Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

problema simpla de matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014
Problema:
A. 0+0=0 Fals sau Adevarat?
B.  0+0=1 Fals sau Adevarat?
C. Am voie sa spun ca 0+0=1 si  0+0=1 Fals sau Adevarat?

Edited by alin2016, 22 November 2014 - 10:33.


#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postalin2016, on 22 noiembrie 2014 - 10:32, said:

Am voie sa spun ca 0+0=1 si  0+0=1 Fals sau Adevarat?
Ai voie sa spui ce vrei, e democratie.

#3
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View Postrinser, on 22 noiembrie 2014 - 10:48, said:

Ai voie sa spui ce vrei, e democratie.

:)

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postalin2016, on 22 noiembrie 2014 - 10:32, said:

Problema:
A. 0+0=0 Fals sau Adevarat?
B.  0+0=1 Fals sau Adevarat?
C. Am voie sa spun ca 0+0=1 si  0+0=1 Fals sau Adevarat?

mie-mi miroase mai mult a...logica decat "artimetica" Posted Image

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Asta e un silogism? Adica din A si B sa rezulte C?

#6
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View PostAnn0nyym0us, on 22 noiembrie 2014 - 12:10, said:

Asta e un silogism? Adica din A si B sa rezulte C?

da si tu raspunsurile si o sa vezi ...:)

#7
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
A.Adevarat
B.Fals
C.Fals si Fals
Dar la C vad ca ai pus 0+0=1 si 0+0=1 ,nu ma prind de ce ai pus acelasi lucru

#8
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View Postalin2016, on 22 noiembrie 2014 - 10:32, said:

Problema:
A. 0+0=0 Fals sau Adevarat?
B.  0+0=1 Fals sau Adevarat?
C. Am voie sa spun ca 0+0=1 si  0+0=1 Fals sau Adevarat?

Problema nu este daca 0+0=0 (adevarat) sau daca 0+0=1 (fals).
Intrebarea buna ar fi de ce 0+1=1 sau de ce 1+1=2. Sau care ar fi demonstratia.

Edited by crs12decoder, 23 November 2014 - 01:54.


#9
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View Postcrs12decoder, on 23 noiembrie 2014 - 01:52, said:

Problema nu este daca 0+0=0 (adevarat) sau daca 0+0=1 (fals).
Intrebarea buna ar fi de ce 0+1=1 sau de ce 1+1=2. Sau care ar fi demonstratia.


Imi este greu sa o traduc din engleza in romana ...si am incercat sa o simplific sa o fac pe intelesul tuturor
E problema lui Kurt Friedrich Gödel (http://en.wikipedia....iki/Kurt_Gödel)

Sa ne imaginam ca in viitor avem o Masina universa care stie tot (UTM),aceasta masina are voie sa repete doar declaratii adevarate ,daca fac o declaratie(statement) falsa nu va spune nimic.
Masina functioneaza dupa o singura regula ,cand aude ca o declaratie este adevarata atunci ea o va repeta ,cand declaratia este falsa nu va spune nimic
Acum urmeaza sa introduc declaratiile mele in UTM
Declaratiile mele pentru masina:

Eu: 0+0=0
Masina va raspunde: 0+0=0 (adica declaratia este adevarata)
-----------------------------
Eu:0+0=1
Masina nu va repeta declaratia mea ceea ce inseamna ca afirmatia este falsa
-----------------------------
Eu: nu pot sa spun 0+0=1
Masina va raspunde : nu pot sa spun 0+0=1 (adica declaratia este adevarata)
Pana aici UTM-ul nostru merge perfect a repetat doar afirmatiile corecte...


Acum urmeaza paradoxul:

Eu:Nu pot spune 0+0=1 de doua ori
Masina va raspunde: nu pot spune 0+0=1 de doua ori (adica declaratia este adevarata)

Eu:Nu pot spune 0+0=1 de doua ori,Nu pot spune 0+0=1 de doua ori

Acum masina e prinsa intr-o capcana logica daca repeta declaratia "0+0=1 de doua ori" de doua ori va face ca declaratia sa fie falsa,dar daca tace si nu spune nimic o va face sa fie adevarata si asfel masina se contrazice pe ea insasi ,ceea ce arata ca nu stie chiar tot :)

Simpla problema nu ? :)

#10
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008

View Postalin2016, on 23 noiembrie 2014 - 23:07, said:

Eu: nu pot sa spun 0+0=1
Masina va raspunde : nu pot sa spun 0+0=1 (adica declaratia este adevarata)

De ce este adevarata? Cand spui cu voce tare "Nu pot sa spun 0+0=1", tocmai ai spus-o, deci ar trebui ca propozitia sa fie falsa, iar masina sa nu spuna nimic.

Tot paradoxul tau este o confuzie semantica. Daca propozitia ta ar fi fost "0+0 este egal cu 1" atunci ar fi avut un sens logic, ar fi in mod evident falsa, iar masina nu ar repeta-o.
Tu insa ai spus ce nu poti spune, dar tocmai ai spus, deci propozitia ta, cu sensul cel nou, tot falsa este.

Este total eronat sa pui semnul egal din punct de vedere semantic intre "nu pot sa spun ca" si "este egal".

In stiinta nu exista paradoxuri, ci doar interpretari eronate sau date insuficiente. In cazul tau, interpretarea este eronata.

La fel si cu "demonstratia" conform careia 1=2
2*(1-1)=1*(1-1)
simplifici cu 1-1 si obtii ca 2=1
Dar nu ai voie sa simplifici cu 0, pentru ca prin definitie 0=0, deci "paradoxul" cade.

Edited by cristina81, 24 November 2014 - 00:20.


#11
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View Postcristina81, on 24 noiembrie 2014 - 00:17, said:

De ce este adevarata? Cand spui cu voce tare "Nu pot sa spun 0+0=1", tocmai ai spus-o, deci ar trebui ca propozitia sa fie falsa, iar masina sa nu spuna nimic.

Tot paradoxul tau este o confuzie semantica. Daca propozitia ta ar fi fost "0+0 este egal cu 1" atunci ar fi avut un sens logic, ar fi in mod evident falsa, iar masina nu ar repeta-o.
Tu insa ai spus ce nu poti spune, dar tocmai ai spus, deci propozitia ta, cu sensul cel nou, tot falsa este.

Este total eronat sa pui semnul egal din punct de vedere semantic intre "nu pot sa spun ca" si "este egal".

In stiinta nu exista paradoxuri, ci doar interpretari eronate sau date insuficiente. In cazul tau, interpretarea este eronata.

La fel si cu "demonstratia" conform careia 1=2
2*(1-1)=1*(1-1)
simplifici cu 1-1 si obtii ca 2=1
Dar nu ai voie sa simplifici cu 0, pentru ca prin definitie 0=0, deci "paradoxul" cade.

nu intelegi ...e mai complicat decat crezi
0. && = and
--------------------------------
1.A=A declatie adevarata (A)
2.F=F declatie adevarata (A)
3 A!=F declaratie adevarata (A)
4 A=F declaratie falsa (F) ceea ce inseamna ca A!=F
--------------------------------------------------
5 (A!=F)  && (A!=F) is A
--------------------------------------------------
6 [(A!=F) and (A!=F) is A ]  &&  [(A!=F)  and (A!=F) is A ] ?

Declaratia este falsa sau adevarata daca la punctul 5 ne spune ca punctul 6 nu ar trebui sa existe ,dar dupa cum vezi el exista ? Atunci punctul 6 este adevarat sau fals si de ce ? Posted Image

Edited by alin2016, 24 November 2014 - 02:18.


#12
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008
Inteleg foarte bine, dar nu uita ca Godel o cam luase razna in ultimii ani de viata si s-a jucat cu tot felul de sofisme. Un principiu al logicii spune ca daca ipoteza este gresita, concluzia este tot gresita chiar daca edificiul logic construit pe baza ipotezei este corect. In cazul tau:

A = adevarata
F = falsa
not A = F
(not A) si (not A) = A
A si (not A) = nonsens

Daca ii dai masinii o propozitie fara sens, sau cu sens nedeterminat atunci nu apare nici un paradox, obtii tot un nonsens: masina se va reseta, iti da va ecran albastru, ca win95 :)

Propozitie fara sens: eu merg si nu merg
Propozitie cu sens nedeterminat: Dumnezeu exista (nu poate fi demonstrat clar nici ca exista, nici ca nu exista, deci sensul este nedeterminat)

#13
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View Postcristina81, on 24 noiembrie 2014 - 13:13, said:

Inteleg foarte bine, dar nu uita ca Godel o cam luase razna in ultimii ani de viata si s-a jucat cu tot felul de sofisme. Un principiu al logicii spune ca daca ipoteza este gresita, concluzia este tot gresita chiar daca edificiul logic construit pe baza ipotezei este corect. In cazul tau:

A = adevarata
F = falsa
not A = F
(not A) si (not A) = A
A si (not A) = nonsens

Daca ii dai masinii o propozitie fara sens, sau cu sens nedeterminat atunci nu apare nici un paradox, obtii tot un nonsens: masina se va reseta, iti da va ecran albastru, ca win95 Posted Image

Propozitie fara sens: eu merg si nu merg
Propozitie cu sens nedeterminat: Dumnezeu exista (nu poate fi demonstrat clar nici ca exista, nici ca nu exista, deci sensul este nedeterminat)
si atunci daca ceva nu are sens de ce exista ? Daca 0 este nimic,nici alb nici negru ,ce este totul sau nimic ? Si "nimic" este chiar "nimic" daca ti-l poti imagina ?

Edited by alin2016, 24 November 2014 - 22:58.


#14
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008

View Postalin2016, on 24 noiembrie 2014 - 22:58, said:

si atunci daca ceva nu are sens de ce exista ? Daca 0 este nimic,nici alb nici negru ,ce este totul sau nimic ? Si "nimic" este chiar "nimic" daca ti-l poti imagina ?

Astea sunt dileme metafizice, filosofice care nu pot fi rezolvate cu ajutorul matematicii. Pur si simplu depasesc capacitatea actuala a creierului uman. Asa cum un caine nu poate intelege rezolvarea unei ecuatii de gradul intai, asa nici noi nu avem la ora actuala capacitatea de a pricepe astfel de chestiuni.

Tu chiar esti clasa a 2-a? Mi-e foarte greu sa cred. Daca da, felicitari, eu la varsta ta nu imi puneam astfel de probleme, ca dovada ca noua generatie este mult mai inteligenta decat a noastra. Poate peste 10-20 de generatii vom evolua suficient incat sa raspundem la astfel de intrebari.

Edited by cristina81, 25 November 2014 - 09:39.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Poftim, documenteaza-te despre nimic:

http://www.amazon.co...c/dp/052106192X

#16
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

View Postcristina81, on 25 noiembrie 2014 - 09:36, said:

Astea sunt dileme metafizice, filosofice care nu pot fi rezolvate cu ajutorul matematicii. Pur si simplu depasesc capacitatea actuala a creierului uman. Asa cum un caine nu poate intelege rezolvarea unei ecuatii de gradul intai, asa nici noi nu avem la ora actuala capacitatea de a pricepe astfel de chestiuni.

Tu chiar esti clasa a 2-a? Mi-e foarte greu sa cred. Daca da, felicitari, eu la varsta ta nu imi puneam astfel de probleme, ca dovada ca noua generatie este mult mai inteligenta decat a noastra. Poate peste 10-20 de generatii vom evolua suficient incat sa raspundem la astfel de intrebari.

nu ,cred ca avem aceeasi varsta :)

#17
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

View Postalin2016, on 23 noiembrie 2014 - 23:07, said:

Eu: nu pot sa spun 0+0=1
Masina va raspunde : nu pot sa spun 0+0=1 (adica declaratia este adevarata)
"nu pot sa spun 0+0=1" nu este o propozitie logica pentru ca sa-i dai tu valoare de adevar. Se pune intrebarea de ce nu poti sa spui, ca te doare gura sau pentru ca ai spune o afirmatie falsa? Astfel ca formularea corecta intr-o propozitie logica este "nu pot sa spun ca 0+0=1 pentru ca as spune ceva fals". Cum a spus si cristina dealtfel.
Mai apoi raspunsul la intrebarea ta nr 6 este banal de simplu daca redactarea ta este corecta.

Quote

6 [(A!=F) and (A!=F) is A ]  &&  [(A!=F)  and (A!=F) is A ] ?
Sper ca prin A si F intelegem numere sau calcule ca altfel, daca te referi la valori de adevar e o prostie sa folosesti = intre ele.
Asadar
A!=F este o propozitie P1 care este Adevarata (Voi scrie adevarat si fals pentru a nu face confuzia ta de a pune ala-n-dala A-uri si F-uri)
Astfel avem P2=P1 and P1, ambele adevarate prin urmare obtinem P2 adevarata.
Apoi paranteza patrata se rezuma la "P2 is A", afirmatie adevarata prin urmare paranteza patrata este un P3 care este adevarata.
Apoi tot enuntul este P3 and P3, ambele adevarate prin urmare tot enuntul 6 este adevarat.
Daca ai vrut sa scrii altceva fii atent la scriere. Nu-mi bat capul sa iti descifrez eu, dar enuntul 6 nu e niciun paradox, e o banalitate dpdv logic.

Edited by The_Cult, 29 November 2014 - 14:07.


#18
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View Postcristina81, on 24 noiembrie 2014 - 00:17, said:

In stiinta nu exista paradoxuri, ci doar interpretari eronate sau date insuficiente.
Daca pentru aceasta intrebare, ai alege un raspuns la intamplare din cele de mai jos, care ar fi probabilitatea sa alegi raspunsul corect?
a) 25%
b )50%
c) 0%
d) 25%

Edited by crs12decoder, 06 December 2014 - 05:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate