Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Platesc sau nu taxa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
kazaryon

kazaryon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.04.2009
Am cumparat o masina inscrisa si nu stiu daca trebuie sau nu platita taxa la ea. Masina a fost luata si inscrisa in leasing in 2006. Ultimul proprietar de pe carte a inscris-o pe numele sau in aprilie 2010. Nu a achitat atunci nicio taxa. Ideea e ca, din cate cunosc, daca masina e inscrisa inainte de 2007 trebuie platita taxa, insa aceasta a schimbat proprietarul in 2010.
Trebuie sau nu platita taxa auto?

#2
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Conform reglementărilor legale privind timbrul de mediu pentru autovehicule, timbrul de mediu este plătit o singură dată, în următoarele situaţii:
-când un autoturism este înmatriculat pentru prima dată în România;
-când un autoturism este reintrodus în parcul auto naţional, în cazul în care la momentul scoaterii sale din parcul auto naţional, proprietarului i s-a restituit valoarea reziduală a timbrului;
-pentru maşinile rulate pentru care nu a fost achitată nicio taxă de poluare/înmatriculare, timbrul de mediu se va plati cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate;
-pentru autoturismele rulate pentru care s-a dispus de către instanţe restituirea sau înmtaricularea fără plată a unei taxe de poluare/ de înmatriculare. Timbrul de mediu în această situaţie va fi achitat tot cu ocazia ocazia transcrierii dreptului de proprietate.


http://www.avocatnet...lata-taxei.html

Edited by alexei, 20 November 2014 - 21:05.


#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
daca este inmatriculata in anul 2006 atunci 100% vei plati taxa la ea.
in 2010 nu i-a fost ceruta taxa celui care a inmatriculat-o.

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Clar e de plata, singura exceptie e daca si-a mai schimbat proprietarul si anul trecut dupa 15 martie.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu crezi ca ar fi fost intelept sa te intrebi chestia asta inainte a cumpara masina?
Dupa ce ca ai luat o mizerie de masina mai ai si taxa de plata vreo 1.700 de euro, mai scumpa taxa decat masina.

#6
kazaryon

kazaryon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.04.2009
In aprilie 2010 se platea taxa?

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Cel mai simplu, te duci la finante, completezi un formular cu seria de sasiu si in citeva zile afli daca s-a platit , s-a recuperat sau ai de platit.

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
cere dovada de la anaf, daca nu e platita   o platesti, daca e deja platita oricum ai nevoie de respectiva dovada la inmatriculare

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postkazaryon, on 21 noiembrie 2014 - 00:39, said:

In aprilie 2010 se platea taxa?

se platea taxa doar pt masinile din afara.
pt masina ta vei plati taxa

#10
kazaryon

kazaryon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.04.2009

View Postbossake, on 21 noiembrie 2014 - 14:27, said:

se platea taxa doar pt masinile din afara.
pt masina ta vei plati taxa
Pai masina e din tara

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
in aprilie 2010 se platea doar pt masinile aduse din afara. la momentul ala nu a fost nevoie sa plateasca taxa ala care a cumparat-o.

ne pierdem cu toti timpul degeaba. daca masina are prima inmatriculare in anul 2006 va fi nevoie sa ii platesti acum taxa. nu mai e nimic de discutat.
jos taxa auto !!

#12
radu191289

radu191289

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 22.04.2009
Mie mi s-a parut ciudat cand vanzatorul a pus presiune pe client cu textul "anunt valabil pana pe data de 29" ...dar ce frate e black friday la masini SH vandute de persoane fizice? Eu nu m-as risca sa cumpar de la un vanzator care pune presiune. Si eu caut sa imi cumpar o masina dar fara un o persoana cu experienta langa mine nu fac nicio miscare, prefer sa astept.
Sper sa o scoti la capat pt ca situatia pare airea de tot... sa ne anunti si pe noi daca rezolvi ceva :|

Edited by radu191289, 30 November 2014 - 19:07.


#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
nu are ce sa rezolve.
ori lasa masina pe numele aluia cu anumite riscuri ori plateste taxa. fara sa plateasca taxa nu o poate trece la politie pe numele sau

#14
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postradu191289, on 30 noiembrie 2014 - 19:06, said:

Mie mi s-a parut ciudat cand vanzatorul a pus presiune pe client cu textul "anunt valabil pana pe data de 29" ...dar ce frate e black friday la masini SH vandute de persoane fizice? Eu nu m-as risca sa cumpar de la un vanzator care pune presiune. Si eu caut sa imi cumpar o masina dar fara un o persoana cu experienta langa mine nu fac nicio miscare, prefer sa astept.
Sper sa o scoti la capat pt ca situatia pare airea de tot... sa ne anunti si pe noi daca rezolvi ceva Posted Image

Ce fel de presiune a pus? Tu daca ai de vandut ceva din lipsa de bani(sau amanetezi ceva de exemplu) pana la o data anume cand iti vine salariul(sau dobanda de la banca sau orice altceva) nu ai pune un anunt similar? Chiar din contra nu mi se pare a fi presiune ci o chestie gandita chiar ca sa sugereze cumparatorului ca aceasta afacere e pont, ca el vinde produsul pt. ca are nevoie urgent de bani nu ca sa scape de el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate