Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hinge rupt?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
chem123

chem123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 26.02.2012
Bună.

Am un dell inspiron n5110 care nu mai e în garanție și am o mica problemă la el.
Am tras un pic mai tare de monitor și s-a rupt balamaua dreaptă dintre lid si body(sau așa cred eu). Practic atunci când închid lidul se vede ieșită o bucată de metal și nu îl pot închide de tot fără să trag eu de ea.

Întrebarea mea e dacă e mai rentabil să cumpăr eu piesa respectivă(nu știu pe unde as putea găsi, și un sh ar fi bun) și să meșteresc sau să îl duc în service și să mai și aștept ~1 săptămână.


Și încă ceva unrelated: am comandat un ssd pentru el și voiam inițial să îl pun cu un caddy în locul dvd-rw dar am înțeles că ar fi mai bine să pun hdd-ul vechi în caddy și ssd-ul în slotul original. Dar cum din câte am văzut pe youtube e destul de greu de schimbat hdd la ăsta, vă întreb dacă are rost să schimb.

http://www.hddcaddy....N5110-HDD-Caddy
Ăsta e bun/pot găsi mai ieftin/?

Mersi.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pune o poza sa vedem ce e rupt.
Cat despre SSD,merita,din ce vad are o configuratie decenta.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postchem123, on 22 noiembrie 2014 - 02:37, said:

Și încă ceva unrelated: am comandat un ssd pentru el și voiam inițial să îl pun cu un caddy în locul dvd-rw dar am înțeles că ar fi mai bine să pun hdd-ul vechi în caddy și ssd-ul în slotul original.
De la cine sau de unde ai inteles acest lucru?

L.E. Hinge = balama ;). Stim ca suna mai bine in engleza, dar in romana poate fi mai folositor.

Edited by dexterash, 22 November 2014 - 03:06.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Am pus eu ssd in locul hdd-ului, iar acesta in caddy la un Lenovo.
Mergea bine cu win 8 doar 1 minut. Dupa 1 min disparea de tot hdd-ul.
Cred ca avea o functie sa dezactiveze cd-ul dupa 1 minut de inactivitate. Am pus ssd-ul in caddy si hdd-ul lasat la locul lui si merge super de 2 ani.

La alt Lenovo, nu am avut aceasta problema si am pus hdd-ul in caddy. M-am gandit ca e racirea mai buna ca nu asa mare inghesuiala in caddy. Pacat ca nu mi-a mers si la primul laptop.
Incearca totusi. Daca trebuie sa desfaci tot laptopul sa ajungi la hdd, nu cred ca merita efortul.

#5
chem123

chem123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 26.02.2012
Am atașat poze cu ce e rupt. Nu sunt chiar super clare dar sper să se vadă. Dacă într-adevăr e ruptă balamaua, știți de pe unde aș putea să cumpăr?

Attached File  10808227_757612530942937_1002926376_n.jpg   78.36K   9 downloadsAttached File  10822307_757612547609602_642568125_n.jpg   70.54K   9 downloads

Pe forumurile dell am văzut că portul pentru optical drive e sata2 și de asta mă gândeam să pun ssd pe sata3.

#6
onkynm

onkynm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.01.2008
Aici ai manualul de service http://www.dell.com/...r-n5110/manuals

Inspiron 15R N5110 Service Manual PDF (5127 KB)

Balamaua nu se rupe asa usor, inclin sa cred ca s-a rupt ceva la carcasa in care vine fixata balamaua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate