilierul respectiv fara sa fie necesara infiintarea unei firme.
Va multumesc.

#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
mica publicitate.

insa e posibil ca unii dintre cumparatori sa solicite documente fiscale, sa 'se scada' si ei in contabilitate.

#3
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Ok, In contextul in care fratele meu reuseste sa vanda numai catre persoane fizice, desi paturile se preteaza pentru pensiuni/hoteluri, nu se expune la anumite neplaceri din partea fiscului care il poate considera mare evazionist fiscal?
Acte de provenienta ii pot oferii eu, de aici, conform contractului ce il am pentru serviciile prestate de compania mea. Tot asta folosesc si pentru CMR/transport.

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Eventual, ma gandesc eu, sa gaseasca o firma care se ocupa cu vanzarea de mobila.. iar pentru clientii tai care vor si documente fiscale, sa faca intrare firma respectiva, sa elibereze factura, urmand ca, la 'mica intelegere', sa rezolvati cu taxele - tva, si celelalte maruntisuri, si o mica 'atentie' pentru ca-si complica putin contabilitatea. Insa, avand in vedere faptul ca tu vei face concurenta multor firme din domeniu, nu stiu daca te va ajuta vreunul.

#5
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Inca o intrebare, si  m-am dus :D Sper. Care sunt pasii de urmat dupa deschiderea unei entitati juridice (SRL, PFA), nu stiu care se preteaza mai bine la o asemenea ''afacere'', avand in vedere ca o sa foloseasca utilitara din dotare sa transporte mobilierul la client acasa. Depozitul va fi folosit pentru depozitare, dar si ca showroom. Trebuie inregistrat ca punct de lucru? Este necesara modificarea depozitului pentru scopul asta?

#6
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
tocmai.ro
E un fraer acolo, Văru, care iti plătește transportul.

Edit: PFA. Nu te lega la cap cu SRL-ul, daca nu vrei sa te doara. Impozite mai mici, hartogareala mai mica. Iti tre o discutie de o ora cu un contabil si afli tot ce trebuie.

Edited by Keffr3n, 22 November 2014 - 22:48.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca vinzi un set de mobila ca persoana e ok, daca vinzi 100 si nu platesti impozite , esti evazionist.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce sa-ti faci firma daca activitatea nu are caracter de recurenta? O deschizi ca s-o inchizi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate